صفحه 2 از 11 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 109

موضوع: لنز مناسب جهت عکاسی نجومی

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    73
    تشکر شده 22 بار در 1 ارسال

Lightbulb لنز مناسب جهت عکاسی نجومی

سلام به اعضای سایت

این تاپیک مربوط است به اظهار نظر در مورد لنز های پیشنهادی و مناسب برای عکاسی نجومی

لطفآ نظراتتون رو در این مورد مطرح کنید

با تشکر

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    124
    تشکر شده 1,517 بار در 165 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط mhn نمایش پست ها
    سلام ...

میشه توضیح بفرمایید که چگونه در عکاسی نجومی از تکنیک پانوراما استفاده کنیم ...
    نقل قول نوشته اصلی توسط محمد مهدی عسگری نمایش پست ها
    خیلی راحته شما عکسایی با نوردهی یکسان رو یکی یکی کنار هم میگیرید.
    اما نکته اینجاست که حتما سه پایه تراز باشه و هر عکس حداقل نصف عکس قبلی رو پوشش بده .
    بعد با یک نرم افزار مثل Photoshop عکسها رو به هم یچسبونید.
    البته نرم افزار هایی هم به طور خاص برای این کار ( چسباندن عکسهای داری اشتراک تصویری و ساخت تصاویر عریض پانوراما) طراحی شده که کار رو بسیار ساده تر و قابل قبول تر ارائه می دن. و تعدادشونم کم نیست و به نسبت رابط کاربری و کیفیت خروجی همه هم مطلوبه.

من لینک معرفی و دانلود چند تاشونو اینجا میزارم :

ArcSoft Panorama Maker Pro v5.0.0.21

کد HTML:
    http://www.downloadha.com/1388/10/%D8%A7%D9%8A%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%D8%B9%D9%83%D8%B3-%D9%87%D8%A7%D9%8A-360-%D8%AF%D8%B1%D8%AC%D9%87-%D8%A8%D8%A7-arcsoft-panorama-maker-pro-v5-0-0-21/#more-2954
    Zoner Panorama Maker 1.0

کد HTML:
    http://4downloads.ir/2009/07/download-360-zoner-panorama-maker-10-1053.php
    PanoramaStudio 2.0.5
    کد HTML:
    http://www.p30world.com/archive/graphic/photo_editors/download_panoramastudio_full.php
    امضای ایشان
    قراره بترکونم ..!

3. 10 کاربر مقابل از na3r عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301
    تشکر شده 3,243 بار در 483 ارسال

نوع عکاسی نجومی در خرید ابزار خیلی نقش دارد ...
    شایدبخواهید از مناظر طبیعی همراه با گوشه ای از اسمان شب عکاسی کنید...
    وشاید هم عکاسی از سیارات و ...

اگر منظور شما از تهیه ابزارعکاسی ، عکاسی در شب با موضوع اسمان شب است ، یک لنز واید ، پاسخگوی نیاز شماست ... در این بین لنزهای پرایم که فاصله کانونی ثابتی دارند و همینطور از دیافراگمهای بزرگتری برخوردار هستند ، شاید بهترین انتخاب باشند ... ( در دوربینهای دیجیتال ضریب برش سنسور را در نظر بگیرید . این اندازه به کراپ فاکتور معروف است )

اما در مورد لنزهای تله ، اوضاع به صورت دیگری است ... قیمت یک لنز تله بادیافراگمی باز و ثابت ( در مورد لنزهای زوم ) بسیار بالاست ...

شاید تهیه یک تلسکوپ با کیفیت ، هم نتیجه خروجی بهتری داشته باشد وهم از نظر قیمت ، متعادلتر ...
    امضای ایشان

5. 6 کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

بنظرتون بهتر نیست که عمقی تر این مسئله رو مطرح کنید؟
    فکر کنم دیگه تا اینجا قضیه استفاده لنز تله یا واید جا افتاده و اکثر ادما میدونن (البته اونایی که میخوان عکاسی کنن)
    شاید بهتر باشه در مورد انواع لنز های (از نظر اپتیکی،برند،کارایی) بحث بشه!!

من خودم که دنبال یه لنز تله_وایدم که اصلا اطلاعاتی درموردش ندارم که چی خوبه یا چی خوب تره!!!
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

7. 4 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536
    تشکر شده 2,761 بار در 325 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط orion نمایش پست ها
    بنظرتون بهتر نیست که عمقی تر این مسئله رو مطرح کنید؟
    فکر کنم دیگه تا اینجا قضیه استفاده لنز تله یا واید جا افتاده و اکثر ادما میدونن (البته اونایی که میخوان عکاسی کنن)
    شاید بهتر باشه در مورد انواع لنز های (از نظر اپتیکی،برند،کارایی) بحث بشه!!

من خودم که دنبال یه لنز تله_وایدم که اصلا اطلاعاتی درموردش ندارم که چی خوبه یا چی خوب تره!!!
    لنز های زوم برای کارهای نجومی به دلیل تعدد استفاده از عدسی مناسب نیستن و با افت شدید نور مواجهن
    پس بهتره به سراغ لنز های فیکس بریم
    امضای ایشان
    هر چه با من اینجاست رنگ رخ باخته است آفتابی هرگز گوشه چشمی هم بر فراموشی این دخمه نینداخته است
    اندر این گوشه خاموش فراموش شده کز دم سردش هر شمعی خاموش شده یاد رنگینی در خاطر من گریه می انگیزد
    ارغوانم آنجاست ارغوانم تنهاست ارغوانم دارد می گرید
    چون دل من که چنین خون ‌آلود هر دم از دیده فرو می ریزد

9. 5 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19
    تشکر شده 746 بار در 117 ارسال

سلام
    همونجور که rock_iml گفتن لنز های زوم خیلی برای این کار مناسب نیستند ولی چند تا لنز زوم وجود دارن که کیفیتشون فوق العاده است.canon 16-35 f2.8, canon 24-70 f2.8, canon 70-200 f2.8.
    هر سه تا لنز جزو سری L کانن هستن.قیمتشون هم نسبتا بالاست.

11. 5 کاربر مقابل از only orion عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    842
    تشکر شده 5,392 بار در 472 ارسال

دوستان خیلی وقت پیش توی صفحه اول این تاپیک در این باره بحث شده بود یه وسیله دیدم خیلی چیز جالبی مخصوصا با توجه به قیمتش (1 میلیونی 2 ملیونیش رو اوریون هم داره) گفتم لینکش رو بزارم دوستان هم بهره ببرن :
    دوربین چشم گربه ای : قیمت (400 دلار)
    http://www.moonglowtech.com/products...am/index.shtml

13. 6 کاربر مقابل از mahdad_haghighi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

یک درخواست:

تو این تاپیک یک سری حرف های تخصصی درمورد لنز ها زده میشه،یعنی از بعضی از واژگانی استفاده میشه که مردم عادی نمیفهمن،یا حداقل اونقد سوادم در این مورد پائینه که من نمیفهمم!!!

اگه میشه،یک سری آموزش اولیه در مورد لنزها بدین که افراد کم سوادی مثل من بفهمن اینجا چی به چیه!!!

ممنونم
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

15. 5 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301
    تشکر شده 3,243 بار در 483 ارسال

سلام ...

بنظرم کسی که دنبال لنزی جهت عکاسی نجومی می گردد ، باید با مفاهیم پایه عکاسی اشنایی و شناخت کلی از ابزار و تکنیک ها داشته باشدزیرا عکاسی نجومی یکی از پیچیده ترین نوع از انواع عکاسی

است ( بیشتر از نظر ابزار )

بازهم اگر سوالی بود بفرمایید ، دوستان پاسخ گو هستند ...

با تشکر .

17. 5 کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1584
    تشکر شده 6,307 بار در 413 ارسال

سلام بر همگی دوستان آوایی...

با توجه به اینکه طی چند روز گذاشته تعدادی از دوستان در رابطه با لنز ها از من سوالاتی پرسیده بودند، لازم دونستم که در این تاپیک اطلاعاتی پایه رو در باره لنزها - با اجازه دوستان - بیان کنم.

لنزها اصولا به چند دسته زیر تقسیم میشوند:

1 - لنزهای نرمال ( Standard Zoom Lense )

2 - لنزهای واید ( Wide )

3 - لنزهای زوم یا تله ( Telephoto )

4 - لنزهای ماکرو ( Macro ) - این سری از لنزها چون در عکاسی نجومی کاربرد ندارند، بررسی نمیشوند

5 - لنزهای Tilt-shift ( این سری از لنزها چون در عکاسی نجومی کاربرد ندارند، بررسی نمیشوند)

که البته هر کدوم از دسته بندی هایی که گفتم، خودشون هم به چند شاخه دیگه تقسیم میشن که در ادامه مورد بررسی قرار میگرند.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------

در ابتدا باید دید که شما هدفتون از عکاسی چیه؟ عکاسی نجومی یا عکاسی طبیعت؟ عکاسی بسیار نزدیک به سوژه؟ یا عکاسی از یک کوه بزرگ در مقابل شما؟

- البته اول من یه موضوع خیلی مهم رو به شما بگم : همه میگن که وااای ما مثلا 1 میلیون پوله دوربین دادیم، حالا بیایم مثلا 3 میلیون هم پول واسه لنز بدیم و از این حرفا. و من به همه میگم که دوربین وسیله ای هست که یه قسمت باید ببینه و از یک قسمت باید دریافت کنه... دقیقا رابطه اش مثله چشم و مغز هست؛ چشم تصاویر رو دریافت میکنه و مغر اون رو دریافت و پردازش میکنه...
    پس هر چقدر هم پردازنده شما ( دوربین ) فوی و خوب باشه، اگر یک دریافت کننده اطلاعات ( لنز ) خوب نداشته باشه، ناراحت نشید که چرا نتیجه مناسب رو نمیگیرید.

من یه چندتا اصطلاح رو هم اینجا تعریف کنم که جلوتر به مشکل بر نخوریم.

دیافراگم : اگر شما میخواهید که از آسمان شب عکس بگیرید و به اصطلاح عکاسی نجومی بکنید، باید در حدود 30 ثانیه برای نقطه ای ثبت شدن ستاره ها در عکستون، نوردهی داشته باشید و حدودا هم حساسیت 1600 رو به کار ببرید ولی شما نمیتونید نوردهی رو زیاد کنید ، چون ستاره هاتون از حالت نقطه ای خارج میشن . و چاره اش هم اینه که گشودگی لنز شما ( دیافراگم ) هر چقدر بیشتر باشه، شما میتونید نور بیشتری از ستارگان به دست بیارید. برای مثال لنزی که دارای دیافراگم 4 هست، به مراتب قابلیت جمع آوری نور کمتری رو نسبت به لنزی داره که دارای دیافراگم 2.8 هست. پس ما برای عکاسی نجومی، بیشتر باید به سمت لنزهایی بریم که دارای دیافراگم باز باشند. البته این رو هم باید متذکر شد که هر لنزی دارای دو عدد دیافراگم هست، بیشترین و کمترین حالت دیافراگم. پس دیافراگم به معنای گشودگی لنز برای جمع آوری نور هست.

عدد لنز : لنزها به دو گونه هستند؛ یکی لنزهای ثابت (فیکس) و دیگری لنزهای دو عددی

لنزهای ثابت ( فیکس )،قابلیت زوم و یا بهتره بگیم، تغییر فاصله کانونی رو ندارن - برای مثال لنز 17mm - که از یک عدد تشکیل شده

لنزهای دو عددی، در این لنزها فاصله کانونی در آنها متغییر است - برای مثال 16-35mm - که شامل دو عدد هست.
    -----------------------------------------------------------------------------------------
    قیمت لنزها:

قیمت لنز هم از 400 هزار تومن هست تا حدود 18 میلیون تومن؛ و همه اینا به این بستگی داره که شما میخواهید چه نوع عکاسی رو در پیش بگیرید.
    -------------------------------------------------------------------------------------------
    و اما بررسی لنزها:

1 - لنزهای نرمال ( Standard Zoom Lense ):

این لنزها، همون لنزهایی هستند که خیلی از دوربینهایی که ما میخوایم بگیریم، روی بدنه دوربین هستن و همون طور که اسمشون نشون میده ، خیلی ویژگی های خاصی ندارن، ولی میشه عکسهای خوبی با اونها ثبت کرد.
    از لنزهای معمولی ، میشه از مدلهای زیر نام برد :
    الف) 17 -85 mm که دارای حداقل دیافراگم 4 در حالت 17mm و حداقل دیافراگم 5.6 در حالت 85mm
    ب ) 15 - 85mm که دارای حداقل دیافراگم 3.5 در حالت 15mm و حداقل دیافراگم 5.6 در حالت 85mm
    ج ) 18 - 135mm که داارای حداقل دیافراگم 3.5 در حالت 15mm و حداقل دیافراگم 5.6 در حالت 135mm

با لنزهای نرمال هم میشه عکسهای نجومی ثبت کرد ولی خیلی نمیشه در ثبت عکسهای بسیار زیبای نجومی، روی اونها حساب باز کرد.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    2 - لنزهای واید ( Wide ):

اینگونه لنزها، معمولا لنزهایی رویایی برای شکارچیان آسمان شب محسوب میشن؛ زیرا دارای میدان دید باز و دیافراگمهایی کم ( اعدادی همچون 2.8 و 1.4 و ...) هستند که دست عکاسان آسمان شب رو خیلی باز میذاره و همچنین چون میتوان قسمت زیادتری از آسمان شب رو در تصاویر ( نسبت به دیگر لنزها ) ثبت کرد ، به مراتب عکسهای زیباتری میتوان پدید آورد.

لنزهای واید خود به دو دسته زیر تقسیم میشوند :

الف ) Wide - Angle ( اینگونه لنزها دارای یک عدد - یک فاصله کانونی - هستند )
    ب ) Ultra - Wide Zoom ( اینگونه لنزها دارای 2 عدد - 2 فاصله کانونی - هستند و کمی هم حالت زوم دارند )

الف ) Wide - Angle ؛ برای مثال میشه به لنزهای زیر اشاره کرد :
    لنز 14mm ، دارای دیافراگم 2.8 . این لنز، یکی از لنزهای فوق العاده مناسب برای عکاسی نجومی هست. چون هم میدان دید بسیار باز داره و هم دیاف پایینی داره.قیمت این لنز رو من هفته پیش پرسیدم، گفتن در حدود 3.5 میلیون.
    عکس زیر با این لنز تهیه شده :

-------------------------------------------------------------------------------------------
    لنز دیگری که میشه توی این رده بهش اشاره کرد، لنز fisheye 15mm هست که تقریبا عکسهای نجومی زیادی رو دیدیم که با این لنز تهیه شده اند. لازم به ذکره که این لنز هم دارای دیافراگم 2.8 هست.این لنز در حال حاضر در بازار خیلی کم پیدا میشه و اگر هم پیدا بشه در حدود 1 میلیون و 200 هست.
    عکس زیر با این لنز ثبت شده است :

در این قسمت، میشه به 24mm با دیافراگم 1.4 هم اشاره کرد . این لنز ، نسبت به لنزهایی که تاکنون گفته شد، دارای میدان دید بسته تری است ولی دارای دیافراگم فوق العاده 1.4 هست.قیمت این لنز هم در حدود 2 میلیون و 200 هست.عکس زیر توسط این لنز تهیه شده است :

-------------------------------------------------------------------------------

ب ) Ultra - Wide Zoom
    ؛ در این دسته از لنزهای واید هم میشه لنزهای بسیار خوبی رو برای عکاسی نجومی پیدا کرد. در این گروه لنزها دارای دو فاصله کانونی هستند و هم حالت واید دارند و کمی هم حالت زوم ( با یک تیر، دو نشون!)

اولین لنز در این رده، لنز 16-38mm با دیافراگم 2.8 رو میشه نام برد، عکسهای جالب هم من با این نوع لنز زیاد دیدم تا حالا، -قیمت این لنز در حدود 2 میلیون و 100 هست-برای مثال :

لنز بعدی ای که میشه بهش اشاره کرد، لنز غیر عادی! 8-15mm با دیافراگم 4 هست. میدان دید این لنز بسیار بالاست . این لنزی از جدیدترین لنزهای موجود در دنیا هست . که در ایران هم فعلا و به اون صورت زیاد، در بازار موجود نیست. قیمت این لنز در حدود 3 میلیون و 500 هست. عکس زیر با این لنز و البته در حالت12mm تهیه شده است:

لنز بعدی، لنز 10-22mm هست که حداقل دیاف اون در حالت 10میلی متر، 3.5 و در حالت 22 میلی متر 4.5 هست. عکسهای نجومی زیبایی با لنز دیدم، ولی عکسهای مناظر با این لنز فوق العاده هستند:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
    3 - لنزهای زوم یا تله ( Telephoto )؛ اینگونه لنز در بین عکاسان خیلی خواهان و طرفدار دارند. اما در میان عکاسان نجومی، خیلی مورد توجه قرار نمیگیرند، زیرا قابلیت نقطه ای ثبت شدن ستاره ها توسط این لنز وجود نداره. و تنها سوژه های شما میتونه ماه و یا خورشید باشه.
    که البته اکثر عکسهای زیبایی که ما از ماه مشاهده میکنیم، با لنزهای تله به ثبت رسیده اند.

لنزهای تله هم به دو دسته تقسیم میشوند:
    الف ) لنزهای ثابت ( فیکس)
    ب ) لنزهای متغیبر

در مورد لنزهای تله میشه گفت، که انتخاب اونها بیشتر سلیقه ای هست و باید دید که شما چقدر زوم و یا بزرگنمایی لازم دارید

الف) ثابت : در رده لنزهای ثابت تله، میشه مدل های زیر رو نام برد:

400mm با دیافراگم 5.6 . عکس زیر با این لنز ثبت شده است :

-----------------------------------------------------------------------------------
    300 mm و 200 mهم لنزهای مناسب و جمع و جوری هستند.

اما یه لنز فوق العاده تله وجود داره؛ لنز 800mm که قیمتی در حدود 15 میلیون تومن رو داره!!!

و البته همین لنزی که دارم بهش میگم فوق العاده رو در عکس زیر در کنار لنز 1200mm مشاهده میکنید:

و البته همچنان 1200mm :

همون طور که در بالا گفتم، لنز تله بیشتر سلیقه ای هست و بستگی به هزینه ای هست که شما میخواین بابتش پرداخت کنید. این چندتا عکس رو هم از این لنزهای غول پیکر گذاشتم که بعد از خوندن این همه مطلب، یکمی خستگی تون در بیاد!

برای کسب اطلاعات کامل در مورد لنزها، میتونید به سایت زیر مراجعه کنید. در بالا و سمت چپ سایت، برروی گزینه لنزها کلیک کنید تا با دسته بندی برای شما، به نمایش دربیایند:
    http://shop.usa.canon.com
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ویرایش توسط kh.maroufi : 12-15-2011 در ساعت 10:18 PM
    امضای ایشان
    یه چیزایی بعدا معلوم خواهد شد؛ صبر باید و همت!

19. Top | #20
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19
    تشکر شده 746 بار در 117 ارسال

لنز مناسب جهت عکاسی نجومی         
    البته در مورد لنز های تله ای که اشاره کردید این نکته رو بگم که هیچ وقت این لنز ها برای عکاسی نجومی پیشنهاد نمیشه.شما میتونید با نصف همون هزینه و حتی کمتر یک تلسکوپ آپوکرومات با کیفیت بسیار بیشتر و در همون فاصله ی کانونی تهی کنید.پس اصلا نیازی به تهیه ی لنز های تله ی قوب نیست.البته لنز هایی مثل canon EF 200mm f/2.8 میتونن خیلی کارساز باشن.چون دیافراگم پایینی دارن و میدان دید بازتری نسبت به تلسکوپ ها دارند که برای بعضی سوژه ها خیلی مفیده.

20. کاربر مقابل از only orion عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 2 از 11 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع