صفحه 9 از 9 نخستنخست ... 56789
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 88 , از مجموع 88

موضوع: پردازش عکس های نجومی

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    891
    تشکر شده 62 بار در 3 ارسال

پردازش عکس های نجومی

از افرادی که در زمینه ی عکاسی نجومی سررشته دارند خواهش می کنم در مورد پردازش تصاویر نجومی به خصوص موضوعاتی که می گم اطلاعات بدهند :
    من چندتاشو که الآن به ذهنم می رسه رو می گم
    پردازش نور
    پردازش رنگ حذف نویز و بازیابی اطلاعات (topaz deniose, ...)
    تنظیم لِوِل و کنتراست تصویر
    نرم افزارها و پلاگین های پردازش تصویر و کار با آن ها
    انطباق چند عکس روی یکدیگر برای رد های نقطه ای یا عکس های ثابت ولی پرنور
    ...
    اگر سرفصل دیگری هم می شناختید اضافه کنید.

2. Top | #81
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536
    تشکر شده 2,761 بار در 325 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    درسته که تبدیل فووریه همیشه در مهندسی تدریس می‌شده اما به ندرت کسی خیلی با این تبدیل کار می‌کنه چون کاربردهاش در تمامِ مهندسی نیست و حتی بین مهندسین اندک هستند کسانی که مستقیما با این ابزار کار کنند.

یکی از بخشهایی که به طور گسترده از تبدیل فوریه استفاده میشه بحثِ پردازش سیگنال هستش، وقتی ما کلمه ی سیگنال رو میشنویم یادِ یک تابع از زمان می‌افتیم اما واقعیت اینه که ما می‌تونیم به جای زمان، مکانِ پیکسلهای عکس رو در نظر بگیریم و از یک عکس تبدیل فووریه بگیرم! با این ابزار میشه جادوگری‌هایی کرد که نظیر نداره! ببینیم:

این عکس یک عکسِ 30 ثانیه ای از m51 با CCD مرحومِ باشگاهِ دانش‌پژوهان هست که قدیما گرفته بودیم! با تنظیمِ سطحِ نور شده اینی که دیدید. پر از نویز و کثیف. ساده ترین راهی که به ذهنِ هر کسی می‌رسه اینه که بره تو فوتوشاپ و بلارِ گاوسی رو انتخاب کنه و بعد نویز رو کم کنه اما می‌دونید که این کار تصویر رو به شدت فلو می‌کنه، پس چه کنیم؟ بیاید از عکس تبدیل فووریه بگیریم، نتیجه‌اش میشه این (البته به طرزِ اغراق آمیزی با سطوح بازی شده تا بهتر دیده بشه) :

من وارد جزئیات نمیشم اما به همین قدر اکتفا می‌کنم که محتوای تصویر در گوشه های تبدیل فوریه نهفته‌است (چراش بماند، اصطلاحا می‌گن محتوای عکس خیلی نزدیکِ DC هستش) و بقیه ی تصویر (از جمله مرکز) محتوای فرکانس بالا داره که در واقع اینجا پر از نویزه (انکار نمی‌کنم که در محتوای فرکانسِ بالا تصویر هم وجود داره اما نویزش خیلی بیشتره)

بنا بر این اگر من مرکزِ تصویرِ تبدیل فوریه گرفته شده‌ام رو به شدت تضعیف کنم و گوشه ها رو دست‌نخورده باقی بگذارم به تصویرِ اصلیم آسیبِ جدی نمیرسه چون بیشتر ِ محتوای جایی که می‌خوام حذف کنم نویزه و تصویر بیشترِ محتواش جایی هستش که دست بهش نمی‌زنم (یعنی گوشه ها) پس من تبدیل فوریه‌ام رو در عکسِ زیر ضرب می‌کنم تا مرکزِ تصویر صفر بشه و گوشه ها دست‌نخورده باقی بمونه:

حالا از عکسِ فیتلر شده تبدیلِ برعکسِ فووریه می‌گیرم و عکسِ نهایی شده رو تماشا می‌کنم:

(البته عکس به تونِ 0.1 رسیده تا پیکسلهای خیلی روشن، روشنایی‌شون رو از دست بدن و پیکسلهای تاریک روشنتر بشن، در واقع یه نوعی curve زدم اما با ریاضی )

و کلِ این فرایند بیشتر از پنج دقیقه طول نکشید و همه‌اش با نرمافزارِ MATLAB انجام شده

واقعیت اینه که بنده این کار بسیار ساده‌انگارانه و بدونِ کوچکترین دانشی از پردازش تصویرِ انجام دادم اما اگر برید تو نخِ پردازش تصویر با ابزارهای ریاضی خفن می‌تونید پردازشهای فضایی انجام بدید که با فوتوشاپ ممکنه ساعتها وقت بگذارید و هیچ‌وقت به اون سطح نرسید
    این کاریه که تا حدودی نه چندان جالب با ماسک کردن تو فتوشاپ انجام میشه . در حقیقت فتوشاپ هم سعی کرده از همچین الگوریتم هایی استفاده کنه اما ...
    این عالی بود واقعاً
    اینجوری آدم می فهمه چه بلایی سر دیتاهاش داره میاد و میچسبه
    امضای ایشان
    هر چه با من اینجاست رنگ رخ باخته است آفتابی هرگز گوشه چشمی هم بر فراموشی این دخمه نینداخته است
    اندر این گوشه خاموش فراموش شده کز دم سردش هر شمعی خاموش شده یاد رنگینی در خاطر من گریه می انگیزد
    ارغوانم آنجاست ارغوانم تنهاست ارغوانم دارد می گرید
    چون دل من که چنین خون ‌آلود هر دم از دیده فرو می ریزد

3. 11 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #82
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rock_iml نمایش پست ها
    این کاریه که تا حدودی نه چندان جالب با ماسک کردن تو فتوشاپ انجام میشه . در حقیقت فتوشاپ هم سعی کرده از همچین الگوریتم هایی استفاده کنه اما ...
    این عالی بود واقعاً
    اینجوری آدم می فهمه چه بلایی سر دیتاهاش داره میاد و میچسبه
    دقیقا بهترین قسمتِ داستان همینه که آدم می‌فهمه چه بلایی سرِ پیکسل‌هاش میاد و دقیقا داره چه اتفاقی می‌افته. البته برای کارهای علمی دقیق هم باید چنین اتفاقی بی‌افته و علتش هم اینه که شما باید بدونید داده ی شما از شروع تا تبدیل شدن به عکس دقیقا چه فرایندی رو طی کرده تا هر وقت خواستید به داده‌ی اصلی دسترسی داشته باشید و تازه غیر از این وقتی شما ریاضیات خوب بلد باشید به راحتی با زبانِ ریاضی با عکستون کار خواهید کرد و این عالیه (درست مثلِ این که حرف بزنید اما با زبانِ ریاضی)

امروز صبح بالاخره بعد از مدتها یک الگوریتمِ شمارشِ ستاره تونستم پیدا کنم که عکس رو بدید و تعدادِ ستاره ها رو تحویلِ شما بده! شاید بعدا قضیه ی اسلیگر در اخترفیزیک رو با این الگوریتم تحقیق کردم
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

5. 12 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #83
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    دقیقا بهترین قسمتِ داستان همینه که آدم می‌فهمه چه بلایی سرِ پیکسل‌هاش میاد و دقیقا داره چه اتفاقی می‌افته. البته برای کارهای علمی دقیق هم باید چنین اتفاقی بی‌افته و علتش هم اینه که شما باید بدونید داده ی شما از شروع تا تبدیل شدن به عکس دقیقا چه فرایندی رو طی کرده تا هر وقت خواستید به داده‌ی اصلی دسترسی داشته باشید و تازه غیر از این وقتی شما ریاضیات خوب بلد باشید به راحتی با زبانِ ریاضی با عکستون کار خواهید کرد و این عالیه (درست مثلِ این که حرف بزنید اما با زبانِ ریاضی)

امروز صبح بالاخره بعد از مدتها یک الگوریتمِ شمارشِ ستاره تونستم پیدا کنم که عکس رو بدید و تعدادِ ستاره ها رو تحویلِ شما بده! شاید بعدا قضیه ی اسلیگر در اخترفیزیک رو با این الگوریتم تحقیق کردم
    آقا ما اومدیم این قضیه اسلیگر که گفتید رو سرچ کردیم بفهمیم چیه دیدیم که دوباره همین پست شما رو واسمون آورد! یعنی تو کل صفحات فارسی موجود در تمام شبکه وب فقط یه جا هست که میشه بفهمیم قضیه اسلیگر چیه. و اون اینکه از خود آقا احسان بپرسیم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #84
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    آقا ما اومدیم این قضیه اسلیگر که گفتید رو سرچ کردیم بفهمیم چیه دیدیم که دوباره همین پست شما رو واسمون آورد! یعنی تو کل صفحات فارسی موجود در تمام شبکه وب فقط یه جا هست که میشه بفهمیم قضیه اسلیگر چیه. و اون اینکه از خود آقا احسان بپرسیم.
    جدی نیست؟! جا داره یه تاپیک واسش بزنم

والا من این قضیه ی اسلیگر رو در منابعِ انگلیسی هم سرچ کردم اما در کمالِ تعجب نیافتمش! (البته در منابعِ فارسی هم پستِ بچه‌ها تو تاپیکِ المپیاد رو آورده بود) ولی تا جایی که یادم میاد این بود که از دیدِ ناظرِ زمینی نسبتِ تعدادِ ستاره‌های روشنتر از قدر m+1 به تعدادِ ستاره‌های روشنتر از قدر m همیشه تقریبا برابر با 4 هستش که این قضیه رو می‌شه به راحتی با فرض کردنِ این که ستاره‌های عالم با چگالی ثابت و یکنواخت در فضا پخش شدند اثبات کرد.

چون تو منابعِ انگلیسی گشتم و نبود شاید واقعا اسمش قضیه‌ی اسلیگر نباشه اما من فکر کنم توی کتابِ اخترفیزیک اریکا-بوم دیده بودمش و اونجا اسمش اسلیگر بود، یه نموداری هم اونجا هست که بهش می‌گن نمودارِ ولف

تو این نمودار میان واقعا تعدادِ ستاره‌های روشنتر از قدرِ m رو بر حسبِ m رسم می‌کنند و هر جا که شیبِ نمودار از قضیه ی اسلیگر فاصله بگیره نتیجه می‌گیرن که یک ابرِ غبار در مسیر وجود داره و حتی با این نمودار میشه فاصله‌ی ابر رو حساب کرد.

امضای ایشان

9. 7 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #85
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

الگوریتم startrails

تا حال به این فکر کردید که الگوریتم تهیه‌ی عکسهای رد ستارگان به صورتِ دیجیتالی چیه؟ اغلب از نرمافزار startrails استفاده می‌کنند اما از آنجایی که علاقه‌ی وافری به انجام کارهای اینچنینی با نرمافزار متلب و به صورتِ کاملا ریاضی دارم خیلی روی این فکر کردم که الگوریتم تولید عکس رد ستاره‌ها چیه، اولین چیزی که به ذهن می‌رسه اینه که همه‌ی عکسها رو با هم جمع کنید بعدش میانگین بگیرید! این یک فاجعه‌‎است و نتیجه‌اش ابدا جالب نیست:

فکر کردن رو این که چرا این کار درست نیست رو به خودتون واگذار می‌کنم، اما ایده‌ی اصلی وقتی به ذهنم رسید که دیدم هیستوگرامِ عکسی که نرم‌افزارِ startrails تهیه کرده بود خیلی خاص بود، دقیق یادم نمیاد اما انتهای هیستوگرام شکلِ خاصی داشت که باعث شد این الگوریتم به ذهنم بیاد: پیکسلهایی که در تمامِ عکسها مکانِ ثابت دارند رو انتخاب کن، مقدارِ ماکسیمم رو انتخاب کن!
    نتیجه عالی بود، در مقایسه با عکسی که خود نرمافزار startrails بیرون داده بود می‌تونید نتیجه‌ی متلب رو ببینید:

(البته با فوتوشاپ جداگانه روشون تغییرات اعمال شده که باعث شده متفاوت به نظر برسن، البته واقعا تفاوتهایی هم دارند)

این هم کدِ برنامه:

کد:
    cd 'address'
    im=zeros(size(imread('0 (1).tif')));
    for i=2:163
        str=dec2base(i,10);
        num=double(str);
        name=[48 32 40 num 41 46 116 105 102];
        im=max(double(imread(char(name))),im);
    end

توضیحِ کد:

قبل از هر چیزی عکسها رو با فرمت tif تو یک پوشه ذخیره کنید، حدالامکان 16 بیت ذخیره کنید، درسته حجمش خیلی بالا می‌ره اما دستتون تو پردازش خیلی بازه. یادتون باشه عکسها رو با شماره ذخیره کنید، یعنی اسمِ عکسها از یک الگوی مشخص پیروی بکنه:
    1.tif
    2.tif
    ….
    در غیر این صورت لود کردنِ عکسها در متلب به مصیبتی عظما بدل می‌شه

دستوری که در ابتدا وارد شده برای اینه که دایرکتوری متلب بره به پوشه‌ای که شما عکسها رو ذخیره کردید، ‘address’ محل ذخیره‌ی عکسهاست مثلا C:\\matlab

در اولین خط کد یک ماتریس با ابعاد عکس اما درایه‌هایی با مقدارِ صفر تولید می‌شه (کافیه یکی از عکسها رو load کنید که دستورش imread هستش، بعد با دستورِ size ابعاد عکس رو استخارج کنید و با دستورِ zeros ماتریسی با همون ابعاد اما درایه‌های صفر تولید کنید)

این ماتریسِ اولیه‌ی مقایسه‌ی شماست. در خط بعدی یک حلقه‌ی for ایجاد شده، 2 تا 163 ، 163 تعدادِ عکسهاست، علتِ این که از 2 شروع شده اینه که اولین عکس مخدوش بود و به همین خاطر مجبور شدم کنارش بگذارم، شما از یک شروع کنید.

حالا باید اسمِ عکسها رو تولید کرد، هر کاراکتر در کامپیوتر عددی داره، مثلا کاراکتر 0 عددش 48 هستش، با دستورِ dec2base(i,10) یک رشته‌ی کاراکتری تولید می‌شه که نمایش عددِ عکس در مبنای 10 هستش، در دستورِ بعدی با double شما این رشته‌ی کاراکتری رو به بردارِ عددی تبدیل می‌کنید، اعدادِ درایه‌های این بردار شماره‌ی کارکتر ها هستش، مثلا رشته‌ی 16 تبدیل میشه به بردارِ [49 54] که 49 یعنی یک و 54 یعنی شش. حالا این بردار رو بینِ یک تعداد عدد دیگه قرار می‌دید تا بردارِ اسم تولید بشه و بعد با دستورِ char رشته‌ی اسم عکس رو تولید می‌کنید، اون رو لود می‌کنید، با double تبدیلش می‌کنید به عدد صحیح(در حالت عادی عکسِ tif دیجیتالی 16 بیت یا 8 بیت هستش) و در نهایت با عکسِ قبلی مقایسه کرده و ماکسیممش رو عکسِ جدید می‌کنید و با این فرایند بازگشتی عکسِ نهایی میشه ردِ ستارگانی که می‌خواستید.

در نهایت با دستور imwrite عکس رو با هر فرمتی که دلتون می‌خواد ذخیره کنید و خوشگل‌بازی ها رو با فوتوشاپ انجام بدید.

(دقت کنید کد از لحاظِ ریاضی هیچ چیزی نداشت، قسمتِ اعظمِ کد مربوط به این بود که چه طور به کامپیوتر بفهمونید عکسها رو دونه دونه لود کنه، تیکه‌ی اساسی کد همون دستور max هستش، به قول معروف این کد واقعا هیچی نداره، حتی خجالت آوره که اسمش رو بگذاریم کد )
    امضای ایشان

11. 14 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #86
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301
    تشکر شده 3,243 بار در 483 ارسال

سلام Ehsan گرامی و تشکر بابت مطالب عالی و بسیار خلاق ( مثل همیشه )

به نظر میاد عکس پروسس شده matlab، داینامیک رنح بهتری دارد . این موضوع ربط به پروسس نهایی در ps دارد یا موضوع دیگری است ؟
    امضای ایشان

13. 3 کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #87
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط mh.noori نمایش پست ها
    سلام Ehsan گرامی و تشکر بابت مطالب عالی و بسیار خلاق ( مثل همیشه )

به نظر میاد عکس پروسس شده matlab، داینامیک رنح بهتری دارد . این موضوع ربط به پروسس نهایی در ps دارد یا موضوع دیگری است ؟
    علیکِ سلام، ممنون نظرِ لطفِ شماست

نمی‌دونم که واقعا به خاطر پروسس اینطوری شده یا نه ولی وقتی با متلب ویرایش می‌کنم، عکسهای tifی رو که لود کردم به فرمت 16 بیت لود میکنم یعنی رنج هر پیکسل از 0 تا 65535 هستش و در ویرایش هم همین رو بیرون می‌دم اما چون startrail با jpg کار می‌کنه طبیعتا با فرمت 8 بیت که از 0 تا 255 هستش عکس رو بیرون میده، شاید علتِ این رنجِ بالایی که به نظر میاد همین باشه، ولی من دوباره یه چک می‌کنم در شرایطِ مساوی ببینم آیا واقعا فرقی دارند.
    امضای ایشان

15. 3 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #88
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    13770
    تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

پردازش عکس های نجومی         
    منتظر عکس های خوب همه اعضا گرامی آوااستار هستیم.
    امضای ایشان

صفحه 9 از 9 نخستنخست ... 56789

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)