صفحه 6 از 44 نخستنخست ... 234567891016 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 439

موضوع: راهنمای خرید تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

smile راهنمای خرید تلسکوپ

راهنمای خرید و انتخاب تلسکوپ

یکی از پرمخاطب ترین، پربازدیدترین و پر سوال ترین موضوعات در دنیای نجوم عمومی بحث خرید و راهنمایی در خرید تلسکوپ است. در ایران هم این بحث خیلی پر رونق شده و سوال های زیادی در این مورد پرسیده می شود. مشکلی که در راهنمایی و انتخاب تلسکوپ برای افراد نااشنا مشخصه، دادن یه سری مشخصات خاص و متنوع است که بر این اساس باید راهنمایی کرد.

در این تاپیک می تونید همه سوالاتتون درباره خرید تلسکوپ رو مطرح کنید

اما قبل از هر چیز پیشنهاد می کنیم مقاله زیر رو که با وسواس زیادی درباره معرفی انواع تلسکوپ ها و راهنمای خرید تلسکوپ هست رو مطالعه کنید.

برای مطالعه مقاله روی لینک زیر کلیک کنید

راهنمای خرید تلسکوپ

ویرایش توسط 169 : 07-13-2011 در ساعت 12:53 AM

2. Top | #51
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2408
    تشکر شده 5 بار در 2 ارسال

0- بله چون هنگام رصد یا مشاهده اسمان با دست باز تر و توانایی بیشتری کار کنم و محدودیت کمتری داشته باشم.
    1- حداکثر 400 هزار تومان ( +_ 50)
    2- بیشتر نجوم
    3-هر دو
    4-نه
    5-همه اجرام
    6خیر
    7-متوسط
    8-بله
    9-زیاد نه
    10-خیلی کم در حد مطالعه مجله نجوم و دیدن فیلمهای نجومی

3. 3 کاربر مقابل از setar48 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #52
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط setar48 نمایش پست ها
    0- بله چون هنگام رصد یا مشاهده اسمان با دست باز تر و توانایی بیشتری کار کنم و محدودیت کمتری داشته باشم.
    1- حداکثر 400 هزار تومان ( +_ 50)
    2- بیشتر نجوم
    3-هر دو
    4-نه
    5-همه اجرام
    6خیر
    7-متوسط
    8-بله
    9-زیاد نه
    10-خیلی کم در حد مطالعه مجله نجوم و دیدن فیلمهای نجومی
    سلام star48عزيز
    متاسفانه اطلاعات شما همانطور كه خودتون فرمودين در امر نجوم رصدي كافي نيست و همچنين تجربه رصد هم نداريد
    در كل باهزينه اي كه گفتين بهترين اپتيكي كه ميتونيد تهيه كنيد ٥اينچ بازتابي با پايه سمت ارتفاعي az4هست كه حداكثر بزرگنماييش ٢٠٠برابر است و البته قابليت گوتو هم ندارد
    اما اجازه بدهيد جسارتا اپتيكي را براي شروع نجوم رصدتان پيشنهاد كنم
    دوچشمي ٨٠*٢٠ يا ٧٠*١٥كه علاوه بر اينكه كاربري اساني و بزرگنمايي مطلوبي دارد دست شما را در يافتن اجرام سماوي هم چيره ميكند
    علي هذا بهترين تلسكوپي كه ميتوانيد تهيه كنيد همان ٥اينچ فوق است
    امضای ایشان

5. 3 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #53
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2331
    تشکر شده 54 بار در 7 ارسال

سلام. سوال داشتم در مورد دابسونی های اسکای واچر، با توجه به اینکه تا حدودی به آسمان بالای سرم اشراف دارم و به طور تقریبی می تونم بگم جای هر جرم کجاست! می خواستم بدونم که آیا کار کردن با یه دابسونی هشت اینچ سختهیا نه؟ حرکت در محور ارتفاع این تلسکوپ چگونه است؟ ایا اجرام بسیار سریع از زاویه دید تلسکوپ خارج می شوند؟
    امضای ایشان
    مرغ باغ ملکوتم

نیم از عالم خاک.

7. 2 کاربر مقابل از adrahmad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #54
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1215
    تشکر شده 617 بار در 102 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط adrahmad نمایش پست ها
    سلام. سوال داشتم در مورد دابسونی های اسکای واچر، با توجه به اینکه تا حدودی به آسمان بالای سرم اشراف دارم و به طور تقریبی می تونم بگم جای هر جرم کجاست! می خواستم بدونم که آیا کار کردن با یه دابسونی هشت اینچ سختهیا نه؟ حرکت در محور ارتفاع این تلسکوپ چگونه است؟ ایا اجرام بسیار سریع از زاویه دید تلسکوپ خارج می شوند؟
    خیلی انتخاب خوبیه ، من هم خودم اولین تلسکوپم ۸ اینچ بود خیلی راضی بودم البته به جز حمل ونقلش .
    امضای ایشان
    www.partoag.com
    منجمان کشور ها ، متحد شوید

9. 2 کاربر مقابل از behnood عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #55
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400
    تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

0- بله 100%
    1-حداکثر 500
    2-نجوم
    3- هم رصد و هم عکاسی(البته می دوم با این بودجه شاید نشه به عکاسی فکر کرد ولی فعلا رصد واسم تو الویت بالاتریه ولی خوب عکاسی هم نمیشه بهش فکر نکرد)
    4-مشکل حمل داره به شدت ،من حتی از بالا پشت بوم خونمون هم فکر نکنم بتونم واسه رصد اجرام پر نور استفاده کنم پس همیشه بید تلسکوپ رو حمل کنم.
    5-همه اجرام !
    6-به خیلی وقت پیش بر میگرده که خورشید رو دیدم ولی میشه گفت که نه بدون سابقه
    7-والا چون سابقه رصد ندارم نمیتونم به این سوال جواب بدم چون نمیتونم کیفیت بد اپتیک رو با کیفیت خوب مقایسه کنم چون نسبت بهشون هیچ دیدی ندارم
    8-نه اون جسمی رو که خودم پیداش کنم حالا هر چه قدر هم سخت وکم نور ولی اون حال دیگه ای داره.
    9-زیاد نه ولی فکر نکنم بودجم از این بیشتر بشه
    10-به نجوم تقریبا آشنام،یه سری اجرام رو کامل بلدم یه سری هم حالا از رو نقشه میتونم پیدا کن از این نظر مشکلی ندارم.
    من خیلی دلم 8 اینچ دابسونی میخاد ولی به خاطر حملش میترسم بخرم خیلی دو دلم که بخرمش یا نه ؟

11. 3 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #56
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط masoud farahbakhsh نمایش پست ها
    0- بله 100%
    1-حداکثر 500
    2-نجوم
    3- هم رصد و هم عکاسی(البته می دوم با این بودجه شاید نشه به عکاسی فکر کرد ولی فعلا رصد واسم تو الویت بالاتریه ولی خوب عکاسی هم نمیشه بهش فکر نکرد)
    4-مشکل حمل داره به شدت ،من حتی از بالا پشت بوم خونمون هم فکر نکنم بتونم واسه رصد اجرام پر نور استفاده کنم پس همیشه بید تلسکوپ رو حمل کنم.
    5-همه اجرام !
    6-به خیلی وقت پیش بر میگرده که خورشید رو دیدم ولی میشه گفت که نه بدون سابقه
    7-والا چون سابقه رصد ندارم نمیتونم به این سوال جواب بدم چون نمیتونم کیفیت بد اپتیک رو با کیفیت خوب مقایسه کنم چون نسبت بهشون هیچ دیدی ندارم
    8-نه اون جسمی رو که خودم پیداش کنم حالا هر چه قدر هم سخت وکم نور ولی اون حال دیگه ای داره.
    9-زیاد نه ولی فکر نکنم بودجم از این بیشتر بشه
    10-به نجوم تقریبا آشنام،یه سری اجرام رو کامل بلدم یه سری هم حالا از رو نقشه میتونم پیدا کن از این نظر مشکلی ندارم.
    من خیلی دلم 8 اینچ دابسونی میخاد ولی به خاطر حملش میترسم بخرم خیلی دو دلم که بخرمش یا نه ؟
    باسلام خدمت دوست عزيز مسعود فرح بخش
    حرفتون درسته؛ بزرگنمايي دابسوني هاي ٨ اينچ نسبت به قيمتشون دلفريبه اما ساختار دابسوني ها مخصوصا در دهانه هاي بزرگ مانند ١٢ و ١٤اينچ براي جابجايي زياد اصلا مناسب نيست
    از بزرگي و مشكلات حمل و نقل دابسوني ها كه بگذريم(حما اين اپتيك يه نفره خيلي خيلي سخته من تجربش كردم) مشكل اصلي اونها در پايه هاي نئوپاني اونهاست كه خيلي زود مستهلك ميشه و همچنين بخاطر اينكه تيوب اين اپتيكها هم محفظه خوبي ندارند زود از هم خطي خارج ميشن ولي بازهم اگر مشكلي با حمل و نقلش نداريد اپتيك دوست داشتنيه
    ولي با هزينه شما بهترين اپتيك يه ٦يا ٥اينچ بازتابي با مقر سمت ارتفاعي از نوع ورساگو يا az4 هست كه هم حمل و نقلش اسون تره و هم كمر دردهاي حاصل از كار با دابسوني ها رو نداره(اگر از قطعه كما كاركتور هم استفاده كنيد ميتونيد با اين اپتيك عكسهاي خوبي بگيريد چون ديگه خطاي رنگي تو اين نوع اپتيكها وجود نداره)؛البته تيوبتون رو ميتونيد از نوع شكستي اكروماتيك با دهانه ١٠٠ ميليمترهم انتخاب كنيد
    موفق باشيد
    امضای ایشان

13. 2 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #57
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

0- فکر می کنید به تلسکوپ نیاز دارید؟! حتما اره دیگه!حالا چرا؟ توضیحات حداکثر چندخط باشه!
    بله زیاد، چون الان در اوج فعالیت های آماتوریم هستم ولی تلسکوپم خرابه(قابل تعمیر نیست)
    1- حداقل و حداکثر هزینه ای(تومان) که می توانید پرداخت کنید چقدر است؟
    حدود 2 میلیون تا 2.5 میلیون میخوام برای تلسکوپ هزینه کنم. البته با لوازم جانبی می خوام حدود 3 میلیون تومن جیب بابا رو خالی کنم.
    2- برای چه موضوعاتی می خواهید استفاده کنید؟ ( 1- نجوم،2- طبیعت،3- هردو)
    نجوووووووووم
    3- از تلسکوپ چه استفاده ای می خواهید بکنید؟ ( 1- فقط رصد،2- فقط عکاسی،3- هر دو)
    هر دو مورد صحیح است اما بیشتر عکاسی (رصد هم مهمه)
    4- مشکلی در حمل و نقل ابزاری که می خواهید تهیه کنید دارید یا نه؟ (1- اره، 2- نه )
    بله چون ماشین ندارم اگه داشتم هم گواهینامه نداشتم
    5- به طور کلی علاقه مند به رصد چه موضوعاتی هستنید؟( 1- اجرام نقطه ی مثله خوشه ها،دوتایی ها،سیارات و ... 2- اجرام گسترده مثله سحابی ها،کهکشان ها و ... 3- همه اجرام)
    هر دو تاش رو مورد نظر دارم اما اجرام گسترده مهمتره
    6- سابقه ی رصد از پشت تلسکوپ و دوچشمی را داشته اید؟( 1- اره خیلی، 2- چندباری دیدم ، 3- تا حالا رصد نکردم) ( اگه از پشت وسیله ای رصد کردید مشخصات اپتیکی که با اون رصد کردید رو حدودا بگید.قطر و نوع طراحی شکستی یا بازتابی)
    بله خیلی، بیشترین رصد ها رو به ترتیب از پشت این تلسکوپ ها داشتم و از پشت همشون هم عکاسی کردم: نیوتونی 6 اینچ (تلسکوپ سابق خودم)، دابسونی 12 اینچ(تلسکوپ انجمن)، 4.5 اینچ اشمیت کاسگرین (تلسکوپ دوستم)
    7- کیفیت اپتیک و رصد چقدر برایتان مهم است؟ ( 1- خیلی، 2- متوسط 3- زیاد نه)
    خیلی البته اگه قیمت اپتیک رو از لیمیت بالا تر نبره
    8- دوست دارید که تلسکوپ قابلیت گوتو(ردیابی خودکار اجرام آسمان) داشته باشد یا نه؟! ( 1-اره، 2- نه )
    100%، یکی از فاکتور های اصلیم برای خرید تلسکوپ
    9- چقدر برای خریدن عجله دارید؟(1- خیلی، 2- زیاد نه، 3- عجله ای ندارم)
    خیلی خیلی خیلی زیاد
    10- چند سال سابقه ی فعالیت در نجوم و چه مقدار به نجوم آشنایی دارید؟ توضیحات کوتاه باشه لطفا!
    حدود 4 سال به طور جدی کار می کنم و حدودا در نجوم آماتوری و کار با تلسکوپ عالیم (در حد سن خودم) ولی زیاد عکاسیم خوب نیست (تازه عکاسی رو شروع کردم که تلسکوپ خراب شد)

15. 4 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #58
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    538
    تشکر شده 12 بار در 3 ارسال

سلام خدمت دوستان عزیز.
    اگر میشه راجع به تلسکوپ های مدل AstroMaster و مدل PowerSeeker توضیح بدین و اینکه کدام یک از این مدلا برای من مناسب است.
    یه چیزهایی راجع به آسمون میدونم ولی در کل چند مدتی هست که شروع کردم به جمع آوری اطلاعات راجع به نجوم.
    تو خود سایت برای هر کدام از اینها سه مدل آورده اگر میشه بین این شش مدل بهترین را به من معرفی کنید. خیلی ممنون میشم اگر کمکم کنید
    امضای ایشان
    گربه خود آیی
    به خدایی رسی

17. 3 کاربر مقابل از Mohamad20_12 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #59
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400
    تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Rezatamehri نمایش پست ها
    باسلام خدمت دوست عزيز مسعود فرح بخش
    حرفتون درسته؛ بزرگنمايي دابسوني هاي ٨ اينچ نسبت به قيمتشون دلفريبه اما ساختار دابسوني ها مخصوصا در دهانه هاي بزرگ مانند ١٢ و ١٤اينچ براي جابجايي زياد اصلا مناسب نيست
    از بزرگي و مشكلات حمل و نقل دابسوني ها كه بگذريم(حما اين اپتيك يه نفره خيلي خيلي سخته من تجربش كردم) مشكل اصلي اونها در پايه هاي نئوپاني اونهاست كه خيلي زود مستهلك ميشه و همچنين بخاطر اينكه تيوب اين اپتيكها هم محفظه خوبي ندارند زود از هم خطي خارج ميشن ولي بازهم اگر مشكلي با حمل و نقلش نداريد اپتيك دوست داشتنيه
    ولي با هزينه شما بهترين اپتيك يه ٦يا ٥اينچ بازتابي با مقر سمت ارتفاعي از نوع ورساگو يا az4 هست كه هم حمل و نقلش اسون تره و هم كمر دردهاي حاصل از كار با دابسوني ها رو نداره(اگر از قطعه كما كاركتور هم استفاده كنيد ميتونيد با اين اپتيك عكسهاي خوبي بگيريد چون ديگه خطاي رنگي تو اين نوع اپتيكها وجود نداره)؛البته تيوبتون رو ميتونيد از نوع شكستي اكروماتيك با دهانه ١٠٠ ميليمترهم انتخاب كنيد
    موفق باشيد
    خیلی ممنون بابت راهنمایی تون ولی چند تا سوال برام پیش اومد.
    منظورتون از کمر دردهای کار با دابسونی به خاطر وزن زیاد و سخت بودن حملشه و یا به خاطر نوع خود تلسکوپ( منظورم خم شدن موقع رصده)؟
    یه دونه 6 اینچ نیوتنی با مقر Eq3 هست که قیمتش هم، برای من مناسبه ولی آیا به نظر شما درسته منکه تجربه کار با تلسکوپ ندارم از یه مقر استوائی شروع کنم؟من شنیدم این مقر برای عکاسی مناسب نیست و در آینده واسه عکاسی دوباره باید یه مقر مناسب تهیه کنم،پس به نظر شما پول دادن بابت این مقر مناسبه؟و آیا میشه تیوب رو با یه مقر az4 به صورت جدا بخرم؟

19. کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

20. Top | #60
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

راهنمای خرید تلسکوپ         
    نقل قول نوشته اصلی توسط astronomy نمایش پست ها
    0- فکر می کنید به تلسکوپ نیاز دارید؟! حتما اره دیگه!حالا چرا؟ توضیحات حداکثر چندخط باشه!
    بله زیاد، چون الان در اوج فعالیت های آماتوریم هستم ولی تلسکوپم خرابه(قابل تعمیر نیست)
    1- حداقل و حداکثر هزینه ای(تومان) که می توانید پرداخت کنید چقدر است؟
    حدود 2 میلیون تا 2.5 میلیون میخوام برای تلسکوپ هزینه کنم. البته با لوازم جانبی می خوام حدود 3 میلیون تومن جیب بابا رو خالی کنم.
    2- برای چه موضوعاتی می خواهید استفاده کنید؟ ( 1- نجوم،2- طبیعت،3- هردو)
    نجوووووووووم
    3- از تلسکوپ چه استفاده ای می خواهید بکنید؟ ( 1- فقط رصد،2- فقط عکاسی،3- هر دو)
    هر دو مورد صحیح است اما بیشتر عکاسی (رصد هم مهمه)
    4- مشکلی در حمل و نقل ابزاری که می خواهید تهیه کنید دارید یا نه؟ (1- اره، 2- نه )
    بله چون ماشین ندارم اگه داشتم هم گواهینامه نداشتم
    5- به طور کلی علاقه مند به رصد چه موضوعاتی هستنید؟( 1- اجرام نقطه ی مثله خوشه ها،دوتایی ها،سیارات و ... 2- اجرام گسترده مثله سحابی ها،کهکشان ها و ... 3- همه اجرام)
    هر دو تاش رو مورد نظر دارم اما اجرام گسترده مهمتره
    6- سابقه ی رصد از پشت تلسکوپ و دوچشمی را داشته اید؟( 1- اره خیلی، 2- چندباری دیدم ، 3- تا حالا رصد نکردم) ( اگه از پشت وسیله ای رصد کردید مشخصات اپتیکی که با اون رصد کردید رو حدودا بگید.قطر و نوع طراحی شکستی یا بازتابی)
    بله خیلی، بیشترین رصد ها رو به ترتیب از پشت این تلسکوپ ها داشتم و از پشت همشون هم عکاسی کردم: نیوتونی 6 اینچ (تلسکوپ سابق خودم)، دابسونی 12 اینچ(تلسکوپ انجمن)، 4.5 اینچ اشمیت کاسگرین (تلسکوپ دوستم)
    7- کیفیت اپتیک و رصد چقدر برایتان مهم است؟ ( 1- خیلی، 2- متوسط 3- زیاد نه)
    خیلی البته اگه قیمت اپتیک رو از لیمیت بالا تر نبره
    8- دوست دارید که تلسکوپ قابلیت گوتو(ردیابی خودکار اجرام آسمان) داشته باشد یا نه؟! ( 1-اره، 2- نه )
    100%، یکی از فاکتور های اصلیم برای خرید تلسکوپ
    9- چقدر برای خریدن عجله دارید؟(1- خیلی، 2- زیاد نه، 3- عجله ای ندارم)
    خیلی خیلی خیلی زیاد
    10- چند سال سابقه ی فعالیت در نجوم و چه مقدار به نجوم آشنایی دارید؟ توضیحات کوتاه باشه لطفا!
    حدود 4 سال به طور جدی کار می کنم و حدودا در نجوم آماتوری و کار با تلسکوپ عالیم (در حد سن خودم) ولی زیاد عکاسیم خوب نیست (تازه عکاسی رو شروع کردم که تلسکوپ خراب شد)

من به شما دوتا پيشنهاد ميكنم كه هردوش براي رصد و عكاسي عاليه:
    ١- تيوب: ١٠٠ ميليمتر آپو اوريون يا اسكاي واچر يا سلسترون همه ش دورو بر همه
    مقر: neq5يا heq5پايه حتما حتما استيل باشه چون پايه هاي المينيومي هم زود لق ميشه و هم واسه عكاسي لرزش داره
    - اين پتيك علاوه بر وزن و جاي كم، كيس هم داره كه حمل و نقلش رو اسون ميكنه و همچنين براي عكاسي عاليه و رصدم كه ديگه هيچي!!!! فقط در ياد داشته باشين بجز چشمي هايي كه همراه اپتيك هست يكي دوتا چشمي ويليام هم تهيه كنيد كه بتونيد از حداكثر تونايي اپتيكتون بهره ببرين(swanيا uwan)

٢- تيوب: ١٩٠ ميليمتر ماكستوف نيوتوني
    مقرم حتما يا eq6 يا heq5چون بخاطر سنگيني تيوب مقرهاي ديگه قدرت ساپورتش رو نداره
    كيفيت اين اپتيك هم عاليه و با پايه حدودا ٢.٥ ميليون واستون آب ميخوره

امضای ایشان

21. 4 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 6 از 44 نخستنخست ... 234567891016 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)