صفحه 44 از 53 نخستنخست ... 34404142434445464748 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 431 تا 440 , از مجموع 530

موضوع: فیزیک ِ محض!

1. Top | #1
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

Post فیزیک ِ محض!

ماهم با اقتدار این تاپیک رو دوباره ایجاد می کنیم تا جایی باشد برای بحثهای فیزیکی که ربطی به نجوم ندارد!
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

2. Top | #431
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مداد رنگیهام نمایش پست ها
    آقا من به تناقض رسیدم... آخر بالاترین دمای محاسبه شده چنده؟!خودتون بخونین...
    http://zolalnews.ir/contents/view/th...even-nine.aspx
    http://www.hupaa.com/201301220409040...نفی‌ست

اصلا دما چیه؟ هی همه گفتن درساتو خوب بخونا من گوش نکردم!
    دما مشخص کننده میزان انرژی جنبشی ذرات یک ماده ست. بنابراین میشه اونو به تک تک ذرات ماده هم نسبت داد. البته فرقش در این مقیاس کوچک اینه که در این مقیاس دمای هر ذره جداگانه میتونه مورد بررسی قرار بگیره. مثلاً در داخل توده گازی که دماش 25 درجه سلسیوسه ممکنه مولکولی وجود داشته باشه که دماش 1000 در جه سلسیوس باشه؛ اما چون در مقیاس ماکروسکوپی ما نه با یک مولکول منفرد بلکه با حجمی از مولکول ها طرف هستیم بنابراین میانگینی از میزان انرژی جنبشی همه اونها رو مشاهده میکنیم. مثلاً در مثال خودمون دمای اون مولکول 1000 درجه با دمای بقیه مولکول ها (که کمتره) جمع میشه و میانگین گرفته میشه که نتیجه میشه همون 25 درجه سلسیوس.

ضمناً دوستان این قضیه دما رو زیاد پیچیدش نکنید و نگین که خیلی مفهوم پیچیده ای داره. اگه اینطوری بخوایم به مفاهیم فیزیکی نگاه کنیم اونوقت حتی یه جسم مثلاً قرمز رنگ هم در واقع قرمز نیست چون ممکنه یدونه ذره میکروسکوپی مثلاً آبی داخلش باشه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #432
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6814
    تشکر شده 718 بار در 90 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط aysa نمایش پست ها
    يعني دما اون چيزي كه ماتو كتاب فيزيك خونديم نيست؟!
    اگه منظورتون کتاب آموزش پرورشه که اصلا بهش اعتماد نکنید
    آخه این ینی چی؟؟؟
    دما،معیاری برای سردی و گرمی جسم است....
    آخه معیار یعنی چی واقعا؟؟؟

البته اون پستی که آقا احسان اشاره کردند بنظر میومد که تعریف خوبی باشه دوباره باید دقیق بخونمش....
    امضای ایشان
    درد من حصار برکه نیست...
    درد من،زیستن با ماهی هایی است که
    فکر دریا هرگز به ذهنشان خطور نمی کند....

صمد بهرنگی

5. 5 کاربر مقابل از Navid MMM عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #433
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

آقا من به تناقض رسیدم... آخر بالاترین دمای محاسبه شده چنده؟!خودتون بخونین...
    http://zolalnews.ir/contents/view/th...even-nine.aspx
    http://www.hupaa.com/201301220409040...نفی‌ست

اصلا دما چیه؟ هی همه گفتن درساتو خوب بخونا من گوش نکردم!
    خب تو این مدت یکبار دیگه اون لینک دومی که دادید رو مرور کردم. و این هم نتایج کار:

برای دانش‌مندانی که مواد را در مقیاس‌های کوانتومی بررسی می‌کنند، دما به عنوانِ سنجه‌ای برای چگونگیِ توزیعِ انرژی میانِ ذراتِ موجود در یک نمونه تعریف می‌شود.
    همونطور که می‌بینید تعریف دما برای این دانشمندان متفاوته. و در ادامه توضیح بیشتری در این خصوص داده شده:

او با فریب‌دادنِ ذراتِ موجود در یک نمونه، آن‌ها را وادار کرده که با وجودِ داشتنِ مقادیرِ بسیار زیادی از انرژی، هم‌چنان در حالت‌های مقید باقی بمانند.
    خب حالت مقید و سطح انرژی بالا!
    بنظر شما چطور میشه سطح انرژی یک اتم رو در حالی که همچنان ساکن هست بالا برد. تنها روشی که به عقل ناقص من میرسه تغییرات آرایش الکترونی و اوربیتالی اتمه. یعنی اتم رو در حالت برانگیخته قرار بدیم. این چیزی که الان گفتم بنظرتون آشنا نیست؟ آره این فیزیکدانان ناخواسته وارد قلمرو شیمی شدن. چیزی که دارن ازش صحبت میکنن انرژی گرمایی نیست (Thermal Energy) بلکه انرژی شیمیاییه (Chemical Energy). این قضیه هم از اونجا منتج شده که این فیزیکدانها تعریف متفاوتی از دما رو برای خودشون دارن.

در یه کلمه بخوام بگم... اینا ما رو مچل کردن. ()

خب دیگه بعضی از دانشمندها هم (البته فکر کنم دانشجو باشن) با کمبود سوژه واسه تحقیق مواجه میشن و اونوقت مجبور میشن مثه اینا برن تو صفر مطلق دنبال بالاترین درجه حرارت بگردن. نتیجه ش هم خوب همین میشه دیگه... کشف مجدد شیمی. (آقا یکی بره دوتا واحد شیمی بده اینا پاس کنن.)
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #434
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

يعني دما اون چيزي كه ماتو كتاب فيزيك خونديم نيست؟!
    توی کتاب فیزیک که دما دقیقا تعریف نشده یادم میاد نوشته شده بود دما معیاری است از انرژی ذرات جسم یا گرم و سرد بودن! البته فکر کنم همچنین چیزی بود. شما بگید توی کتاب فیزیک چی نوشته تا ببینیم چقدر حرفش دقیقه

9. 5 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #435
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

در این لینک توضیح ِ مفصلتری از تعریف ِ دما ارائه شده که خواندنش خالی از لطف نیست.

تعریف ِ دقیق ِ دما (در کل: تعریف ِ دقیق ِ مفاهیم ِ شهودی) مته به خشخاش گذاشتن نیست، بلکه وقتی شما در حوزه های قدم می گذارید که مجبورید برای سیستمی دما تعریف کنید که خیــــــلی با گاز ِ کامل متفاوت هستش، این تعاریف ِ دقیق به کارتون میاد، از طرفی مفاهیم ِ شهودی خودشون وقتی درک می شوند که تعریف ِ دقیقشون خوانده بشه. در غیر ِ این صورت این مفاهیم چیزی نیستند مگر آنچه که ما صرفا بهش عادت کردیم و وقتی کسی از ما خواست که بیانش کنیم، هیچ توانایی در این زمینه نخواهیم داشت.

به علاوه وقتی در متنی درج میشه که «دما مساوی 1521.2514 کلوین» دقیقا همه باید یک برداشت از این گزاره داشته باشند در غیر ِ این صورت کل ِ علم به اندازه ی کشک ارزش نداره! و این یکسان سازی برداشت تنها و تنها با تعریف ِ دقیق به دست میاد نه با تکیه بر عادتهای کیفی.
    ویرایش توسط Ehsan : 05-26-2013 در ساعت 07:54 AM
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

11. 13 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #436
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312
    تشکر شده 2,399 بار در 324 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    توی کتاب فیزیک که دما دقیقا تعریف نشده یادم میاد نوشته شده بود دما معیاری است از انرژی ذرات جسم یا گرم و سرد بودن! البته فکر کنم همچنین چیزی بود. شما بگید توی کتاب فیزیک چی نوشته تا ببینیم چقدر حرفش دقیقه
    دقيقا همينو نوشته.وبيشترين توضيحش اينه كه تغييرات ميزان گرمي يك محيط كه بر عوامل ديگه تاثير ميگذاره.(البته اين استنباط خودمه از كتاب هاي درسي)
    ما تومدرسه دمارو اين طوري ميشناختيم.

13. 4 کاربر مقابل از aysa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #437
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

دقيقا همينو نوشته.وبيشترين توضيحش اينه كه تغييرات ميزان گرمي يك محيط كه بر عوامل ديگه تاثير ميگذاره.(البته اين استنباط خودمه از كتاب هاي درسي)
    ما تومدرسه دمارو اين طوري ميشناختيم.
    خب این تعریف یک تعریف دم دستی و ساده برای دانش آموزان هست البته اینطور نیست که بخواهیم بگیم مفاهیم در کتابهای درسی مدرسه اشتباه هستند. بلکه در هر مقطعی بسته به کاربرد و نوع آموزش، مفاهیم به گونه خاصی تعریف می شوند تا قابل درک باشند (همه دنیا هم همین طور است). بسیاری مطالب دیگر هم هستند که در دبیرستان تعریف شده اند بر مبنای سادگی نوشته شده اند و دقیق نیستند اما در کارهای علمی اصیل، خواهید دید که خیلی نیاز به دقت و ریاضیات سنگینی هست تا همون مفاهیم ساده اثبات یا استفاده شوند

ممنون از احسان به دلیل پایبندی به مفاهیم علمی و تاکید درستش بر نیاز به دقیق و موشکاف بودن به نظر من هم تعاریف باید بسیار دقیق انتخاب شوند. در دنیایی که دقت‌ها در علوم پایه و مهندسی به مقادیر فوق العاده ناچیزی رسیده و اصلا جای خطا نیست، باید همه چیز خیلی دقیق تعریف و اندازه گیری بشه

15. 14 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #438
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

سلام

آقا یکی توضیح میده میده انرژی آزاد گیپس دقیقا چی هست؟

دقیقا از کجا بدست میاد؟! از رو چیزی بدست میاد یا چیزی هست که خودمون اینجوری تعریف کردیم؟!

چرا منفی بودنش باعث خود به خودی واکنش میشه و مثبت بودنش یعنی واکنش غیر خود به خودی هست؟

این قاعده فقط برای واکنش های شیمیایی هست یا توی فرایند های ترمودینامیکی دیگه هم جواب میده؟

بعد فرمولش که delta G = delta H - T*delta S هست، یعنی مجموع 2 تا انرژی! این یعنی T*delta S- هم انرژی هست دیگه! پس آنتروپی (delta S) یعنی انرژی بر دما؟!

اینجوری تعریف دقیق آنتروپی بر اسات همین انرژی بر دما چی میشه؟! چجوری اون پراکندگی (یا نامنظمی) تعریف میشه؟!

و یعنی چی که بی نظمی متناسب هست با انرژی یک واکنش بر دمای اون؟!

- شیمی محض که نداشتیم! گفتیم شیمی هم جزئی از فیزیک هست دیگه

- فردا نهایی شیمی دارم X_X

17. 15 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #439
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Astronomy نمایش پست ها
    سلام

آقا یکی توضیح میده میده انرژی آزاد گیپس دقیقا چی هست؟

دقیقا از کجا بدست میاد؟! از رو چیزی بدست میاد یا چیزی هست که خودمون اینجوری تعریف کردیم؟!

چرا منفی بودنش باعث خود به خودی واکنش میشه و مثبت بودنش یعنی واکنش غیر خود به خودی هست؟

این قاعده فقط برای واکنش های شیمیایی هست یا توی فرایند های ترمودینامیکی دیگه هم جواب میده؟

بعد فرمولش که delta G = delta H - T*delta S هست، یعنی مجموع 2 تا انرژی! این یعنی T*delta S- هم انرژی هست دیگه! پس آنتروپی (delta S) یعنی انرژی بر دما؟!

اینجوری تعریف دقیق آنتروپی بر اسات همین انرژی بر دما چی میشه؟! چجوری اون پراکندگی (یا نامنظمی) تعریف میشه؟!

و یعنی چی که بی نظمی متناسب هست با انرژی یک واکنش بر دمای اون؟!

- شیمی محض که نداشتیم! گفتیم شیمی هم جزئی از فیزیک هست دیگه

- فردا نهایی شیمی دارم X_X
    انرژی آزاد گیپس مقدار انرژی در دسترس برای انجام واکنشو نشون میده که بر اساس اون میتونید خود به خودی بودن یا نبودن یه واکنشو مشخص کنید که بستگی به تغییراته آنتالپی و آنتروپی داره...تو امتحانا هم معمولا یانمودار واکنشو میدن یا اینکه عدد مدن جا گذاری میکنین,میگین واکنش خود به خودی هست یا نه فقط لازمه بدونین واکنش گرماگیره یا گرماده انتروپی کم شده یا زیاد...دوتا لینک زیرو بخونین اگه مبتکران دارین درسنامشو بخونین...

http://madresehshimi.blogfa.com/post-77.aspx
    http://chemist-group.blogfa.com/post/11

حالا فعلا امتحانو بگذرونین بعدا مفصلتر در موردش بحث خواهیم کرد...
    امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

19. 7 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #440
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

فیزیک ِ محض!         
    انرژی آزاد گیپس مقدار انرژی در دسترس برای انجام واکنشو نشون میده که بر اساس اون میتونید خود به خودی بودن یا نبودن یه واکنشو مشخص کنید که بستگی به تغییراته آنتالپی و آنتروپی داره...تو امتحانا هم معمولا یانمودار واکنشو میدن یا اینکه عدد مدن جا گذاری میکنین,میگین واکنش خود به خودی هست یا نه فقط لازمه بدونین واکنش گرماگیره یا گرماده انتروپی کم شده یا زیاد...دوتا لینک زیرو بخونین اگه مبتکران دارین درسنامشو بخونین...

http://madresehshimi.blogfa.com/post-77.aspx
    http://chemist-group.blogfa.com/post/11

حالا فعلا امتحانو بگذرونین بعدا مفصلتر در موردش بحث خواهیم کرد...
    ممنون! اما یکم بالا تر از سطح کتاب برای اطلاعات خودم میخواستم بدونم!

دقت کنید توی سوالایی که پرسیدم یک سری چیزایی هست که توی کتاب های درسی در حد دبیرستان خوب توضیح داده نشده!

اگر کسی بتونه راه دقیق بدست اومدنش رو برام بگه شاید بهتر جواب سوالام رو پیدا کنم! ممنون

21. 7 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 44 از 53 نخستنخست ... 34404142434445464748 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)