صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 11 , از مجموع 11

موضوع: اطلاعاتی که نجوم رصدی میده...

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    131
    تشکر شده 5,043 بار در 474 ارسال

اطلاعاتی که نجوم رصدی میده...

سلام به دوستان ِ خوب ِ آوااستاری...
    ---------------------------------
    چند وقت پیش توی یکی از رصد ها ، یکی از مهمان ها گفت :
    اینهمه رصد کردین ، چی شد ؟؟؟
    بیکارین؟؟؟
    نمیزارین ماهم آسایش داشته باشیم این موقع شب... ( آخه به اصرار دخترش اومده بودن )
    و ...

منم به این فکر افتادم ، هرجا مقاله ای خوندم که نتیجش این بود که از رصد کردن این اطلاعات به دست اومده ، جمع آوریش کنم ویک جایی بنویسم.
    پس از شما دوستان هم کمک میخوام...
    این تاپیک برای همین کاره...
    با احترام صادقیان
    امضای ایشان
    همیشه مراقب اشتباه دوم باش!
    اشتباه اول حق توست...!

2. 18 کاربر مقابل از محمدرضا صادقیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

بعید میدونم کسی از بین ما صرفاً به قصد اکتشاف پدیده های نو و جدید به رصد آسمون بپردازه. البته همه دوست داریم یه روزی کاشف هم بشیم ولی این دلیل رصد ما نیست. تلسکوپ های بسیار قدرتمندتری از تلسکوپ های ما وجود دارد و کاوشگرهایی که حتی روی سطح اجرام فضایی فرود اومدن. دلیل این که ما از درون چشمی هامون به آسمون نگاه میکنیم چیز مهمتری از یک اکتشافه. شاید مهم بودنش رو کسی نفهمه و بارها این جمله ها رو شنیده باشیم که مثلاً میگن: رصد میکنی که چی بشه؟ یا مثلاً عجب حس و حالی داری نصف شب تو سرما میری رصد!

لازم نیست دلیلش رو بگم، همه ی ما رصدگریم و دلیلشو میدونیم. یادش بخیر بچه بودم چه تفکراتی داشتم. یواش یواش که بزرگ شدم اول فهمیدم دنیا فقط شهر کوچیکی که توش زندگی میکنیم نیست، بعد فهمیدم دنیا فقط کشوری که توش زندگی میکنیم نیست، بعد فهمیدم دنیا فقط کره ی زمین نیست. روزی که اولین بار با تلسکوپم مریخ و عوارض زیبای سطحش رو دیدم و همزمان صدای بوق و رد شدن اتومبیل ها رو میشنیدم برای یه لحظه چشمم رو از پشت چشمی برداشتم. یه نگاه به اون نقطه ی کوچیکی که داشتم بهش نگاه میکردم انداختم؛ یه نگاه هم به ماشین های توی خیابون که تند تند داشتن رد میشدن. با خودم گفتم دنیا چقدر بزرگه و ما چقدر کوچیکیم. کوچیک به اندازه "یه نقطه ی آبی مبهم":

Pale Blue Dot
    عکس از فضاپیمای ویجر 1

همه ی ما و همه ی تاریخ ما تو همین نقطه ی کوچیک خلاصه میشه. رصد میکنم چون میخوام با قرض گرفتن موقتی چشمان یک غول خودم رو همش یکم بزرگتر کنم. هیچوقت نمیتونم همشو ببینم ولی مطمئناً یکم دورتر رو میشه دید.

امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

4. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)