صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 30

موضوع: تارا بزرگترین تلسکوپ ایران

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    54
    تشکر شده 8,442 بار در 878 ارسال

تارا بزرگترین تلسکوپ ایران

اگر از نمایشگاه تجاری سازی اختراعات و اکتشافات ایران که این روزها در مصلی تهران برگزار می شودبازدید کرده باشید این تلسکوپ رو جلو در دیدید.

آینه ی بزرگ این تلسکوپ اختراع جناب آقای سید حسن شریف زاده است (ایشون مسئول مرکز نجوم گلپایگان هستند)

این آینه در نگاه اول آینه ی تختی است که با ایجاد خلا در پشت آن می تواند به آینه محدب و مقعر هم تبدیل شود.

دوستان سوالات خودتون رو درباره این تلسکوپ همینجا مطرح کنید و جواب رو به زودی از مخترع اون بخونید

-------------------------------------------
    *پ ن: یه دوست هندی دارم که به من میگه تارا! تو زبون هندی هم تارا معنی ستاره میده..
    ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-08-2011 در ساعت 10:07 PM دلیل: مرتب سازی
    امضای ایشان
    گاهی ستاره هدیه کن به مشت پوچ شب ها ...

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط علی ابراهیمی سراجی نمایش پست ها
    با سلام
    ابتدا بايد عرض كنم كه آينه‌ي فوق در باشگاه نجوم تهران در سال گذشته مورد عرضه قرار گرفت. البته مخترع آن ابتدا قصد ساخت تلسكوپ نداشتند و گويا دوستان نجومي همچين آينه‌اي را در نمايشگاهي ديده بودند و به ايشان پيشنهاد ارائه‌ي يك سخنراني را دادند. در واقع ايشان بعد از اين برنامه گويا تلسكوپ هم طراحي كرده‌اند. اين مسأله را اضافه كنم كه ساخت اين نوع تلسكوپ‌ها در هيچ كجاي دنيا مرسوم نيست. حال احساس مي‌كنم سازنده‌ي آن براي برداشت تبليغاتي بيشتر اين آينه را در فيلد يك تلسكوپ ارائه دادند و جالب است اسم هم رويش گذاشتند و به عنوان بزرگترينر تلسكوپ ايران هم معرفي كرده‌اند. حال آن‌كه اين نوع ارائه علمي يك تلسكوپ بايستي لااقل از چند نفر استاد فيزيك و مباحث نور در ايران و حتي شركت‌هاي معتبر سازنده‌ي تلسكوپ در دنيا مهر تأييد بگيرد. حتماً فكر مي‌كنيد كه خوب ما ايراني هستيم و عجب شاهكاري كرديم و عجب تلسكوپي ارائه شده است. ولي فكر مي‌كنيد چرا در دنيا اينقدر به خود زحمت مي‌دهند و تلسكوپي با اين روش نمي‌سازند؟ اگر دقت كنيد مي‌بينيد كه به علل گوناگون براي كاهش ميزان خطاي اعوجاج الان آينه‌هاي بزرگ در دنيا به صورت پازل لانه‌هاي زنبور طراحي مي‌شود.
    اين روش با استفاده از ميزان خمش شيشه طراحي شده است و چون با ميزان خمش در مولكول‌هاي شيشه رابطه‌ي مستقيم دارد فعلاً نمي‌توان نظر قطعي داد. در واقع اگر ساختار مولكولي شيشه يكدست نباشد در جايي شيشه بيش از اندازه و در جاي ديگر كمتر انعطاف مي‌يابد و اين شيشه پر از اعوجاج است.
    با اين حال به نظر من روش نويي است و احتياج به فكر و كار بيشتري دارد. در واقع ورود مخترعان به عالم ساخت تلسكوپ حركت مثبتي است و مي‌تواند باعث ايجاد تحول در ساخت و حتي احداث رصدخانه‌هاي بيشمار در آينده شود. مسأله‌اي كه آرزوي رصدگران ايراني است.
    با تشكر
    علي ابراهيمي سراجي
    19 بهمن 1389
    سلام دوست گرامی؛ در رابطه با این پست تعدادی سوال داشتم:
    الف) این کار اختراع (ابداع) شما هست یا این که الگوبردازی نیز داشته اید؟
    ب) در رابطه با این طرح کمی توضیحات بفرمایید که خطاهای آن چقدر است؟
    ج) و این که در رابطه با این جمله از استاد سراجی
    «ولي فكر مي‌كنيد چرا در دنيا اينقدر به خود زحمت مي‌دهند و تلسكوپي با اين روش نمي‌سازند؟»
    آیا حتماً باید در جایی دیگر آن را بسازند اول تا ما اختراع کنیم!!!؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
    د) و این که لطفاً خودتان ایرادات اصلی آن را بفرمایید!
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

3. 5 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    555
    تشکر شده 66 بار در 8 ارسال

باز هم تاكيد ميكنم كه من فقط از اين پس به سوالات تكنيكي پاسخ ميدهم.

5. 6 کاربر مقابل از تارا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    386
    تشکر شده 8,391 بار در 879 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط ستاره بنیادی نمایش پست ها
    این آینه در نگاه اول آینه ی تختی است که با ایجاد خلا در پشت آن می تواند به آینه محدب و مقعر هم تبدیل شود.
    نقل قول نوشته اصلی توسط m.aryayi نمایش پست ها
    يعني چي با ايجاد خلاء تغيير ميكنه؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط moha نمایش پست ها
    طرز کار دقیقش چگونه است؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط پیام بهرام پور نمایش پست ها
    الف) این کار اختراع (ابداع) شما هست یا این که الگوبردازی نیز داشته اید؟
    ب) در رابطه با این طرح کمی توضیحات بفرمایید که خطاهای آن چقدر است؟
    ج) ....
    د) و این که لطفاً خودتان ایرادات اصلی آن را بفرمایید!
    ممنون میشیم اگر راجع به کلیت این آینه و چگونگی تغییر تحدب اون با کمک خلاء توضیح بدید!
    از یکی از دوستان شنیدم که این خلاء رو به طرز بسیار ساده ای ایجاد میکنید!!!

سپاس
    امضای ایشان
    ... جان تو بندری است، جای ورود نور، جای صدور نور ...

7. 9 کاربر مقابل از Sunrise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

خب آقای شریف زاده لطفا یه مشخصات کلی از این تلسکوپ در اختیارمون بذارید!!
    -قطر؟رنچ تغییر فاصله کانونی؟کوتینک؟و ... (هر چی که خودتون فکر می کنید لازمه!)
    امضای ایشان
    .

9. 10 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    555
    تشکر شده 66 بار در 8 ارسال

با عرض سلام و تشكر از تمام دوستاني كه نسبت به شناخت و طرز كار اين تلسكوپ علاقه نشان داده اند.
    از آنجايي كه بسيار مشتاق هستم تا در خصوص سوالات مطرح شده پاسخ كامل و كافي بدهم و از طرفي هم اكنون به اتفاق جمعي از نخبگان كشوري عازم سفر پژوهشي يك هفته اي به استان فارس به دعوت اين استانداري ميباشيم، از دوستان عذر خواسته و انشاالله پس از اين سفر به كليه سوالات مطرح شده پاسخ خواهم داد تا به اميد خداوند منان اين سوال و جواب ها به صورت تعاملي دوستانه و متفكرانه ادامه يابد.
    سيد حسن شريف زاده

11. 7 کاربر مقابل از تارا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1678
    تشکر شده 22 بار در 3 ارسال

دوستان من خيلي وقته اسم اين تلسكوپ رو شنيدم ولي اصلا نتونستم مشخصات دقيقي از اون پيدا كنم چندين مسئله در مورد اين تلسكوپ پيش مياد كه بيشتر جنبه انتقاد داره
    1.چرا تا حالا عكس هايي از اجرام آسماني توسط اون منتشر نشده؟
    2. تا اونجايي كه من اطلاع دارم تقعر سطح اون با تغيير فشار هوا صورت ميگره در اين صورتم اگه مكانيسمي براي سهموي كردن لحظه به لحظه اون تعبيه نشده باشه سطح حاصل كروي خواهد بود و متعاقبا اين سطح كروي ابيراهي كروي نيز خواهد داشت كه براي تلسكوپ رفع اين ابيراهي خيلي مهم هست البته ميشه در فاصله هاي كانوني بيشتر اين ابيراهي تا حدي كم شه ولي اون موقع نسبت كانوني خيلي زياد ميشه كه اونم... حتي اگه طرف داخلي آينه به روش حلزوني صيقل داده شده باشه اين تراش فقط نسبت به فاصله كانوني مشخصي حالت سهموي به آينه خواهد داد. كه تغيير فاصله كانوني موجب ابيراهي خواهد شد.
    3.چرا از اين مكانيسم استفاده شده؟ در كشورهاي ديگه فقط براي تلسكوپ هاي اكتيو از كريستال مايع استفاده ميشه كه آن هم بدليل كم كردن تاثيرات جو در طول موج هاي وروديه كه در نتيجه دقت و قدرت تفكيك تلسكوپ افزايش پيدا ميكنه ولي در اين تلسكوپ چي؟
    4. با توجه به نكاتي كه در شماره 2 گفتم در صورت كروي بودن سطح آينه تلسكوپ در فواصل كانوني بيشتر تصاوير نسبتا ايده آلي خواهد داد كه آن هم بستگي به سطح و ميزان صافي اون داره در اين صورت تغيير فاصله كانوني چه فايده اي براي تلسكوپ خواهد داشت؟
    5.ميزان صافي سطح آينه چقدر هست و با چه دستگاهي در ايران اونو اندازه گيري كردن؟
    6. با توجه به مبلقي هم كه براي اين تلسكوپ صرف شده كه خيلي هم زياد هست ايا تلسكوپ مجهز به سيستم GPS يا Goto شده؟
    7.آيا واقعا شيشه مايع هست؟ در اين صورت به دليل مقدار وزني كه خواهد داشت نيروي مكش بسيار شديدي ميخواد كه سطح تقعر متناسب و يك نواخت به خود بگيره( بدليل وزن زياد تقعر در يك طرف جمع نشود)
    8. به نظر بنده صرف چنين هزينه اي كاملا بيهوده بوده
    همه اين نوشته ها نسبت به ميزان فهمي بود كه من در مورد اين تلسكوپ داشتم و نظر شخصي بنده هست و شايد هم اشتباه باشه
    با تشكر
    ویرایش توسط O.H : 10-07-2011 در ساعت 09:04 PM

13. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

سلام

آقای شریف زاده اگر لطف کنند و مقاله ای در رابطه با معرفی تلسکوپشون بنویسند و در اون مشخصات و مکانیزم کار و تصاویر تلسکوپ را قرار دهند میتواند بسیار مفید باشد و امکان قضاوت را فراهم آورد. آیا تا کنون با این تلسکوپ رصد شده است یا تصویری از آسمان تهیه شده است؟

14. 8 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #28
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2627
    تشکر شده 290 بار در 45 ارسال

خدمتتون عارضم که حدود یک ماه پیش یه برنامه نشون داد از شبکه ملعون من و تو راجع به جابه جا ای های غول آسا واضح اشاره داشت به 2 نوع تنظیم دقیق اولی بوسیله اهرمهای میلیمتری که هر کدوم جداگانه کنترل میشن و روش 2 ایجاد خلا پشت آیینه که بوسیله مهندسان روس اجرا شده .
    میگردم اصل خبر رو حتما قرار میدم خدمتتون.

البته اون روش تنظیم دقیق بود کلی فرق داره با ساخت کامل ولی از اونجا ما باید در راه دستیابی که قله های رفیع افتخار همیشه اول باشیم و همه چیزمون ملی باشه اینم روش.
    ویرایش توسط taralius : 01-09-2012 در ساعت 01:34 PM
    امضای ایشان
    سریعترین راه دریافت عشق بخشیدن آن به دیگران است. (آلبرت انیشتین)

16. Top | #29
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3278
    تشکر شده 32 بار در 11 ارسال

سلام آقای شریف زاده عزیز
    من کارتون رو ندیدم اما به نظر کار جالبی میاد، دلم میخواست بدونم که
    با خلا چطور سهمی دلخواه ایجاد میشه که فاصله کانونی مورد نظر رو بده؟
    یه مساله دیگه اینه که فشار باید بسیار دقیق و یکنواخت و دائمی باشه چون محدوده کای در حد یک چهارم طول موجه و این کارو مشکل میکنه و ...
    دقت این آینه که به این روش ساخته شده چنده؟ به حد یک چهارم طول موج میرسه؟
    تست های معروف اپتیکی رو جواب داده؟ باهاش رصد شده؟
    اگه بر این مشکلات غلبه کردین پس باید واقعا بهتون تبریک گفت چون کار بزرگی کردین.
    راستی منم مکانیک خوندم، در حال ساختن یه تلسکوپ 26 اینچی هستم، شیشه رو خودم ذوب، قالب گیری، آنیل و تنشگیری کردم، کاری پرهزینه و طاقت فرساست اما باز امیدوارم و دارم کم کم جلو میرم. به امید موفقیت همه

17. 2 کاربر مقابل از mehdymo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #30
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904
    تشکر شده 640 بار در 126 ارسال

تارا بزرگترین تلسکوپ ایران         
    حالا کسی از تلسکوپ عکس نگرفته؟
    امضای ایشان
    بعد 6 ماه دوری از آوایی ها برگشتم
    دلم براتون تنگ شده بود

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع