صفحه 14 از 18 نخستنخست ... 4101112131415161718 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 131 تا 140 , از مجموع 174

موضوع: آموزش نجوم به کودکان

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

Post آموزش نجوم به کودکان

هر علمی روش های خاصی برای آموزش دارد و نجوم نیز از این قاعده مستثنی نیست.
    اما آموزش نجوم کودکان بسیار خاصتر از هر چیز دیگری است.
    در این تاپیک قصد داریم موضوعاتی که به اموزش بهتر کودکان و نوجوانان کمک می کند بپردازیم.
    با این جمله بحث را شروع می کنم که:
    در نجوم اعداد و ارقام نقش اساسی دارند و کودکان و نوجوانان(حتی بسیاری از بزرگسالان) درک درستی از این اعداد ندارند. به همین دلیل باید از تمثیل های مناسب استفاده کرد.
    در پست های بعدی به برخی از این مثال ها اشاره خواهم کرد

2. Top | #131
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11015
    تشکر شده 57 بار در 14 ارسال

چند مطلب کوتاه اما جالب برای دوست داران نجوم {کودکان آوایی مطالبتون اینجاست}

دومین سیاره بزرگ منظومه شمسی (زحل) یا (کیوان) زیباترین سیستم حلقوی را به دور خود دارد . این سیستم از حدود 1000 حلقه فرعی شکل گرفته است . قبلا تصور می شد که این حلقه ها قطعات و اجزای یک قمر هستند که بیش از حد به زحل نزدیک واز هم پاشیده شده اند . امروزه این فرضیه پزیرفته شده که زرات حلقه از قدیم وجود داشته و به دلیل نزدیک بودن به زحل هیچگاه نتوانسته اند در یکدیگر جمع و انبوه شده تشکیل یک قمر را بدهند . البته می توان گفت که حلقه ها از میلیارد ها قمر خیلی کوچک که قطعاتی از سنگ یا یخ ها با قطرهاییاز چند میلیمتر تا چند متر هستند شکل گرفته . سیستم حلقوی دارایقطر 280000 کیلومتر است اما ضخامت حلقه فقط حدود 500 متر می باشد . اگر سیاره زحل طوری قرار گیرد که انسان دقیقا از لبه حلقه به ان نگاه کنداین حلقه باریک قابل رویت و تشخیص نخواهد بود . اما در غیر این صورت به راحتی میتوان با تلسکوپ مهمترین گروه های حلقوی (b, a ) را که به وضوح از یکدیگر جدا هستند مشاهده کرد . به هر صورت برای دیدن حلقه ها تلسکوپی با بزرگنمای 50 برابر برای رصد کردن حلقه ها
    • ماه از زمین چقدر فاصله دارد؟
      ماه در یک فاصله384400 کیلومتری به دور زمین می چرخد. به عنوان مثال یک فرد پیاده می تواند این فاصله را در 11 سال یک ترن مترو در 5 ماه و یک جمبو جت در 20 روز طی کند . یک فضا پیما این مسافت را در چند روز و یک علامت نوری یا راداری ان را فقط در مدت 3/1 ثانیه می پیماید . به همین خاطر گفته می شود که ماه از زمین 3/1 ثانیه نوری فاصله دارد . این فاصله اگر چه برای ما انسان ها یک مسافت بسیار طولانی است اما در مقایسه با ابعاد کیهان فاصله بسیار کمی مهسوب میشود . سیاره زحل یا کیوان { از سیاره های منظومه شمسی که بعد از مشتری بزرگترین سیاره است و هشت قمر دارد } یک ساعت نوری و نزدیکترین خورشید همسایه 4/3 سال نوری با ما فاصله دارد . سریعترین فضاپیماهای ما برای رسیدن به انجا دهها هزار سال در راه خواهند بود .

نام برخی از دریا های ماه
      دریای شرقی
      اقیانوس توفان ها
      دریای باران
      دریای ابر ها
      دریای رطوبت
      دریای شادی
      دریای ارام

دریای شَهد
      دریای حاصلخیزی
      دریای بخار ها
      دریای خطر ها
      دریای اسمیت
      دریای کناره
      دریای امواج
      دریای کف الود
      دریای مسکو
      دریای استعداد
      دریای جنوبی

دریای سرما
      دریای هامبولت
      ایا زمین تنها سیاره ی دو گانه است؟
      سیاره دور دست "پلوتون"یک قمر به نام "چارون"دارد.این قمر با 1500 کیلو متر قطر به اندازه نصف سیاره خود است.از این لحاظ سیستم پلوتونی(دستگاه پلوتونی)بیشتر از زمین و ماه ما شایسته نام "سیاره دو گانه" است ."چارون"وپلوتون همیشه یک روی خود را به یکدیگر نشان می دهند . این حالتی است که زمین و ماه تا چند میلیارد سال دیگر نسبت به هم پیدا خواهند کرد.بنابراین در واقع پلوتون و قمرش مانند دو گلوله نابرابر دو سر یک دمبل به دور یکدیگر می چرخند.اینکه ایا این دو جرم آسمانی زمانی قمر های نپتون بوده که از مدار به خارج پرتاب شده اند را هرگز نمی توان اثبات کرد.

امضای ایشان
    در دنیا سه زن از همه زیبا تر اند:
    1- مادر

2- انعکاس تصویر مادر در آیینه
    3-سایه مادر

3. 3 کاربر مقابل از mohilash8 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #132
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

اگر تا به حال به بچه ها نجوم درس داده باشید یا در مورد نجوم باهاشون صحبت کرده باشید یکی از اولین سوالاتی که می پرسن اینه که ما روی چه سیاراتی می تونیم زندگی کنیم یا اصلن جای دیگه ای هست که حیات وجود داشته باشه؟ (البته بزرگترها هم می پرسن )

یه ویدیوی جالب در همین مورد از اینجا:

چون برای دانلودش یو-تیوب دانلودر می خواست من نتونستم دانلود و بعد آپلود کنم ...

این ویدیو با همون نقاشی های کودکانه نشون می ده که ماه فاقد جو هست یا توی زهره زنده زنده می سوزید، در مشتری هم به خاطر جرم زیادش له و فشرده می شید. (البته جنبه طنزش زیاده شاید هم برای بچه ها نشون دادنش خوب نباشه )

تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده

5. 11 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #133
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4662
    تشکر شده 191 بار در 35 ارسال

سلام به شما دوستان نجومی
    همه مطالب این تاپیک رو خوندم،هر 14 صفحه شو
    خییییییلی مطالب عااااااااالی ای نوشته بودن دوستان
    خیلی ازشون استفاده کردم
    به تازگی تدریس نجوم برای کودکان را شروع کردم و از تجربیات و مطالب شما دوستان استفاده کردم
    البته از 4-5 سال پیش به صورت آروم آروم نجوم را با خواهرزاده ام که الان کلاس اول هست کار میکردم و تا حالا یه سری موضوعات نجوم را بهش یاد دادم
    اما الان برای بچه های 5-6 ساله یه مهدکودک نجوم را تدریش میکنم البته به این شکل هست که فقط یه هفته درمیون نجوم داریم که بچه ها را میارن خارج از مهدکودک توی یه مرکز.
    مشکلی ک من دارم نداشتن سرفصل هست ک نمیدونم چه مباحثی را باید بهشون بگم. به نظر شما چه مباحثی باید گفته بشه که براشون قابل فهم باشه؟؟

7. 2 کاربر مقابل از newastronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #134
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

سلام به همه دوستان
    فيلم آموزشي كوتاه مناسب براي دوره دبستان اگر سراغ داريد ممنون ميشم اسم و يا لينكش رو قرار بدين.
    امضای ایشان
    زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
    نه یک استثناء

9. 3 کاربر مقابل از karimisss عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #135
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    12449
    تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

سلام و عرض ادب واقعا تشکر می کنم . نزدیک دو ساعته دارم تاپیک رو مطالعه می کنم واقعا عالی بود . ممنون از مدیریت تاپیک

11. کاربر مقابل از zedehal عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

12. Top | #136
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    13307
    تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

این تاپیک خیلی عالیه چون کودکان همیشه نسبت به فضا ، ستاره ها ، کهکشانها و آدم فضایی های کنجکاو هستند و همیشه در مورد آنها سوال می پرسن کودک من انقدر در مورد ستاره ها و تلسکوپ و این جور چیزها سوال می پرسه که پیشش کم میارم جواب بدم چون خودم هم در این مورد آنقدرها اطلاعات ندارم
    امضای ایشان

13. کاربر مقابل از seolearning عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

14. Top | #137
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    13690
    تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

سلام ، ببخشید از کجا نقشه رو دانلود کنیم ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط پیام بهرام پور نمایش پست ها
    علیرضا جان ببخشید یکم طول کشید من نقشه رو درست کنم
    توی این نقشه که مشاهده می کنی؛ آسمان همین روزها رو می بینی که درست بالای سر تو قرار دارد.
    یعنی اگر در اول شب مثلاً فردا بعد از این که هوا تاریک شد به اسمان بالای سرت (درست بالای سرت) نگاه کنی این تصویر رو می بینی:

((اول نقشه رو دانلود کن و در ابعاد بزرگ نگاه کن))
    در این درست در بالای سر سه ستاره ی بسیار پرنور نسر واقع، نسر طایر و دنب (یا همان رِدف) قرار دارند که تشکیل یک مثلث می دهند. به این مثلث، مثلث تابستانی گفته می شود.
    جهتی که با N نشان داده شده جهت شمال است.
    سه صورت فلکی بسیار مهم و زیبا در آسمان دارای این سه ستاره ی پرنور هستند.
    اگر نمی دونی این ستاره هایی رو که پیدا کردی درست هستن یا نه با توجه به فاصله هایی که الان واست توضیح می دم امتحان کن که درست پیدا کردی یا نه
    اگر دست خود را کاملاً از طرف آرنج صاف کنی و بکشی، فاصله ی بین ستاره های دنب و نسر واقع حدود دو تا کف است هست (یکم بیشتر از یک وجب)
    و فاصله ی ستاره های دنب و نسر طایر هم حدود دو وجب است.
    اگر وجب گرفتن کار سختی هست یه راه دقیق تر هم بهت پیشنهاد می کنم:
    یه خطکش رو در فاصله ی 57 سانتی متری چشم قرار بده و اون وقت فاصله ی ستاره های زیر از همدیگر به سانتیمتر برابر خواهد بود با:
    دنب - نسر طایر: 37 سانتی متر
    دنب نسر واقع:23 سانتی متر
    نسر طایر - نسر واقع: 34 سانتی متر
    حالا وقتی این ستاره ها رو پیدا کردی ستاره های دیگر رو که کم نورتر هستند رو با توجه به جهت ها و نقشه پیدا کن
    امیدوارم رصد اسمون بهت خوش بگذره
    هروقت این صورت های فلکی رو یاد گرفتی بهم بگو که بقیه ی صورت های فلکی آسان و مهم رو بهت یاد بدم

15. Top | #138
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    13690

ببخشید فایل پیوست رو از کجا بگیرم ؟ پیداش نکردم.

16. Top | #139
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    13759

دوست عزیز واقعا متشکرم. من برای فرزند خودم دنبال این هستم که در کلاسی با این موضع ثبت نام کنم. آیا جایی رو میی شناسید. اگر خاف قوانین هست معرفی در تاپیک لطفا از طریق پیام شخصی اطلاع بدید. با تشکر

17. Top | #140
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    485
    تشکر شده 1,470 بار در 205 ارسال

آموزش نجوم به کودکان         
    نقل قول نوشته اصلی توسط peyman_3320 نمایش پست ها
    دوست عزیز واقعا متشکرم. من برای فرزند خودم دنبال این هستم که در کلاسی با این موضع ثبت نام کنم. آیا جایی رو میی شناسید. اگر خاف قوانین هست معرفی در تاپیک لطفا از طریق پیام شخصی اطلاع بدید. با تشکر

سلام

کلاس های خود موسسه آوااستار عالی هست
    قبل از شروع هر ترم اطلاعیش رو داخل سایت و کانال تلگرام میزنند.
    امضای ایشان
    آبی باش مثل آسمان تا عمری به هوای تو "سر به هوا" باشم

18. 2 کاربر مقابل از mobi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 14 از 18 نخستنخست ... 4101112131415161718 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع