صفحه 36 از 44 نخستنخست ... 26323334353637383940 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 351 تا 360 , از مجموع 439

موضوع: راهنمای خرید تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

smile راهنمای خرید تلسکوپ

راهنمای خرید و انتخاب تلسکوپ

یکی از پرمخاطب ترین، پربازدیدترین و پر سوال ترین موضوعات در دنیای نجوم عمومی بحث خرید و راهنمایی در خرید تلسکوپ است. در ایران هم این بحث خیلی پر رونق شده و سوال های زیادی در این مورد پرسیده می شود. مشکلی که در راهنمایی و انتخاب تلسکوپ برای افراد نااشنا مشخصه، دادن یه سری مشخصات خاص و متنوع است که بر این اساس باید راهنمایی کرد.

در این تاپیک می تونید همه سوالاتتون درباره خرید تلسکوپ رو مطرح کنید

اما قبل از هر چیز پیشنهاد می کنیم مقاله زیر رو که با وسواس زیادی درباره معرفی انواع تلسکوپ ها و راهنمای خرید تلسکوپ هست رو مطالعه کنید.

برای مطالعه مقاله روی لینک زیر کلیک کنید

راهنمای خرید تلسکوپ

ویرایش توسط 169 : 07-13-2011 در ساعت 12:53 AM

2. Top | #351
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102
    تشکر شده 838 بار در 229 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط erfan_messi نمایش پست ها
    درود بر همه دوستان
    راستش من علاقه شدیدی به نجوم دارم . ولی تاحالا به دلایلی فرصت نشده که جدی شروع کنم .
    چند وقتیه شرایط داره پیش میاد که شروع کنم به یاد گیری.
    خیلی از دوستان و کسایی که تو نجوم سر رشته داشتن . بهم گفتن برای رصد آماتوری یه دوربین 2 چشمی بگیر که دهانه بالاتر 40 میلیمتر و زوم بین 5 تا 15 داشته باشه .
    حالا میخواستم ببینم دوستان چی پیشنهاد میدن ؟؟ کمی هم محدودیت بودجه دارم نهایت تا 400 میتونم هزینه کنم .
    سلام به شما.
    از نظر من اگر می خواهید نجوم را تازه آغاز کنید بهتره که ابزار نجومی خواصی تهیه نکنید و از امکاناتی که مراکز نجومی ارائه می دهند استفاده کنید.من خودم ۴ سال که نجوم را تقریبا جدی ادامه می دهم و هنوز هم هیچ وسیله خاصی نخریدم.از این بابت هم خیلی خوش حالم، چون همین طور که توی نجوم پیش می رید کم کم قابلیت های خدتون را می فهمید و متناسب با اون استعداد های خودتونه که وسیله و ابزار به کمکتون میاد.
    اما حالا اگر واقعا می خواهید نجوم را با دوربین دوچشمی شروع کنید، دو چشمی هایی که بیشترین کاربرد را دارند، دو چشمی های ۸۰*۲۰ و ۷۰*۱۵ هستند.
    موفق باشید.

3. 4 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #352
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11405
    تشکر شده 4 بار در 3 ارسال

سلام
    من خیلی وقته به فکر خرید تلسکوپ هستم کمی جستجو کردم فقط فهمیدم پایه دابسونی برای من مناسبه و خود تلسکوپ رو نفهمیدم چه نوعی بخرم می خوام قابلیت دیتا و goto هم داشته باشه بودجه من حدود 2 تا 3 ملیونه. آیا با تلسکوپهای این قیمتی میشه کهکشان ها رو دید یا نه؟ آیا این دوربینها خودشون امکان عکس برداری دارن یا باید دوربین جدا خرید؟

5. کاربر مقابل از DT57 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

6. Top | #353
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط DT57 نمایش پست ها
    سلام
    من خیلی وقته به فکر خرید تلسکوپ هستم کمی جستجو کردم فقط فهمیدم پایه دابسونی برای من مناسبه و خود تلسکوپ رو نفهمیدم چه نوعی بخرم می خوام قابلیت دیتا و goto هم داشته باشه بودجه من حدود 2 تا 3 ملیونه. آیا با تلسکوپهای این قیمتی میشه کهکشان ها رو دید یا نه؟ آیا این دوربینها خودشون امکان عکس برداری دارن یا باید دوربین جدا خرید؟
    سلام دوست گرامی
    جسارتا از نحوه سوال شما اینجوری بر میاد که شما اطلاعات کمی از نجوم و ابزارهای نجومی دارید پس به نظر الان وقت مناسبی برای انتخاب تلسکوپ برای شما نباشه. البته این در صورتیه که شما بخواید نجوم رو ادامه بدید!! چون ممکنه الان انتخابی انجام بدید که وقتی جلوتر رفتید کاملا اون رو با علایق نجومی شما و تخصص مورد علاقتون در تضاد ببینید

اما اگر فقط میخواید تلسکوپی داشته باشید که هرز گاهی با اون نگاهی به اسمان بندازید به شما یک تلسکوپ شکستی یا همون گالیله ای با مقر سمت ارتفاعی پیشنهاد میکنم که اگهیه موقع خواستید تو روز هم با اون مناظر و کوه رو رصد کنید بشه...
    مثل این:

اما در مورد سوال اخر باید بگم که نه!! ابزارهای نجومی قابلیت عکاسی ندارند چون روند ثبت یک عکس نجومی با یک عکس معمولی کاملا کاملا متفاوته
    امضای ایشان

7. 4 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #354
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11405

بله اطلاعاتم کمه ولی علاقه شدید دارم در واقع روز نیست که من به کهکشانها و بزرگی آنها و بزرگی کل جهان فکر نکنم دوست دارم با مشاهده مستقیم و واقعی آنها خودم رو ارضا کنم و حتما بعد از خرید تلسکوپ مطالعاتم رو بیشتر می کنم
    به نظر شما با سه تومن بهترین تلسکوپی که می تونم بخرم چیه کیفیت هم خیلی برام مهمه البته هیچی از تلسکوپ نمی فهمم

9. 2 کاربر مقابل از DT57 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #355
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102

بله اطلاعاتم کمه ولی علاقه شدید دارم در واقع روز نیست که من به کهکشانها و بزرگی آنها و بزرگی کل جهان فکر نکنم دوست دارم با مشاهده مستقیم و واقعی آنها خودم رو ارضا کنم و حتما بعد از خرید تلسکوپ مطالعاتم رو بیشتر می کنم
    به نظر شما با سه تومن بهترین تلسکوپی که می تونم بخرم چیه کیفیت هم خیلی برام مهمه البته هیچی از تلسکوپ نمی فهمم
    سلام.
    همون طور که آقای طامهری گفتند در ابتدای کار تهیه یک تلسکوپ با توان بالا برای شما اصلا مناسب نیست و حتی ممکنه علاقه ی شما را به نجوم به شدت کاهش بده و به ضرر شما باشه.
    شما با یک تلسکوپ کوچک هم می تونید کهکشان های زیادی را ببینید و از مشاهده ی اون ها لذت ببرید و من اصلا خرید یک تلسکوپ با کیفیت بالا را پیشنهاد نمی کنم.
    حالا یک سوال اساسی.
    شما چقدر با انواع تلسکوپ آشنایی داری یا اصلا با تلسکوپ ها کار کردید؟
    امضای ایشان
    همیشه شروع سخت ترین مرحله‌ است...

11. 3 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #356
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11405

نه اصلا با هیچ تلسکوپی کار نکرده ام ولی برام جای سواله که میگی تلسکوپ با کیفیت نخرم؟چرا!؟

13. کاربر مقابل از DT57 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

14. Top | #357
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نه اصلا با هیچ تلسکوپی کار نکرده ام ولی برام جای سواله که میگی تلسکوپ با کیفیت نخرم؟چرا!؟
    خيلي سادست
    چون شما در ابتداي امر نميدونيد به كدوم جنبه از نجوم علاقه داريد!! عكاسي؟عمق اسمان؟سيارات؟ و و و و

با اشنا شدن با اسمان و چند جلسه رصد با ابزارهاي رصدي خواهيد فهميد به كدوم جنبه علاقه منديد و بر اساس علاقتون تلسكوپ تهيه ميكنيد

لامبورگيني با كيفيته و يه بنز كلاس s هم همينطور اما هر كدوم دنياي مختص خودشون و علاقه مندان خودشون رو دارند!

براي رصد دقيق و لذت بخش كهكشانها شما به يك تسكوپ با دهانه ي بالاي ٨ اينچ نياز داريد

خب حالا اگه شما يه تلسكوپ ده اينچي يا دوازده اينچي دابسوني بخريد و بعدا بفهميد به عكاسي علاقتون بيشتره چي؟

بازم صلاح مملكت خويش خسروان دانند

اما براي رصد كهكشانها به سراغ تلسكوپهاي بازتابي با دهانه بالا برويد
    امضای ایشان

15. 4 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #358
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

بنده هم پیشنهاد میکنم قبل از اقدام به خرید تلسکوپ یک کتاب در خصوص ابزارهای نجومی تهیه و مطالعه کنید تا با تمامی پارامترهای یک تلسکوپ آشنا بشید. صرفاً به علاقه نمیشه تکیه کرد و باید به شرایط و موقعیت‌های شخصیتون هم دقت کنید. مثلاً اگه در مکانی زندگی میکنید که آلودگی نوری زیادی داره و امکان خروج از شهر رو برای هر بار رصد ندارید بنابراین خرید یک تلسکوپ برای رصد کهکشانها بیفایده ست چون مطمئناً بجز پرده ای نورانی از زمینه آسمان چیز دیگری نخواهید دید. در خصوص عکاسی بیشتر از اینکه نوع اپتیک مهم باشه این مقر تلسکوپتونه که مهمه که حتی ممکنه قیمت این مقرها از قیمت یک تلسکوپ بزرگ هم بیشتر باشه. بیشتر افراد هنگام خرید تلسکوپ به بزرگنمائی اون توجه میکنن. اما باید به این نکته هم توجه کنید که یک تلسکوپ بزرگ هر چند که توان بزرگنمایی بالایی داره ولی اگه برای اون یک مقر گرون قیمت تهیه نکنید کلاً بزرگنمایی بالا هیچ فایده ای براتون نداره چون بخاطر چرخش ظاهری آسمان جرم اونقدر سریع از کادر خارج میشه که اصلاً فرصت نمیکنید ببینیدش. بنابراین حداقل یک مقر با قابلیت ردگیری (Tracking) احتیاج دارید. قابلیت های دیگری مثل Goto مقر میتونن رصد رو برای شما بسیار لذت بخش کنن. هر چند که خیلی از منجمان حرفه ای با این موضوع مخالفن و این موضوع رو عنوان میکنن که این مقرها باعث میشن که آماتورهای تازه کار همیشه یک آماتور تازه کار بمونن و نتونن جای اجرام و موقعیت اونها رو در آسمان یاد بگیرن اما من بشخصه قابلیت Goto رو خیلی لذتبخش میدونم. چرا که باعث میشه خیلی سریع و در عرض چند ثانیه جرم مورد نظرتون رو داخل کارد قرار بدید اونهم در حالی که دارید فنجون قهوه یا شکلات داغتون رو میخورید. به وزن تلسکوپ و قدرت بدنی خودتون هم نباید بی توجه باشید. یک 12 اینچ موتور دار واقعاً سنگین وزنه. بنابراین اگه قد و قواره کوچکی دارید و یا قدرت بدنیتون کمه اصلاً به فکر تهیه چنین تلسکوپی نباشید. مثلاً اگه یک دختر خانم یه همچین تلسکوپی بخره مطمئناً هر شب با کمک اعضای خونواده باید به رصد بره مگر اینکه یک جایگاه مخصوص برای رصد داشته باشه و تلسکوپ رو بطور ثابت همونجا نصب کنه. ضمناً سعی کنید برای تلسکوپتون چشمی‌های مرغوب با میدان دید بالا تهیه کنید تا بتونید واقعاً لذت ببرید. چنین چشمی هایی بعضی مواقع هم قیمت یک تلسکوپ هستن بنابراین پولاتون رو درست خرج کنید.

در آخر دوباره پیشنهاد میکنم قبل از اقدام به خرید تلسکوپ یک کتاب برای آشنایی با ابزارهای نجومی تهیه کنید.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

17. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #359
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102

یکی دیگه از علت هایی هم که می گم تلسکوپ خیلی با کیفتی نخرید این که اگر شما با تلسکوپ های کوچک شروع نکنید و یکدفعه به سراغ یک تلسکوپ بزرگ برید، مشکلاتی براتون ایجاد میشه که واقعا عذاب دهنده هستند. مثلا یکی از مشکلات اینه که اگر شما تجربه در رصد نداشته باشید و یکدفعه سراغ یک تلسکوپ بزرگ برید در آسمان گم می شید.یعنی موقع رصد خیلی سخت به جرم مورد نظرتون می رسید و یا حتی چند درجه از هدف دور می شید.
    یکی دیگر از علت های این موضوع هم اینه که هیچ وقت تلسکوپ را نمی شه با اون چیزی که توی ذهنمون از یک جرم داریم مقایسه کنیم.واضح بگم مثلا شما سحابی جبار را با اون همه زیبایی و رنگ های متنوع، هیچگاه بدون عکاسی حتی با یک ۱۲ اینچ هم نمی تونید رنگی ببینید و فقط یک حاله سیاه و سفید و چند ستاره می تونید ببینید .اجرام دیگه هم به همین روال
    حتی آندرومدا .
    مشکل دیگه هم که بر اثر مقایسه به وجود میاد اینه که مقیاس ها اشتباه می شوند.نمونه ی اون سحابی حلقه است که عکس های بسیار زیبایی از اون می بینید اما در تلسکوپ خیلی ریزه و به سختی می تونید اون را تشخیص بدید.
    پس بهتره که شما با یک تلسکوپ کوچک شروع کنید تا بتونید پیشرفت کنید و بدونید که به چه مبحث رصدی علاقه مندید و انتخاب درستی انجام دهید.
    امضای ایشان
    همیشه شروع سخت ترین مرحله‌ است...

19. 4 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #360
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11460
    تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

راهنمای خرید تلسکوپ         
    سلام دوستان
    من از نجوم وکار کردن با هیچ تلسکوپی آشنایی ندارم یعنی درحد صفر ولی علاقه زیادی دارم تا سیاراتو رصد کنم ببینمشون در حدی که بتونم حلقه های دور سیاره زحل ببینم یا سیارات دیگه ستارگان
    میخواستم یه تلسکوپ معرفی کنید ممنونم

21. کاربر مقابل از gimme5 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 36 از 44 نخستنخست ... 26323334353637383940 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 8 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 8 مهمان ها)