صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 43 , از مجموع 43

موضوع: شفق قطبی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    436
    تشکر شده 6,249 بار در 703 ارسال

شفق قطبی

درسته که ما در کشورمون نمی تونیم شاهد این پدیده ی زیبا باشیم ولی من به شخصه عاشق این پدیده ی آسمانی هستم. مطمئنا" عکسی از شفق قطبی رو نخواهید دید که من ندیده باشم(با اغراق)!
    در این تاپیک می خوام تمامی مطالب جالب رو در مورد این پدیده ی زیبا بذارم و از شما اعضای فروم می خوام که با من وارد همکاری بشین.
    اول از همه یه سرچی زدم که مطالب تئوری اولیه رو پیدا کنم:

شَفَق یا سُرخی قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. (به زبان پارسی: سرخی خورشید در سپیده دم - سرخی کرانه آفتاب)
    شفق‌های قطبی نورهای زیبایی هستند که به طور طبیعی در آسمان دیده می‌شوند. که معمولاً در شب و در عرض‌های جغرافیایی قطبی به چشم می‌خورند. آنها در [یونوسفر] تشکیل می‌شوند و سپیده دم قطبی قابل مشاهده هستند. در عرض جغرافیایی قطب شمال به آنها شفق‌های شمالی نیز گفته می‌شود که این نام بر گرفته از نام ایزدگونه رومی سپیده‌دم و نام یونانی باد شمالی است که در سال ۱۶۲۱ توسط پیر گاسندی روی این پدیده طبیعی گذاشته شد. به شفق‌های قطبی، نور قطب شمال هم گفته می‌شود زیرا آنها فقط در نیم کرهٔ شمالی رویت می‌شوند و هر چقدر به قطب شمال نزدیک می‌شوید با توجه به مجاورت با قطب مغناطیسی شمالی زمین احتمال بیشتری می‌رود که بتوانید آنها را ببینید به طور مثال در شهرهای شمالی کانادا که بسیار نزدیک به قطب هستند امکان رویت آنها بسیار زیاد است.
    شفق‌های قطبی در نزدیکی قطب مغناطیسی شمالی ممکن است خیلی بالا باشد ولی در افق شمالی به صورت سبز بر افروخته و در صورد طلوع خورشید به صورت قرمز کمرنگ دیده می‌شود. شفق‌های قطبی معمولاً از سپتامبر تا اکتبر و از مارس تا آوریل اتفاق می‌افتند. بعضی از قبایل کانادایی به این پدیده رقص ارواح می‌گویند.
    در قطب جنوب نیز این اتفاق می‌افتد ولی فقط در جنوبی‌ترین عرض جغرافیایی قابل رویت است. و گاهی اوقات در آمریکای جنوبی و استرالیا (استرالیا در زبان لاتین به معنی جنوب است).
    بنجامین فرانکلین اولین کسی بود که به شفق‌های قطبی توجه نشان داد. در تئوری او علت وقوع شفق‌های قطبی این انتقال نور در مرکز بار الکتریکی در سرزمینهای قطبی توسط برف و رطوبت شدت می‌گیرد، بود.

پیش از همه، دانشمندان موفق شدند بلندی را که سرخی‌های قطبی پدیدار می‌دارند، تعیین کنند. به این منظور از یک تابانی از دو نقطه به فاصله چند ده کیلومتر از یکدیگر عکس گرفتند. به کمک چنین عکس‌هایی ثابت کردند که سرخی‌های قطبی در بلندی ۸۰ تا ۱۰۰ کیلومتری بالای زمین (بیشتر اوقات در بلندی ۱۰۰ کیلومتر) پدیدار می‌شوند. به این ترتیب دریافتند که سرخی‌های قطبی تابانی گازهای رقیق موجود در هوای زمین هستند، که تا اندازه‌ای به تابانی در لامپ‌های تخلیه گاز همانند می‌باشند. شفق‌های قطبی یکی از طبیعی‌ترین و زیباترین پدیده‌های جو زمین است. پدیده مزبور عبارت از ذرات بارداری هستند که از خورشید به سوی لایه‌های زیرین جو زمین سرازیر می‌شوند و روشنی‌هایی را که کلاً شفق‌های قطبی نام دارند پدید می‌آورند. شفق قطبی یا نورهای قطبی، به بهترین صورت از حدود عرض جغرافیایی دایرهٔ اقیانوس منجمد شمالی (یا منجمد جنوبی) دیده می‌شود. نورهای قطبی درست همانند تابش‌های رنگی در آسمان هستند. نورهای قطبی در اثر الکترون‌هایی که در طول خطوط نیروی میدان مغناطیسی زمین حلقه می‌زنند، به وجود می‌آیند. این حلقه‌های الکترونی وارد جو زمین می‌شوند و باعث می‌گردند که گازهای رقیقی که در ارتفاعات بالای جو قرار دارند، همانند نور لامپ فلورسنت بدرخشند. این الکترون‌ها عمدتاً از خورشید می‌رسند و تعداد آنها بستگی به فعالیت خود خورشید دارد. وقتی که سطح خورشید خیلی فعال باشد، ما نورهای قطبی بیشتری را مشاهده می‌کنیم تا زمانی که خورشید آرام‌تر است. نور قطبی می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد. بعضی وقت‌ها شبیه به پردهٔ آویزان، یا نورهای متحرک و یا پرتوهای نور است. رنگ آن نیز تغییر می‌کند ولی بیشتر مواقع دارای سایهٔ سبز یا صورتی است. شفق‌ها مانند پرده‌هایی عظیم به طول صدها کیلومتر از نورهای رنگی هستند در موارد نادر شفق قطبی ممکن است سراسر آسمان مرئی، از افق تا سمت الراس را بپوشاند.
    دوره تناوب ظهور شفق‌های قطبی

شفق‌های قطبی معمولاً باید فقط در قطب‌ها اتفاق بیافتند. ولی به ندرت در عرض‌های جغرافیایی میانی نیز دیده می‌شوند وقتی که طوفان‌های مغناطیسی اتفاق می‌افتند. طوفان‌های مغناطیسی در دورهٔ تناوب ۱۱ سالهٔ خورشیدی یا ۳ سال بعد از این دورهٔ تناوب اتفاق می‌افتند. در این دورهٔ تناوب ۱۱ ساله که همکنون نیز ما در آن هستیم میزان فعالیت‌های خورشیدی بالا رفته و با رصد خورشید می‌توان میزان بالای این فعالیت‌ها را دید. انرژی حاصل نیز از طریق بادهای خورشیدی تامین می‌شود

سیارات دیگر

در مشتری و زحل قطب‌های مغناطیسی قوی تری وجود دارد و هر دو آنها کمربند تشعشع بزرگی دارند. و شفق‌های قطبی به وضوح توسط تلسکوپ هابل در آنها دیده شده. در اورانوس و نپتون نیز شفق قطبی وجود دارد.
    شفق‌های قطبی در مکانی مانند زمین توسط بادهای خورشیدی ایجاد می‌شود ولی در مشتری اقمار آن به خصوص قمر lo علت وجود این پدیده هستند.
    این پدیده همچنین در مریخ و زهره نیز دیده می‌شود زیرا زهره دارای مغناطیس درونی نیست. شفق قطبی در زهره گاهی اوقات تمام سیاره را نیز می‌پوشاند. این پدیده در زهره توسط بادهای خورشیدی تولید می‌شود. همچنین در ۱۴ آگوست ۲۰۰۴ در مریخ نیز این پدیده توسط SPICAM به ثبت رسیده‌است.

منبع: ویکی پدیا
    ویرایش توسط Setare KOchOlO : 03-25-2011 در ساعت 10:43 AM دلیل: عكس
    امضای ایشان

2. Top | #41
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1569
    تشکر شده 1,033 بار در 152 ارسال

رقص نور
    دریاچه مینه وانکا در پارک ملی بانف کانادا از اماکن مشهور ایجاد شفقهای قطبی است.

پل زیزکا عکاس این تصویر اظهار داشت: اکثر اوقات این پدیده با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست، اما اکنون مادر طبیعت آن را به نمایش گذاشته که از دست دادن آن بسیار دشوار است.

قدرت خورشید
    طوفان خورشیدی که در تاریخ 6 ژوئیه (16 تیرماه) به اوج خود رسید از عوامل ایجاد شفقهای قطبی اخیر شمرده می شود، طولانی ناگهانی که به دنبال آن آزاد شدن انرژی مغناطیسی صورت گرفته است.

اگر ذرات از سمت خورشید که رو به زمین است به ما برسد این احتمال وجود دارد که ذرات به اتمسفر زمین برخورد کند.

انعکاس شیشه ای
    انعکاس شیشه ای شفق قطبی روی دریاچه سوپریور پیش از شدت گرفتن طوفان خورشیدی در این تصویر قابل مشاهده است.

پل نلسون این شفق را بسیار شفاف و قابل مشاهده توصیف کرده بود به رغم این حقیقت که ماه تقریبا بدر کامل بود

پایان ....

امضای ایشان
    زیباترین قول تو این است که هرگز باز نخواهی آمد ...

احمدرضا احمدی

3. 7 کاربر مقابل از *artemis عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

شفق قطبی در جنوبگان

طوفان خورشیدی هفته گذشته نمایش زیبایی از شفق‌های قطبی را بخصوص در قطب جنوب زمین به راه انداخت؛ طوری‌که جو آکابا، از سرنشینان ایستگاه فضایی بین‌المللی که این تصور را گرفته، آن را بی‌نظیر توصیف کرد.
    آکابا این تصویر را یک‌شنبه هفته گذشته 15 جولای/25 تیرماه گرفته و به تازگی در سایت ناسا آپلود کرده است. او در توصیف این پدیده می‌گوید: «واقع بی‌نظیر بود. چند ساعتی در حال راه‌پیمایی فضایی بودم و در زمان استراحت که به داخل ایستگاه برگشتم، متوجه شدم در پرواز شبانگاهی ایستگاه از نیم‌کره جنوبی زمین عبور می‌کنیم. چند دقیقه‌ای کار خودم را به تعویق انداختم، تمام چراغ‌های بخش3 را خاموش کردم و در عرض چند دقیقه، چشم‌اندازی چنان زیبا در برابر چشمانم پدیدار شد که نمی‌شد آن را باور کرد.... چند دقیقه‌ای به تنهایی از این منظره لذت بردم، بعد دیگر سرنشینان ایستگاه فضایی را خبر کردم که بیایند و ببینند... چند عکس هم گرفتم که بازوی روباتیک کانادا2 هم در آن‌ها مشخص است، اما دوباره در سکوت و تاریکی این سازه پیشرفته نشستم و با حیرت به تماشای آن‌چه بیرون از پنجره اتفاق می‌افتاد، نگاه کردم... سیاره و منظومه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم واقعا شگفت‌انگیز است...»

تصویری زیبا از پدیده ی شفق قطبی

منبع
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

5. 7 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

شفق قطبی         
    همونطور که می‌دونید از شفق‌های قطبی معمولاً بصورت تایم لپس فیلم تهیه می‌کنن و بنابراین سرعت فیلم بیش‌تر از حالت واقعیه. اما من همیشه دوست داشتم این پدیده زیبا رو تو حالت واقعی خودش ببینیم. در فیلم پایین که هفته پیش توسط آقای Thierry Legualt در نروژ تهیه شده این پدیده با سرعت 25 فریم بر ثانیه فیلم برداری شده و سرعت گذر زمان در اون کاملاً طبیعیه. حتی میتونید حرکت آهسته درختان در باد و یا چشمک زدن ستاره ها رو هم ببینید که همگی در سرعت واقعی فیلم برداری شدن. البته دلیلی که باعث شد تا آقای Thierry Legualt این پدیده رو در سرعت واقعی فیلم‌‎برداری کنه سرعت حرکت بسیار بیشتر این شفق نسبت به شفق‌های عادی بود. آقای Thierry Legualt رقص تند و موجدار این شفق رو خارق العاده عنوان کرده. در ادامه نسخه کوتاهی (8 دقیقه) از این فیلم خارق العاده رو براتون میذارم. حجم فیلم یکم بالاست (72 مگابایت) ولی پیشنهاد می‌کنم که حتماً اونو دانلود کنین. کیفیت فیلم HD هست و توسط دوربین فیلمبرداری Sony A7 ضبط شده. ممطمئناً از دیدن رقص زیبای شفق قطبی و فیلم برداری جذاب آقای Thierry Legualt به وجد میاین. من که دیگه عزمم جزم شد که یه روز از نزدیک برم ببینم.

امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 11 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع