صفحه 26 از 44 نخستنخست ... 1622232425262728293036 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 251 تا 260 , از مجموع 439

موضوع: راهنمای خرید تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

smile راهنمای خرید تلسکوپ

راهنمای خرید و انتخاب تلسکوپ

یکی از پرمخاطب ترین، پربازدیدترین و پر سوال ترین موضوعات در دنیای نجوم عمومی بحث خرید و راهنمایی در خرید تلسکوپ است. در ایران هم این بحث خیلی پر رونق شده و سوال های زیادی در این مورد پرسیده می شود. مشکلی که در راهنمایی و انتخاب تلسکوپ برای افراد نااشنا مشخصه، دادن یه سری مشخصات خاص و متنوع است که بر این اساس باید راهنمایی کرد.

در این تاپیک می تونید همه سوالاتتون درباره خرید تلسکوپ رو مطرح کنید

اما قبل از هر چیز پیشنهاد می کنیم مقاله زیر رو که با وسواس زیادی درباره معرفی انواع تلسکوپ ها و راهنمای خرید تلسکوپ هست رو مطالعه کنید.

برای مطالعه مقاله روی لینک زیر کلیک کنید

راهنمای خرید تلسکوپ

ویرایش توسط 169 : 07-13-2011 در ساعت 12:53 AM

2. Top | #251
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

ضمن تشكر از آقاي صمدي

بله ، همونطور كه ايشون هم گفتند ، ابزار جانبي هست به نام wedge كه به وسيله آن ميتوان از پايه هاي چنگالي و سمت - ارتفاعي براي عكاسي طولاني مدت نيز استفاده كرد

اين هم نمونه اي از عكس تلسكوپ روي wedge

امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

3. 12 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #252
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5218
    تشکر شده 2,377 بار در 289 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    ضمن تشكر از آقاي صمدي

بله ، همونطور كه ايشون هم گفتند ، ابزار جانبي هست به نام wedge كه به وسيله آن ميتوان از پايه هاي چنگالي و سمت - ارتفاعي براي عكاسي طولاني مدت نيز استفاده كرد

اين هم نمونه اي از عكس تلسكوپ روي wedge

با تشکر از آقای امام عزیز
    من جایی شنیده بودم که گوه باعث می شه به موتور فشار بیاد و به مرور زمان باعث خراب شدنش بشه.
    درسته اقای امام؟
    امضای ایشان
    آخرین سنگر سکوت،حق ما گرفتنی نیست

5. 5 کاربر مقابل از Soroush Samadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #253
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7628
    تشکر شده 74 بار در 20 ارسال

دوستان کسی در مورد اون تلسکوپ های کوچک که عرض کردم نظری نداره؟

7. 4 کاربر مقابل از N.Sayah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #254
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط Soroush Samadi نمایش پست ها
    با تشکر از آقای امام عزیز
    من جایی شنیده بودم که گوه باعث می شه به موتور فشار بیاد و به مرور زمان باعث خراب شدنش بشه.
    درسته اقای امام؟
    سلام به شما

خير ، متآسفانه در ايران اطلاعات موجود در زمينه محصولات اپتيكي ، متآثر از برخي تبليغات غير حرفه اي است

مطمئنآ برندهايي كه برترين كيفيت را دارند و در همه دنيا شناخته شده هستند ، ابزاري در كنار تلسكوپ هاي خود قرار نمي دهند كه باعث فشار آمدن به موتور و خراب شدن آن شود

اگر جستجويي در سايت هاي خارجي كنيد ، ميبينيد كه بسياري از عكاسان نجومي جهان با تركيبي از همين ابزار ( تلسكوپ اشميت با پايه چنگالي + wedge ) عكاسي مي كنند

حتي تلسكوپ هاي مشابه شركت meade از ابتدا روي wedge قرار دارند

لذا چنين موردي به هيچ عنوان صحت ندارد

موفق باشيد
    امضای ایشان

9. 13 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #255
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط N.Sayah نمایش پست ها
    دوستان کسی در مورد اون تلسکوپ های کوچک که عرض کردم نظری نداره؟
    سلام دوست گرامي

تلسكوپ هايي كه در سوال قبلي خود مطرح كرديد براي شروع خوب هستند ، شما ميتوانيد با آنها اجرام منظومه شمنسي و برخي از اجرام غير ستاره اي پرنور را مشاهده كنيد

اما براي ادامه و همچنين رصدهاي دقيق تر و عكاسي نجومي نياز به تلسكوپ هايي با قطر دهانه بزرگتر و امكانات بيشتري داريد

11. 8 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #256
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

چه قطعه جالبی. اما یک سوال آیا در این وضعیت جدید سیستم Goto و ردگیری تلسکوپ قادر به فعالیت هست یا اینکه اون رو هم باید عوض کرد؟
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

13. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #257
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    چه قطعه جالبی. اما یک سوال آیا در این وضعیت جدید سیستم Goto و ردگیری تلسکوپ قادر به فعالیت هست یا اینکه اون رو هم باید عوض کرد؟
    بله ، اساسآ با تغيير زاويه ، همه سيستم هاي سمت - ارتفاعي قابل تبديل شدن به سيستم استوايي هستند

در مورد Goto هم ، در مورد همه تلسكوپ هاي سلسترون و ميد اين را ميدانم كه در زمان Alighn كردن ، گزينه اي وجود دارد كه انتخاب كنيد تلسكوپ روي wedge قرار دارد يا نه

تا سيستم Goto خود را با آن حالت وفق دهد
    امضای ایشان

15. 7 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #258
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdiahmadirad نمایش پست ها
    ممنون از توضیحاتتون. این که گفتید آندرومدا رو از دست می‌دم خیلی ناراحتم کرد. چون من این کهکشان رو خیلی دوست دارم و می‌خواستم بتونم خودم رصدش کنم! من همون‌طور که عرض کردم کاملا آماتور هستم و انتظار حرفه‌ای از عکاسی ندارم. البته مطالب تاپیک عکاسی عمق آسمان شما رو به طور کامل مطالعه کردم. ولی خب مشخصه که من هزینه‌ی مثلا ۱۲ میلیونی برای یک آپوی معمولی رو ندارم و ناچار باید برم سراغ همین تلسکوپ‌ها.
    می‌خواستم بدونم که توی این رنج از تلسکوپ‌ها آیا انتخاب به‌تری می‌شه داشت یا نه. مثلا اطلاعی از قیمت ریچی-کرتین‌ها ندارم.
    این مسله‌ی کاهنده‌ی فاصله‌ی کانونی هم که فرمودین برام جالب بود. این وسیله چه قیمتی داره و آیا با استفاده از این نوع افزونه‌ها مشکل میدان دید باز تر این نوع اشمیت‌ها تا حدودی حل می‌شه که بشه کهکشان‌های بیش‌تری رو دید؟
    به طور مثال این نمونه عکسی هست که با همین تلسکوپ از آندرومدا گرفته‌شده. که به نظرم نسبتا مطلوب هست: http://bit.ly/10Qv45S
    به هرحال به دلیل محدودیت‌های مالی نمی‌شه همیشه چیزی گرفت که با همه‌ی نیازها منطبق باشه. می‌خوام مطمئن باشم که انتخابی که کردم با توجه به بودجه‌ای که دارم انتخاب درستی باشه. علاقه‌ی تخصصی هم به تنها بخشی از اجرام آسمان ندارم که فقط بخوام به‌طور مثال از سحابی‌ها عکس بگیرم و رصد کنم و به‌طور عمومی می‌خوام وسیله‌ای برای رصد و ضمنا عکس‌برداری از آسمان زیبا داشته‌باشم. ضمن این که اولین باری‌است که تلسکوپ می‌گیرم و نیاز به تجربه‌های شما دوستان که به‌طور حرفه‌ای درگیر نجوم هستید نیز دارم و انتخاب اون تلسکوپ رو هم شخصا خودم انجام دادم و حاصل راهنمایی‌های اشخاص حرفه‌ای نبوده.

راستی عکس‌های زیبای شما رو دیدم ولی می‌خوام بدونم ولی می‌خوام بدونم با این تلسکوپ اشمیت ۸ اینچی مثلا سحابی امگایی که شما ازش عکس گرفتین چه‌جوری می‌شه اصلن می‌شه دیدش؟
    اگه ممکنه کمی بیش‌تر در مورد میدان دید بسته که گفتین هم توضیح بدید که آیا تابعی از فاصله‌ی کانونی هست؟ به گشودگی دهانه‌ی لوله بستگی نداره؟
    کاهنده نسبت کانونی وسیله ای هست با یک ضریب مثلا 0.8؛ یک کاهنده فاصله کانونی و نسبت کانونی رو در ضریب ضرب می کنه و عددی که به دست میاد میشه عدد اصلی هنگام عکاسی. برای مثال همی 0.8 با تلسکوپی با فاصله کانونی 600 میلی متر و نسبت کانونی 7.5، فاصله کانونی رو به 480 میلی متر و نسبت کانونی رو به 6 می رسونه. البته تا جایی که اطلاع دارم فاصله کانونی 2030 میلی متر رو نمیشه اونقدر کاهش داد تا به آندرومدا برسه، چون تلسکوپ من با فاصله کانونی 800 هم حتی نمی تونه عکس کامل از آندرومدا بگیره! راه دیگه استفاده از تکنیک پانوراما هست که چند عکس از سوژه بگیریم و با کنار هم قرار دادن اون ها به عکسی با میدان دید باز تر برسیم. من این کارو برای آندرومدا انجام دادم هنوز فرصتی برای ویرایش عکس و نتیجه گیری ازش برام پیش نیومده اما با صرف نظر از زمانی که می بره قطعا نتیجه خوبی داره.
    میدان دید به فاصله کانونی مربوط میشه هر چقدر کم تر باشه باز تر خواهد بود. گشودگی میزان جمع آوری نور و در نتیجه رویت ستاره های کم نور تر رو فراهم می کنه.
    شما به نظرم از 8 اینچ f/4 جی اس او استفاده کنید (تلسکوپی که من الآن دارم). انتخاب خوبیه اگر به گالری سایت http://torgheh.ir/#cid/g12 مراجعه کنید عکس های خوبی با 10 اینچ همین رده توسط آقای ابوالفتح گرفته شده. برای رصد هم تلسکوپ خوبیه. من فقط در فوکوس مشکل داشتم که با دیدن گالری آقای ابوالفتح مطمئن شدم ایراد از اپتیک نیست. برای مقر هم میشه از EQ5 SynScan استفاده کرد. این مجموعه تا حد بالایی نیاز شما رو برطرف می کنه می تونید بعدا برای کار های تخصصی تر سراغ مثلا یک آپوکرومات خوب برید.
    اما در خصوص رصد؛ پیشنهاد می کنم اصلا قبل از خرید در یکی از تور های نجومی شرکت کنید و یک بار با تلسکوپ رصد کنید. شما از سحابی ها و کهکشان ها توده هایی از غبار محو رو خواهید دید که گرچه مثل عکس رنگی نیست اما اون هم لذتی داره. چیزی که مشخصه اینه که با 8 اینچ که هیچ، با بزرگترش هم چیزی رنگ نداره اما به شکل توده ابر مانند دیده میشه.
    امضای ایشان
    .

17. 10 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #259
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1604
    تشکر شده 97 بار در 10 ارسال

سلام دوستان، سال نوی همتون مبارک باشه...
    تصمیم گرفتم یه تلسکوپ بگیرم، با توجه به اینکه تا حالا 5-6 تا کتاب در ضمینه ی نجوم مطالعه کردم، رصد با چشم غیرمسلح انجام دادم و نقشه خوانی هم بلدم، به نظرم وقتشه که یه تلسکوپ هم بگیرم.
    با تحقیق اینور و اونور و گشتن،(با بودجه ای 300 تومن) سه تا تلسکوپ به نظرم خوبه که میخوام نظر اساتید رو هم بدونم.(اگه دوستان چیز بهتری از این 3 تا میشناسن لطفا بگن)
    یکی FirstScope، با قطر 2.5 اینچ بازتابی و مقر دابسونی.(سلسترون)
    یکی یه 72 میلیمتری شکستی به قطر 3 اینچ و مقر چنگالی ساده
    یکی یه 102 میلیمتری بازتابی با قطر 4 اینچ و مقر دابسونی
    میخوام برای اولین رصد یه چیز ساده و راحت داشته باشم، میتونم بودجه بهتر جور کنم ولی فعلا میخوام از پایه و از چیز های کوچیک شروع کنم.
    متشکرم.
    ویرایش:من تلسکوپ رو فقط برای رصد میخوام، نه عکاسی یا طبیعت گردی یا هر چیز دیگه، به همه ی اجرام هم علاقه دارم.

19. 2 کاربر مقابل از Mani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #260
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

راهنمای خرید تلسکوپ         
    نقل قول نوشته اصلی توسط Mani نمایش پست ها
    سلام دوستان، سال نوی همتون مبارک باشه...
    تصمیم گرفتم یه تلسکوپ بگیرم، با توجه به اینکه تا حالا 5-6 تا کتاب در ضمینه ی نجوم مطالعه کردم، رصد با چشم غیرمسلح انجام دادم و نقشه خوانی هم بلدم، به نظرم وقتشه که یه تلسکوپ هم بگیرم.
    با تحقیق اینور و اونور و گشتن،(با بودجه ای 300 تومن) سه تا تلسکوپ به نظرم خوبه که میخوام نظر اساتید رو هم بدونم.(اگه دوستان چیز بهتری از این 3 تا میشناسن لطفا بگن)
    یکی FirstScope، با قطر 2.5 اینچ بازتابی و مقر دابسونی.(سلسترون)
    یکی یه 72 میلیمتری شکستی به قطر 3 اینچ و مقر چنگالی ساده
    یکی یه 102 میلیمتری بازتابی با قطر 4 اینچ و مقر دابسونی
    میخوام برای اولین رصد یه چیز ساده و راحت داشته باشم، میتونم بودجه بهتر جور کنم ولی فعلا میخوام از پایه و از چیز های کوچیک شروع کنم.
    متشکرم.
    ویرایش:من تلسکوپ رو فقط برای رصد میخوام، نه عکاسی یا طبیعت گردی یا هر چیز دیگه، به همه ی اجرام هم علاقه دارم.
    سلام دوست گرامی
    به طبع بهترین انتخابی که شما میتونید داشته باشید مقرهای سمت ارتفاعی و به ویژه دابسونی است
    البته بزرگترین عیب دابسونی ها ارتفاع کم و رصد دشوار در اجرام سرسو و افق است ولی ارزان تر است
    در این رنج قیمت شکستیها اغلب کروماتیک یا در بهترین شرایط اکروماتیک با کیفیت کم هستند لذا خطای رنگی کولاک میکند و اصلا پیشنهاد نمیکنم برای کسی که میخواد رصد رو علمی انجام بده!
    در گزینه های ذکر شده در فوق بهترین گزینه دابسونی ۴اینچ است
    امضای ایشان

21. 9 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 26 از 44 نخستنخست ... 1622232425262728293036 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)