صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 43

موضوع: نجوم در جامعه شناسی و روانشناسی

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    58
    تشکر شده 271 بار در 42 ارسال

Post نجوم در جامعه شناسی و روانشناسی

در زندگی انسان امروزی سه عنصر وجود دارند که انسان با به کارگیری از اون ها در زندگی شخصیش میتونه به تکامل و رشد برسه :
    علم
    هنر
    ورزش

هر سه عنصر در عالم خود تاثیرات بسزایی در ابعاد مختلف زندگی انسان میزارن و به نظر من هر انسانی در یکی یا چند زیر مجموعه ی این سه عنصر علاقه نشان میدهد و میتواند با به دنبالگیری علاقه اش راه تکامل فردی و شخصی رو بپیماید . علم به عنوان گسترده کننده ی دانش بشری از جایگاه ویژه ای برخورداره و از دیرباز مورد توجه بشر قرار داشته . امروزه علم زیرشاخه های گوناگونی دارد مانند : ریاضی ، فیزیک ، علوم پزشکی ، علوم روانشناسی ، نجوم و ... . خیلی وقت ها از تلفیق دو علم و یا بهتر بگیم ، به خدمت درآمدن علمی برای علم دیگری ، نتایج خوب و جالب توجه و از آن مهمتر کارامد به وجود می آید . به طور مثال از به خدمت در آمدن علم شیمی برای پزشکی میتوان به تولید دارو رسید که از نیازهای تقریبا واجب انسان امروزی است . و یا حتی تلفیق زیر مجموعه های عناصر مختلف با هم ، مانند هنر و فیزیک که منجر به به وجود آمدن معماری میشود .
    اما نجوم در این بین مانند عروسی میان علوم مختلف خودنمایی میکند و همواره یاری دهنده علومی چون ریاضی و فیزیک بوده . اما علمی که من در این جا میخواهم آن را با نجوم آمیزش دهم ، علم روانشناسی و جامعه شناسی است .
    هدف من از به وجود آوردن این بحث ، تحلیل و بررسی تاثیرات علم نجوم و دانستنی های اون بر روان ، فکر ، اندیشه و حتی اعتقادات و باور های انسان امروزی است . انسانی که در دنیای پر مشغله و پر چندو چون آن که وی را دچار روزمرگی های فراوان کرده ، زندگی می کند . از دوستانم تقاضا دارم نظر های قشنگ و خرد مندانشونو در رابطه با این تاثیر گزاری ها از هر بخش دلخواه که دوست دارن ، بگن تا بتونیم یک تحقیق جمعی خوبی برای خوانندگان بدست بیاریم تا افراد نجومی از جمله نویسندگان و خوانندگان بتونن ازین به بعد در فعالیت های نجومیشان خصوصا فعالیت های ترویجی علم نجوم به اون ها دقت کنن . تا اینکه در گام های بزرگ حتی تونسته باشیم به سلامت روان جامعه خودمون کمک کرده باشیم

2. Top | #2
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    58

start

من برای مثال چند موضوع رو که میشه تو این تاپیک در مورد اونا بحث رو شروع کرد رو مطرح می کنم :

1 . یکی از ویژگی های خاص نجوم پر ابهت بودن اون هستش ، یعنی پر از پدیده ها و مسائل در ابعاد بزرگ و با عظمت است . این ابهت باعث تداعی چه چیزی در زندگی فرد میشود؟! ، او را با چه پرسش هایی روبه رو میکند ؟!واکنش افراد مختلف با جایگاه ها و نقشهای مختلف با این پرسش ها چیست ؟! مثلا اگر پهنای کهکشان راه شیری را به یک فروشنده یا یک راننده تاکسی یا یک استاد دانشگاه و یا هر فرد دیگری ، توضیح دهیم ، چه تاثیری را بر فکرش میگذاریم ؟! آیا اصلا آن را باور میکند ؟!!! ...

2 . اگر نجوم دانستنش خوب و مهم است چطور میتوانیم آن را خوب و مهم جلوه بدهیم ؟ چه چیز برای مردم مهم است ؟! چه چیز نیاز آن هاست ؟ چطور میتوان نجوم را در نیاز مردم گنجاند ؟ اصلا نجوم چیزی برای گفتن دارد که به درد انسان امروزی بخورد ؟!!

3 . نجوم پر از زیبایی های بصری است . میتوان هنر آفرینش را در اون نظاره کرد . حال چگونه باید به نظاره ی این زیبایی ها نشست ؟ آیا فقط باید عکس های تلسکوپ هابل را از صحابی جبار بدون هیچ مقدمه ای به مردم نشان دهیم و فقط بگوییم : این صحابی جبار است . ؟؟؟ . آیا این تصاویر پیام هایی را به همراه ندارند ؟! اگر دارند چه چیزی میگویند؟ چطور از پس یک نقاشی از یک هنرمند بنام نقدها بیرون می آید ولی این همه زیبایی نقدی برای مردم ما ندارند ؟!!

4 . چقدر میتونیم به وسیله ی نجوم به جوان ها کمک کنیم که فکر کنند ؟! از منجمد بودن درشون بیاریم . چطور ؟؟؟؟؟؟!

5 .
    6 .
    .
    .
    .
    ...

امضای ایشان
    هر چی شعر عاشقانست من برای تو نوشتم
    تو جهنم میسوختم ، می نوشتم تو بهشتم

3. 12 کاربر مقابل از امین تره کار عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    293
    تشکر شده 62 بار در 7 ارسال
    من فکر میکنم نجوم و سایر علوم همه و همه فقط یه راه اند.....

همشون صرفا دریچه ای هستند برای تفکر....

دریچه هایی که واقعا به نظر ما زیبا میان در صورتی که هدف و غایت این علوم هستند که زیبا هستند و این راه ها رو هم زیبا میکنن....

ما آدم ها واقعا واقعا کوچیک هستیم ،به خاطر همین سعی میکنیم از این طرق میدان دیدمونو وسیع کنیم و این با ارزش ترین کاریه که میتونیم بکنیم...

چونکه کمکمون میکنه تا با گسترش میدان دیدمون ، خدا رو هرچه بیشتر و بهتر بشناسیم....

و این همون هدف زیباست....

و این همون هدف زیباست که راه رو ، زندگی رو و همه چیزو زیبا کرد و کمکمون کرد اندکی ، فقط اندکی تفکر کنیم...

و نجوم زیباست چون کمکمون میکنه تفکر کنیم....
    امضای ایشان
    I love my GOD

5. 9 کاربر مقابل از mehrnaz عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    58

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrnaz نمایش پست ها
    من فکر میکنم نجوم و سایر علوم همه و همه فقط یه راه اند.....

همشون صرفا دریچه ای هستند برای تفکر....

دریچه هایی که واقعا به نظر ما زیبا میان در صورتی که هدف و غایت این علوم هستند که زیبا هستند و این راه ها رو هم زیبا میکنن....

ما آدم ها واقعا واقعا کوچیک هستیم ،به خاطر همین سعی میکنیم از این طرق میدان دیدمونو وسیع کنیم و این با ارزش ترین کاریه که میتونیم بکنیم...

چونکه کمکمون میکنه تا با گسترش میدان دیدمون ، خدا رو هرچه بیشتر و بهتر بشناسیم....

و این همون هدف زیباست....

و این همون هدف زیباست که راه رو ، زندگی رو و همه چیزو زیبا کرد و کمکمون کرد اندکی ، فقط اندکی تفکر کنیم...

و نجوم زیباست چون کمکمون میکنه تفکر کنیم....
    بله ، مسلما علوم راه هایی زیبا هستند برای رسیدن به هدف هایی که هرچه در آن جلوتر برویم ، معرفت بیشتری از آن مقصود خواهیم فهمید . که این مقصود همان خداست
    اما چگونه و چطور این اتفاق می افتد ؟ چرا انسان با مطالعه ی علمی چون نجوم از آن لذت میبرد ؟ این مکانیزم در انسان چطور کار میکنه ؟ آیا از فطرت انسانی سر چشمه میگیره ؟ آیا فطرت انسان جوهره ای از خدا نیست ؟
    امضای ایشان

7. 6 کاربر مقابل از امین تره کار عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    286
    تشکر شده 538 بار در 108 ارسال

سلام مرسی امین بحث جالبیه .بحث کردن در مورده نجوم و زیبایی های اون و اینکه چه چیزی باعث میشه که نجوم برای ما مهم جلوه کنه اینه که اول از همه تمام چیزایی که میبینیم و وجود داره واقعی هستند و مثل اون نقاشی ساخته دست انسان نیست و باور کردن همه ی این زیبایی ها بستگی به فطرت خدایی انسان داره .و اگه بتونیم همه ی این زیبایی هارو طوری برای مردم توضیح بدیم که فکرشونو به سمتی سوق بدیم که باورشون بشه و به تفکر وادار بشن تا به نقطه ای برسن و بفهمن که زندگی و طبیعت فقط برای زنده بودن نیست

9. 8 کاربر مقابل از SaBa Ho0shmanD عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #6
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    58

نقل قول نوشته اصلی توسط saba ho0shmand نمایش پست ها
    سلام مرسی امین بحث جالبیه .بحث کردن در مورده نجوم و زیبایی های اون و اینکه چه چیزی باعث میشه که نجوم برای ما مهم جلوه کنه اینه که اول از همه تمام چیزایی که میبینیم و وجود داره واقعی هستند و مثل اون نقاشی ساخته دست انسان نیست و باور کردن همه ی این زیبایی ها بستگی به فطرت خدایی انسان داره .و اگه بتونیم همه ی این زیبایی هارو طوری برای مردم توضیح بدیم که فکرشونو به سمتی سوق بدیم که باورشون بشه و به تفکر وادار بشن تا به نقطه ای برسن و بفهمن که زندگی و طبیعت فقط برای زنده بودن نیست
    کاملا نظرت درسته . چیزی که باور کردنش سخت است آن پدیده ای است که ملموس نباشد و از شگفتی های عالم باشد . وقتی چیزی واقعی باشد ولی باور کردنش سخت باشد برای انسان جالب و جذب کننده است ، مثل تعداد مرگ و تولد آدم ها در مدت یک ثانیه ، در کل کره ی زمین (به طور تقریب 10000 نفر، یعنی در ثانیه 10000 نفر میمیرند و 10000 نفر دیگر به دنیا می آیند) . پس میتوان گفت علوم مختلف با داشتن چیزهای عجیب ولی واقعی ، باعث جذب فطری انسان میشوند . اما در این میان نجوم به سبب ملموس نبودن اکثر پدیده های آن باعث سخت باور کردن شگفتی هایش می شود . اما در علوم دیگر کمتر شاهد این اتفاق هستیم ، به طور مثال زمانی که شما در پزشکی از شگفتی های دستگاه گوارش حرف میزنید ، مخاطبانتان میتوانند اثرات این شگفتی ها را در بدن خود به طور روزمره حس کنند که این خود جالب است ، اما ملموس میباشد . پس در نتیجه نجوم قدرت بسزایی در جذب افراد خواهد داشت زیرا دانستنی هایش به شدت جالبند(از آنجایی که قابل لمس نیستند اما واقعیند)

حال وقتی یک فرد به سمت موضوعی جذب میشود ، جقدر به دنبال آن میرود و چقدر برای ارضای حس کنجکاویش تلاش و زحمت میکشد ؟ ؟ مسلما این به آن بستگی دارد که فرد چقدر جذب شده باشد . او به دنبال هدفی میرود ، یا میرسد یا نمیرسد . اگر برسد(که آن وظیفه ما افراد علمی است که به وی کمک کنیم تا به مقصد برسد):
    1. مطالب جدیدی یاد گرفته که میتواند خود را معلم کسانی بداند که آن مطالب را نمیدانند
    2.دیدش نسبت به دنیایی که در آن زندگی میکند گسترده تر شده و آینده نگری بیشتری دارد
    3. از همه مهمتر : احساس رضایت میکند زیرا به جواب رسیده و خشنود است
    و این همان چیزی است که باعث سلامت روان فردی میشود

پس حیطه فعالیت های علمی به خصوص نجومی نباید منحصر به افراد علمی باشد ، تمام انسان ها نیازمند آن هستند
    امضای ایشان

11. 11 کاربر مقابل از امین تره کار عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    131
    تشکر شده 5,043 بار در 474 ارسال

دوباره شروع کنید...

سلام.
    دوستانی که تازه عضو شدن ( منظورم توی یک و دو ماه اخیر ) ، پیشنهاد میدم این بحث رو بخونین و نظر بدین...
    از آقای تره کار هم میخوایم بیان و ادامه بدن این بحث رو...
    به شخصه اینو بحث جالبی می دونم ...
    امضای ایشان
    همیشه مراقب اشتباه دوم باش!
    اشتباه اول حق توست...!

13. 7 کاربر مقابل از محمدرضا صادقیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #8
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    131
    تشکر شده 5,043 بار در 474 ارسال

آقای محسن رفیعی عزیز...

در ادامه پست قبلیم باید عرض کنم که :
    دوست خوبم آقای محسن رفیعی ( با نام کاربری : 881122) نیز دانشجوی روانشناسی هستن و حتما توی این تاپیک از علم و رشته تحصیلیشون نهایت استفاده رو خواهیم برد...
    لازم به ذکره ایشون در :
    http://www.newpsy.wordpress.com
    http://www.anoan.wordpress.com
    بر خلاف اینجا زیاد ساکت نیست ...
    امضای ایشان
    همیشه مراقب اشتباه دوم باش!
    اشتباه اول حق توست...!

15. 8 کاربر مقابل از محمدرضا صادقیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #9
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    373
    تشکر شده 415 بار در 54 ارسال

سلام ! برای بار اول به تمام دوستان نجومی

ممنونم از آقای صادقیان عزیز .

منم مثل همه دوستان اعتقاد دارم که نجوم یکی از زیباترین و دلچسب ترین شاخه های علوم هست .
    اما بهتره بیایم بحث رو یکم باز تر کنیم و هدف اصلی رو مشخص کنیم که می خوایم چه چیزی رو دقیقا بررسی کنیم .
    محورهای میان رشته ای بین نجوم و روانشناسی به نظر بنده به این چند موضوع بسط پیدا می کنه :

1-تاثیر ستاره ها و کواکب و علم هیئت قدیم در رفتار و خلق و خوی انسان ها .(طالع بینی !!)
    2- بررسی تاثیر مطالعه و کشف مطالب شگفت انگیز نجوم بر رشد تفکر انتزاعی انسان ها یا همون باز شدن فکر افراد
    3- بررسی تاثیر آشنایی افراد خاص(ابنرمال = مریض روانی) باعلم ستاره شناسی و زیبایی های آسمان و تاثیر آن در سلامت روان این افراد و بهبود یافتن آنها

من منتظر نظر دوستان می مونم تا همفکری رو شروع کنیم

ارادتمند

17. 8 کاربر مقابل از X-BLACKHOLE عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #10
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    58

نجوم در جامعه شناسی و روانشناسی         
    ابتدا از X-BlackHole عزیز بسیار متشکرم که با گرمای حضورشون در این شبهای سرد خاطره انگیز ، در این بحث شرکت خواهند داشت.
    به نظر من با توجه به تقسیم بندی ايشان ، ما باید بیشتر در مورد موارد 2 و 3 ، به خصوص 2 ، بحث رو ادامه بدیم . از آنجایی که در جامعه آماتوری نجوم ایران به فعالیت های ترویجی اهمیت خاصی داده میشود ، فکر میکنم بررسی این مسئله که ما جدای ازینکه مردم عوام را به نجوم و شگفتیهای آن جذب کرده و با این کار در راه علمی کردن جامعه خود گامی بر میداریم ، بد نباشد در مورد دیگر تاثیراتی که میتواند این کار ، یعنی جذب مردم به علم نجوم ، داشته باشد نیز به بحث و بررسی بپردازیم
    دوستان توجه داشته باشند نظراتی که در این بحث داده میشود میتواند برای افرادی که فعالیت های ترویجی دارند ، بسیار سودمند باشد
    امضای ایشان

19. 10 کاربر مقابل از امین تره کار عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع