صفحه 11 از 12 نخستنخست ... 789101112 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 110 , از مجموع 116

موضوع: مباحثي پیرامون شناخت نور

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    334
    تشکر شده 1,431 بار در 143 ارسال

Post مباحثي پیرامون شناخت نور

سلام
    هدف از ایجاد این تاپیک بحث پیرامون تمامی موضوعات مرتبط با نور و امواج الکترومغناطیس می باشد. سوالات و آموخته های خود در مورد نور را در این تاپیک مطرح نمایید.
    با تشکر و سپاس فراوان.

طبق معمول اولین سوال رو خودم می پرسم. وقتی نور از شیشه رد میشه اصطلاحا شکسته میشه. و این به دلیل تغییر در سرعتش به و جود میاد. چون به دلیل غلظت محیط، سرعتش کم میشه. حالا من می خوام سوال کنم چه عاملی باعث میشه که نور بعد از خروج از شیشه دوباره به همون سرعت قبلی برسه؟

2. Top | #101
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط narcissus flower نمایش پست ها
    این جرم ,دیگه جرم معمولی نیست .جرم نسبیتی هست.جرمی که ما تاثیر سرعت رو بهش اعمال کردیم.(تو پست های بالا نوشتم).این عبارت هست که بیانگر انرژی کل هست.
    نه دیگه کلش جرم نسبیتی نمیشه که فقط اون قسمتش که مربوط به میزان تکانه‌ش بود میشه جرم نسبیتی‌ش و بقیش مربوط میشه به جرم سکونش. اصن همین الان خودم یه فرمول جدید کشف کردم:

E<SUB>r</SUB><SUP>2</SUP>+E<SUB>0</SUB><SUP>2</SUP>=p<SUP>2</SUP>c<SUP>2</SUP>+m<SUB>0</SUB><SUP>2</SUP>c<SUP>4</SUP>

نظرتون در مورد فرمولی که کشف کردم چیه؟

narcissus flower
    ببینید تو کتابهای فیزیک هسته ای این انرژی کل نسبیتی رو این طور نوشته شده .حالا اگر شما در جایی چیز جدیدی پیدا کردید که بحثی جداست(ببخشید زیر پستتون زدم نخواستم پست اسپم بزارم)
    ویرایش توسط narcissus flower : 05-27-2013 در ساعت 11:53 PM
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #102
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

میشه کلا به این رابطه ی E=pc برای فوتون ها یک جور ِ دیگه نگاه کرد که توش حرفی از جرم نسبیتی به میان نمیاد.

رابطه ی جرم ِ نسبیتی وقتی سرعت به سمت c میل می کنه، اگر جرم ِ سکون غیر صفر باشه بینهایت میشه، اگر جرم ِ سکون صفر باشه، صفر میشه (حدش صفر هستش، اما خود ِ جرم در v=c تعریف نشده است به عبارتی از لحاظ ِ ریاضی تابع در اون نقطه وجود نداره)

اما میشه یک حد تشکیل دارد که حاصلش یک تابع هستش که در تمام ِ نقاط وجود داره و مقدارش هم از جرم مستقل هستش:

p/E=v/c^2

اگر سرعت، به c میل بکنه جواب ِ حد به 1\c میل می کنه که فورا نتیجه میده E=pc این فرمول برای هر ذره ای (حتی با جرم ِ سکون ِ غیر ِ صفر) برقرار هستش و می گه که در سرعت های بالا رابطه ی انرژی با تکانه به جای رابطه ی کلاسیک ِ درجه دو، یک رابطه ی خطی هستش (به این رابطه می گن رابطه گاز نسبیتی، به همین خاطر به گازهای بسیار بسیار داغ میگن گاز ِ نسبیتی چون رابطه ی انرژی با تکانه اش خطی هستش) اما سوال اینه که آیا ذره ای بدون ِ جرم ِ سکون وجود داره که انرژی و تکانه داشته باشه و رابطه اش هم این طوری باشه E=pc و دقیقا هم با سرعت ِ نور حرکت بکنه؟ خوب از دید ِ دانشمندان ِ اون زمان این از نظر ِ زیبایی شناختی خوش آیند بود که بگن چنین ذراتی وجود داره که جرم ِ سکون ِ صفر دارند و با سرعت ِ نور حرکت می کنند و همان فوتون ها هستند. از این دیدگاه، حتی از نظر ِ ریاضی هم میشه پذیرفت که ذراتی هستند که دقیقا با سرعت ِ نور حرکت می کنند، اما جرم ِ سکونشون باید صفر باشه تا انرژی متناهی داشته باشند.

بعد از اینها رابطه ی پلانک تعریف میشه و بعد رابطه موج ِ دوبروی به میان میاد و این قضیه رو از یک حالت ِ «خوشآیند بودن» خارج می کنه و پایه های محکمی براش ایجاد می کنه.

از این گذشته این که رابطه ی تکانه این طوری نوشته بشه:
    p=m0*v/(1-(v/c)^2)^0.5
    یا این طوری p=mv و بعد تاکید بشه که m جرم ِ نسبیتی هستش، بیشتر به سلیقه برمیگرده و نه به فیزیک. یعنی بعضی ها دوست دارند تکانه رو به فرم ِ بالا تعریف کنند، بعضی ها دوست دارند شکل ِ کلاسیک رو رعایت بکنند و بنویسند p=mv، از اونجایی که راجع به مفهوم ِ جرم در نسبیت ِ خاص بحث هست و کسی نمی دونه جرم دقیقا یعنی چی (مقدار ِ ماده است یا مقدار ِ لختی؟) این انتخاب که تکانه چیه و جرم نسبیتی با معنی هستش یا صرفا یک موجود ِ ریاضی، بیشتر به شخصیت ِ هر فیزیک دان برمی گرده و هر دو طرف در این مورد احساسی هستند و دلیل ِ محکمی در دست ندارند تا هم دیگر رو قانع کنند (البته در حوزه ی نسبیت ِ خاص این طوری هستش )

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    نه دیگه کلش جرم نسبیتی نمیشه که فقط اون قسمتش که مربوط به میزان تکانه‌ش بود میشه جرم نسبیتی‌ش و بقیش مربوط میشه به جرم سکونش. اصن همین الان خودم یه فرمول جدید کشف کردم:

E<SUB>r</SUB><SUP>2</SUP>+E<SUB>0</SUB><SUP>2</SUP>=p<SUP>2</SUP>c<SUP>2</SUP>+m<SUB>0</SUB><SUP>2</SUP>c<SUP>4</SUP>

نظرتون در مورد فرمولی که کشف کردم چیه؟
    نمی خواهید پارامترهاش رو تعریف کنید؟ منظور ازE_r چیه؟ بعد اگر E_r و E_0 دو انرژی ِ موجود باشند، چرا انرژی کل جمع ِ این دو تا نیست؟ جمع پذیر نبودن ِ انرژی چندان خوشایند نیست.

5. 10 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #103
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    نمی خواهید پارامترهاش رو تعریف کنید؟ منظور ازE_r چیه؟ بعد اگر E_r و E_0 دو انرژی ِ موجود باشند، چرا انرژی کل جمع ِ این دو تا نیست؟ جمع پذیر نبودن ِ انرژی چندان خوشایند نیست.
    منظورم از E<sub>r</sub> "انرژی نسبیتی" هستش و E<sub>0 </sub>هم انرژی معادل جرم سکون. جمع این دوتا میشه کل انرژی جرم در حالت سکون بهمراه تکانه اون جرم. از قصد بصورت E خالی ننوشتم تا منظورمو بهتر بیان کنم. در واقع میشه گفت این فرمول حاصل جمع جبری این دوتا فرموله:

E<sub>r</sub>=pc
    E<sub>0</sub>=m<sub>0</sub>c<sup>2</sup>

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    این انتخاب که تکانه چیه و جرم نسبیتی با معنی هستش یا صرفا یک موجود ِ ریاضی، بیشتر به شخصیت ِ هر فیزیک دان برمی گرده و هر دو طرف در این مورد احساسی هستند و دلیل ِ محکمی در دست ندارند تا هم دیگر رو قانع کنند (البته در حوزه ی نسبیت ِ خاص این طوری هستش )
    فکر کنم من و خانم narcissus flower دچار همین تفاوت سلیقه شدیم که گفتید. چون هر چی فکر میکنم نه میتونم بگم مال ایشون غلطه نه میتونم بگم مال خودم غلطه. انگار به نقطه سر به سر ماهیت جرم و انرژی رسیدیم طوری که نمیشه بدرستی هرکدومو جداگانه درک کرد. مثلاً تو اون دوتا فرمول که بالا نوشتم. آدم وقتی خوب نگاهشون میکنه میبینه که خیلی شبیه همن. فقط کافیه تا تکانه رو جور دیگری بنویسیم تا شباهت مشخص بشه:

E<sub>r</sub>=m<sub>0</sub>vc مقایسه کنید با E<sub>0</sub>=m<sub>0</sub>cc

عجیبه نه؟
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #104
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3523
    تشکر شده 181 بار در 16 ارسال

سلام
    نمی دونم این سوالم قبلا در این تاپیک توضیح داده شده یا نه ( تعداد صفحات زیاد بود )
    میدونم که نور شکلی متفاوت داره یعنی هم موج هم ذره
    اما می خواستم بیشتر دربارش بدونم
    نور چرا باید اینطوری باشه ؟ ساختارش از ذره است ... رفتارش موجه ؟؟؟؟ چرا
    ممنون میشم کمی بیشتر توضیح داده بشه
    امضای ایشان
    بزرگ ترین اقیانوس آرام است ، پس آرام می شوم تا بزرگ باشم

9. 6 کاربر مقابل از آریا برزن عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #105
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط آریا برزن نمایش پست ها
    سلام
    نمی دونم این سوالم قبلا در این تاپیک توضیح داده شده یا نه ( تعداد صفحات زیاد بود )
    میدونم که نور شکلی متفاوت داره یعنی هم موج هم ذره
    اما می خواستم بیشتر دربارش بدونم
    نور چرا باید اینطوری باشه ؟ ساختارش از ذره است ... رفتارش موجه ؟؟؟؟ چرا
    ممنون میشم کمی بیشتر توضیح داده بشه
    این مختص ِ نور نیست، در مکانیک ِ کوانتمی همه چیز (حتی ما آدمها) رفتار ِ مکانیکی دوگانه داریم، گاهی موجی رفتار می کنیم و گاهی ذره ای اما بر حسب ِ شرایط یکی از این رفتارها غالب هستش، مثلا برای الکترونها رفتار ِ ذره ای غالب هستش (در اغلب ِ موارد مثل ِ ذره رفتار می کنند) و برای دنیای نور رفتار ِ موجی بیشتر دیده میشه اما آزمایشاتی هستند که در اونها نور درست مثل ِ ذره رفتار می کنه و الکترون درست مثل ِ یک موج!

این که چنین دوگانگی از کجا ناشی شده و ذاتا معنیش چیه و.... خیلی واضح نیست و فیزیکدانها هم معمولا از جواب بهش طفره می رند (چاره ای ندارند، هیچ کس تا الان توضیح ِ قانع کننده ای ارائه نداده).

برای درک ِ ذره ای بودن ِ نور، برید سراغ ِ آزمایش ِ فوتوالکتریک (که به وضوح ماهیت ِ گسسته ی نور رو ارائه می‌ده) و برای درک ِ موج بودن ِ بعضی ذرات، آزمایش ِ دوشکاف رو پیدا کنید (در مورد ِ هر دو آزمایش متنی در دسترس دارم که کمی تخصصی هستند اگر بخواهید لینکشون رو می دم بهتون )

11. 12 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #106
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3523
    تشکر شده 181 بار در 16 ارسال

خیلی ممنون از پاسختون
    منظورتون از آزمایش دو شکاف ، همون آزمایش یانگ هست دیگه درسته ؟؟؟
    باز هم ممنون اون لینک که گفتید رو میشه قرار بدید ؛ شاید ازش چیزی فهمیدم
    امضای ایشان
    بزرگ ترین اقیانوس آرام است ، پس آرام می شوم تا بزرگ باشم

13. 5 کاربر مقابل از آریا برزن عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #107
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

بله آزمایش ِ دو شکاف همون آزمایش ِ یانگ هست که برای الکترونها انجام میشه.

هر دو آزمایش (اثر ِ فوتو الکتریک و آزمایش دو شکاف) در لینک ِ پایین کاملا توضیح داده شده:

http://sharif.edu/~vahid/teaching/Qu...ORY(QUOTE).pdf

15. 16 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #108
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

لطفا متن زیر رو بخونین:
    "قسمتی از فضا را که شی باید در آن واقع باشد تا به وسیله چشم بی حرکت دیده شود میدان بینایی می نامند ابزاری که بیشتر برای اندازه گیری این میدان به کار میرود پریمتر نام دارد وسعت میدان بینایی به ترتیب برای رنگهای سفید آبی قرمز و سبز کمتر میشود."فیزیک پزشکی

قسمت سبز رنگ رو نمی فهمم یعنی چی؟
    ممنون میشم اگر راهنمایی کنین.
    امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

17. 4 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #109
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8478
    تشکر شده 37 بار در 7 ارسال

من یه سوال دارم و البته پست های قبلی رو نخوندم و صد البته که جای دیگه ای برای مطرح کردنش سراغ نداشتم..........
    این موضوع یک بار مطرح شد و من خیلی گشتم تا براش جواب قانع کننده ای پیدا کنم که نشد.و اون اینه که اگر ما دو الکترون داشته باشیم تو یه اوربیتال بیایم جهت حرکت یکی از اونها به دور خودش رو تغییر بدیم الکترون دیگه باسرعتی که بیش از سرعت نوره می چرخه و جهت حرکت خودش رو عوض میکنه آیا این گفته درسته؟اگر نه چرا؟و اگر درسته لطفا توضیح بدین
    امضای ایشان
    این چرخ فلک که ما در او حیرانیم/فانوس خیال از او مثالی دانیم
    خورشید چراغدان و عالم فانوس/ما چون صوریم کاندر او حیرانیم

19. 4 کاربر مقابل از neda vardast عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #110
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

مباحثي پیرامون شناخت نور         
    نقل قول نوشته اصلی توسط neda vardast نمایش پست ها
    من یه سوال دارم و البته پست های قبلی رو نخوندم و صد البته که جای دیگه ای برای مطرح کردنش سراغ نداشتم..........
    این موضوع یک بار مطرح شد و من خیلی گشتم تا براش جواب قانع کننده ای پیدا کنم که نشد.و اون اینه که اگر ما دو الکترون داشته باشیم تو یه اوربیتال بیایم جهت حرکت یکی از اونها به دور خودش رو تغییر بدیم الکترون دیگه باسرعتی که بیش از سرعت نوره می چرخه و جهت حرکت خودش رو عوض میکنه آیا این گفته درسته؟اگر نه چرا؟و اگر درسته لطفا توضیح بدین
    «سرعتِ چرخشِ الکترون در اوربیتال» از دیدِ مکانیکِ کوانتمی تقریبا بی‌معنی هستش، حتی جالبتر اینه که بدونید برای اوربیتال های s الکترون تکانه ی زاویه ای نداره (یعنی حرکتش فقط در راستای شعاعی هستش!!!!) و این با دیدِ کلاسیکِ ما خیلی تفاوت داره. بنا بر این قضیه ی سرعتِ بیش از نور هم منتفیه.

اما دو تا الکترون توی یک اوربیتالِ s، عددِ اسپینی دارند که متفاوت و مخالفِ همدیگه است (فکر کنم منظورِ شما از جهتِ چرخش همینه!؟) اگر شما اسپینِ یکی رو عوض کنید طبقِ اصلِ طردِ پاولی این دو تا الکترون نمی‌تونن یه جا قرار داشته باشند بنا بر این یا باید اون یکی اسپینِ خودش رو عوض کنه یا باید از اوربیتال بره بیرون! (نمی‌دونم دقیقا کدوم اتفاق می‌افته)

نقل قول نوشته اصلی توسط مداد رنگیهام نمایش پست ها
    لطفا متن زیر رو بخونین:
    "قسمتی از فضا را که شی باید در آن واقع باشد تا به وسیله چشم بی حرکت دیده شود میدان بینایی می نامند ابزاری که بیشتر برای اندازه گیری این میدان به کار میرود پریمتر نام دارد وسعت میدان بینایی به ترتیب برای رنگهای سفید آبی قرمز و سبز کمتر میشود."فیزیک پزشکی

قسمت سبز رنگ رو نمی فهمم یعنی چی؟
    ممنون میشم اگر راهنمایی کنین.
    سفید؟ سفید که خودش یه ترکیبِ رنگیه!؟
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

21. 8 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 11 از 12 نخستنخست ... 789101112 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع