صفحه 10 از 53 نخستنخست ... 6789101112131420 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 91 تا 100 , از مجموع 530

موضوع: فیزیک ِ محض!

1. Top | #1
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

Post فیزیک ِ محض!

ماهم با اقتدار این تاپیک رو دوباره ایجاد می کنیم تا جایی باشد برای بحثهای فیزیکی که ربطی به نجوم ندارد!
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

2. Top | #91
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400
    تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Amin-Mehraji نمایش پست ها
    یه سوالی هست چند وقتی میشه ذهن منو به شدت مشغول کرده .

چرا همه ی مواد خاصیت الاستیک دارند ؟ ( حتی به میزان خیلی کمش )
    در واقع تغییر شکل الاستیک زمانی به وجود می آد که در اثر یک تنش به طور مثال کششی فاصله بین اتم ها تغییر کنه و زمانی که تنش بر داشته می شه و یا قطع میشه فاصله اتم ها به حالت اولیه بر میگرده،یعنی تنش اونقدری نیست که فواصل بین اتم ها رو به حدی زیاد کنه که بخاد لغزش اتم ها صورت بگیره.این تغییر در فواصل اتمی باعث همون تغییر شکل الاستیک میشه که در همه مواد وجود داره و زمانیکه این تنش از نقطه تسلیم یا همون تنش تسلیم بیشتر میشه لغزش اتم ها صورت می گیره به طوریکه اتم ها روی هم در صفحاتی مشخص شروع به لغزش می کنن و در نتیجه تغییر شکل برگشت نا پذیری داریم

3. 5 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #92
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Amin-Mehraji نمایش پست ها
    یه سوالی هست چند وقتی میشه ذهن منو به شدت مشغول کرده .

چرا همه ی مواد خاصیت الاستیک دارند ؟ ( حتی به میزان خیلی کمش )
    از یک دیدگاه میشه اینطوری نگاه کرد (نظر منه):

شما اگر به صورت مولکولی یا اتمی به جسم نگاه کنید، جسم از تعداد زیادی از این موکولها تشکیل شده که با هم فاصله دارند و به هم جاذبه و دافعه وارد می کنند. صرف نظر از این که آرایش این مولکولها چگونه باشه وقتی بهشون نیرو وارد بشه، از هم فاصله میگیرند، پس جسم تغییر شکل میده و الاستیک خواهد بود. در واقع باید فرض کنیم جسم از تعداد زیادی فنر کوچک مولکولی تشکیل شده که در برابر نیرو، چاره ای جز تغییر شکل ندارند.

5. 7 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #93
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1569
    تشکر شده 1,033 بار در 152 ارسال

سلام دوستان
    یه سوال که جوابش و همین الان یعنی تا امشب لازمش دارم
    چرا هر چه از سطح دریای ازاد پایین تر برویم مثلا ته چاه با فشار هوای بالاتری روبرو میشویم . حالا اگه توی چاه رو پر از آب بکنیم این اختلاف فشار با سطح دریا بیشتر میشه ؟ چرا؟
    دلیلش رو اگه ممکنه دوستان توضیح کامل بدین
    ممنون و روزاتون پروانه ای
    امضای ایشان
    زیباترین قول تو این است که هرگز باز نخواهی آمد ...

احمدرضا احمدی

7. 5 کاربر مقابل از *artemis عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #94
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    902
    تشکر شده 5,824 بار در 808 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط *artemis نمایش پست ها
    سلام دوستان
    یه سوال که جوابش و همین الان یعنی تا امشب لازمش دارم
    چرا هر چه از سطح دریای ازاد پایین تر برویم مثلا ته چاه با فشار هوای بالاتری روبرو میشویم . حالا اگه توی چاه رو پر از آب بکنیم این اختلاف فشار با سطح دریا بیشتر میشه ؟ چرا؟
    دلیلش رو اگه ممکنه دوستان توضیح کامل بدین
    ممنون و روزاتون پروانه ای
    سلام !
    یه فرمولی داریم به این شکل : P=p(atm)+ρgh
    طبق این فرمول وقتی شما در سطح زمین قرار دارید مقدار h=0* ، لذا تنها فشار وارد بر شما همون فشار اتمسفر خواهد بود . ولی اگر برید تو چاه مقدار h رفته رفته زیاد میشه و یه مقدار دیگه ای به اون فشار اتمسفر افزوده میشه ! خب تو این حالت مقدار فشار بیشتری رو نسبت به حالت قبلی احساس می کنیم ! توجه کنید که این حالت فقط یه احساسه ! یعنی ما چون اغلب تو فشاری هستیم که برابر با مقدار فشار اتمسفره ، وقتی میریم تو چاه حس می کنیم که فشار زیاد شد ! حالا چقدر زیاد شده ؟ به مقدار همون ρgh ، پس طبیعی هست که حس کنیم فشار رومون زیاد شده .

و اما وقتی توی چاه آب میریزیم !
    تقریبا همون توضیحاتی هست که بالا گفتم با یک تفاوت ! اول یه سوالی رو مطرح می کنم ! میگیم که : من 10 متر رفتم توی یه چاه ، یه بار وقتی توش هوا بوده ، یه بارم وقتی توش آب بوده ، در هر دوبار هم تو همون چاه رفتم ( یعنی g در هر دو بار هم یکی بوده ) ، چرا وقتی توچاه آب بود نسبت به وقتی که توش هوا بود فشار بیشتری رو احساس می کنم ؟ اینجاست که ρ** وارد می شود ! چگالی آب 999*** هست ولی چگالی هوا در حدود 1.15*** ، خب ! باز هم می بینیم که چون مقدار چگالی آب بیشتر از هوا هست ، بازم طبیعیه که فشار بیشتری رو حس کنیم . نتیجه اینکه بله ، هرچی بیشتر در عمق بریم فشار اون نقطه نسبت به فشار سطح دریای آزاد بیشتر میشه ، چراشم یه ساعته دارم توضیح میدم .

یه توضیحی هم درباره ی فشار در دریا بدم : ستونی از آب دریا به ارتفاع 10 متر در کفش فشاری حدود 101.325 کیلوپاسکال ( 1 اتمسفر ) ایجاد می کنه .
    --------------------------------------------------------------------------------------------------
    * : h یعنی ارتفاع
    ** ρ یعنی چگالی
    *** : واحدشون بر حسب kg/m^3 هست .

9. 7 کاربر مقابل از Amin-Mehraji عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #95
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1889
    تشکر شده 54 بار در 7 ارسال

سوال؟‏!‏ چرا سطح ديش ماهواره ها رو براق نمي سازن؟‏ وظيفه ديش متمركز كردن امواجه چرا مثل سطح آينه ساخته نميشه؟

11. 5 کاربر مقابل از mahsa.n عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #96
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mahsa.n نمایش پست ها
    سوال؟‏!‏ چرا سطح ديش ماهواره ها رو براق نمي سازن؟‏ وظيفه ديش متمركز كردن امواجه چرا مثل سطح آينه ساخته نميشه؟
    اين برمي گرده به طول موج كاري سيستم هاي جمع آوري نور! ميشه اينطور گفت كه نور نسبت به پستي بلندي هاي كمتر از طول موجش حساس نيست و اونها رو نميبينه به همين خاطر هرچه طول موج كمتر ميشه دقت دستگاه بايد بيشتر بشه پس هر چه از امواج راديويي به سمت پرتو ايكس و گاما بريم دقت دستگاهمون بايد بيشتر بشه در حدي كه جمع كننده راديويي دقتش در حد سانتي متر هم باشه مشكلي نداره...

از طرفي يه پديده ديگه هم هست كه بهش ميگن پراش كه اون با افزايش طول موج زياد ميشه و باعث ميشه قدرت تفكيك جمع كننده كم بشه به همين خاطر بايد براي جمع آوري امواج با طول موج زياد، از دهانه هاي بزرگ استفاده كرد در حالي كه دهانه هاي كوچكتر هم براي امواج مرئي و فرابنفش قدرت تفكيك خوبي خواهد داد...

اين دو پديده در كنار هم باعث ميشه كه ساخت ديش هاي بزرگ با دقت سطحي كم ممكن بشه و از طرفي ممكني بشه دهانه اي ساخت كه با آن بتوان در امواج فركانس بالا تصويربرداري كرد. چون با اين كه دقت سزح بايد بالا باشه اما تكه اي كوچك هم براي گرفتن قدرت تفكيك مناسب كافيه...
    ویرایش توسط آسمون : 01-08-2012 در ساعت 06:44 PM

13. 10 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #97
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

نورشناسي

خوب حالا كه كار به نور رسيد من يه سؤالي رو مطرح كنم...

به نظرتون چرا حبابي كه كف صابون ايجاد ميكنه در مقابل نور رنگي ديده ميشه؟؟ (چه رنگي ديده ميشه؟)
    آيا ممكنه كه حبابي از جنس ديگه، با رنگ هاي ديگه اي ديده بشه؟؟

15. 9 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #98
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400
    تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Astronomer نمایش پست ها
    خوب حالا كه كار به نور رسيد من يه سؤالي رو مطرح كنم...

به نظرتون چرا حبابي كه كف صابون ايجاد ميكنه در مقابل نور رنگي ديده ميشه؟؟ (چه رنگي ديده ميشه؟)
    آيا ممكنه كه حبابي از جنس ديگه، با رنگ هاي ديگه اي ديده بشه؟؟
    به نظر من این به خاطر شکست نور هستش که مثل یک منشور عمل می کنه و باعث تفکیک طول موج های نور مرئی می شه(در واقع زمانی این اتفاق رخ می ده که نور از یک محیط با ضریب شکست n وارد محیط دوم با ضریب شکست 'n میشه و دوباره به محیط اول بر میگرده)چون نور مرئی طیف نوری از قرمز تا بنفش رو شامل میشه و هر کدوم از اینها طول موج خودشون رو دارن یعنی قرمز بیشترین طول موج و بنفش کوتاه ترین طول موج پس هنگام وارد شدن به محیط اولیه از محیط دوم قرمز کمترین انحراف و بنفش بیشترین انحراف رو پیدا میکنه و به صورت رنگ های مجزا در میان .
    در مورد حباب از جنس دیگه باید دید ضریب شکست اون ماده چنده اگه با محیط اول خیلی تفاوت داشته باشه بازم این اتفاق می افته.
    البته زیاد راجع به این جواب مطمئن نیستم ، ولی فکر می کنم همین باشه

17. 6 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #99
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

نقل قول نوشته اصلی توسط masoud farahbakhsh نمایش پست ها
    به نظر من این به خاطر شکست نور هستش که مثل یک منشور عمل می کنه و باعث تفکیک طول موج های نور مرئی می شه(در واقع زمانی این اتفاق رخ می ده که نور از یک محیط با ضریب شکست n وارد محیط دوم با ضریب شکست 'n میشه و دوباره به محیط اول بر میگرده)چون نور مرئی طیف نوری از قرمز تا بنفش رو شامل میشه و هر کدوم از اینها طول موج خودشون رو دارن یعنی قرمز بیشترین طول موج و بنفش کوتاه ترین طول موج پس هنگام وارد شدن به محیط اولیه از محیط دوم قرمز کمترین انحراف و بنفش بیشترین انحراف رو پیدا میکنه و به صورت رنگ های مجزا در میان .
    در مورد حباب از جنس دیگه باید دید ضریب شکست اون ماده چنده اگه با محیط اول خیلی تفاوت داشته باشه بازم این اتفاق می افته.
    البته زیاد راجع به این جواب مطمئن نیستم ، ولی فکر می کنم همین باشه
    مسئله اي كه شما بهش اشاره كرديد پراش نور هست..
    طبق اين تحليل اگر ما از زواياي متفاوت به حباب بنگريم بايد تمامي رنگ هاي موجود در نور را ببينيم در حالي كه اينطور نيست...

لطفا كساني كه تجربه شخصي دارند بيايند و بگويند چه رنگ هايي ميبينند.
    قديما كه ما با مايع ظرفشويي حباب درست ميكرديم كلا دوتا رنگ بيشتر نميديدم!! كدوم رنگ ها بود..

19. 8 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #100
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

فیزیک ِ محض!         
    آبی میشه ، اگه یادم مونده باشه !!(البته رنگ صابون هم آبی بوده !!)، احتمالا سبز هم میبینی !
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

21. 4 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 10 از 53 نخستنخست ... 6789101112131420 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)