صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 44 , از مجموع 44

موضوع: نقاط لاگرانژی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

Post نقاط لاگرانژی

وقتی اثر میدان گرانشی دوجرم در فضا مانند زمین و خورشید یا مشتری و خورشید را می سنجیم نقاطی را در اطراف آنها می یابیم که اگر جرم سومی با گرانش ناچیز در آنها قرار بگیرد در تعادل گرانشی به سر خواهد برد.این نقاط خاص نقاط لاگرانژی نام دارند.

توی این تاپیک میخایم راجع به این نقاط توضیح بدیم و هر نکته ای که دوستان به نظرشون میرسه راجع به این نقاط رو مطرح کنن. با تصاویر و توضیحات کامل. حتی خبرها و یافته های جدیدی که راجع بهشون مطرح میشه رو می تونیم اینجا مطرح کنیم.
    ممنون از دوستانی که همراهی می کنن

2. Top | #41
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    تا ابد؟ اصلاً نمیتونم چنین چیزی رو درک کنم. تا ابد صرفاً زمانی ممکن میشه که منظومه سه تایی همسان ما چرخۀ خاصی رو پشت سر هم تکرار کنه. شاید تا مدت زمان زیادی بدون برخورد یا فرار یک جرم باقی بمونه اما بعید میدونم تا ابد ادامه پیدا کنه. اصلاً نمیتونم قبول کنم که چرخه ای بی نظم و تکرار ناپذیر تا ابد ادامه پیدا کنه. اگر هم که مسیری تکرار شونده رو دنبال کنن اونوقت باید بشه گفت که مسئله جواب داره که البته احتمال وجود داشتن چنین چرخه ی تکرار پذیری به نظر من غیرممکنه. تنها حالتی که در ذهنم برای چنین حالتی میتونم تصور کنم اینه که سه تا جرم تحت زوایای دقیقاً 120 درجه حول محیط یک دایره کامل قرار بگیرن و با سرعتی که دقیقاً بتونه نیروی گریز از مرکز لازم برای خنثی کردن جاذبه رو ایجاد کنه حول اون دایره بچرخن. این تنها چیزیه که میتونم تصور کنم و البته بسیار بسیار ناپایداره و با کوچکترین تغییری منظومه از هم میپاشه.

ولی خب مسلماً ابر رایانه ها بسیار دقیقتر و صحیحتر از مغز فسقلی من میتونن محاسبات رو انجام بدن. ولی بازم باورش برام سخته.
    حالتهای دیگری هم وجود دارند برای حل مسئله سه جسم. به انیمیشنهای لینک زیر توجه کنید:

http://www.scholarpedia.org/article/Three_body_problem

3. 6 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4379
    تشکر شده 2,609 بار در 166 ارسال

درود بر شما...از یکی از دوستان شنیدم که قرار هست در یکی از همین نقاط لاگرانژی مکانی بسازن برای رفت و امد انسان ها!!! در فاصله ی حدود یک و نیم میلیون کیلومتری!!! میشه بگین اصلا این کار امکان پذیر هست و اگر هم باشه...با هر جرمی میشه اون مکان رو ساخت؟؟؟:-؟
    سپاس
    امضای ایشان
    اسمان بار امانت نتوانست کشید

قرعه کار به نام من دیوانه زدند

5. 7 کاربر مقابل از شادي شهراييني عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال نقره جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    2792
    تشکر شده 2,813 بار در 260 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط شادي شهراييني نمایش پست ها
    درود بر شما...از یکی از دوستان شنیدم که قرار هست در یکی از همین نقاط لاگرانژی مکانی بسازن برای رفت و امد انسان ها!!! در فاصله ی حدود یک و نیم میلیون کیلومتری!!! میشه بگین اصلا این کار امکان پذیر هست و اگر هم باشه...با هر جرمی میشه اون مکان رو ساخت؟؟؟:-؟
    سپاس
    یک نظری هست به نام آسانسور های فضایی که همین چیزی هست که شما می گید .
    نقطه لاگرانژ 1و 2 که نسبت به زمین و خورشید ثابت هستند رو مثل جایی که طناب آسانسور دور اون می پیچه در نظر بگیرید که این آسانسور قراره آدم ها رو بالا ببره .
    البته باید بگم این نقاط به شدت ناپایدار هستند . در واقع در میان نقاط لاگرانژ ، نقاط 5 و 6 که با فاصله 60 درجه از یکی از جرم ها و در مدار همان جرم قرار دارند در تعادل پایدار قرار دارند . اما نقاط 1و2و3 که در خط واصل دو جرم قرار دارند درحالت تعادل ناپایدار هستند و برای اینکه یک جسم را در آنها قرار دهیم حتما باید توسط موتور های پیشران تحت کنترل باشند .
    در حال حاضر مهم ترین پروژه در رابطه با این نقاط ، تلسکوپ فضایی جیمز وب هست که قرار به نقطه لاگرانژی 2 فرستاده بشه .
    امضای ایشان
    اگر دیدی در آسمانت هیچ ستاره ای نیست ، غمگین و ناامید نباش ، بدان که روز است .

7. 9 کاربر مقابل از shariatzadeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

نقاط لاگرانژی         
    با سلام

چند وقت پیش یه مطلبی خوندم در همین رابطه که توش دوتا ادرس بود برای اینکه شما هم شریک باشید معرفی میکنم

برا یِ آن که بفهمید این نقاط به چه درد ی می خورند یا چه پدیده ها یی به آن ها مربوط است،

http://en.wikipedia.org/wiki/Lagrangian_point
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...rangian_points

9. 5 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع