صفحه 8 از 8 نخستنخست ... 45678
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 78 , از مجموع 78

موضوع: چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

Question چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند

به نام خالق آسمان پرستاره
    موضوع المپیاد نجوم، امروزه به موضوعی عجیب در بین منجمان و ستاره شناسان تبدیل شده است و دلیل اصلی آن هم توجیه نبودن منجمان آماتور ما از موضوع المپیاد نجوم است.
    خیلی جالب است بدانید که منجمان آماتوری که سابقه ی بسیار زیادی در نجوم دارند و تقریباً می توان گفت که یک سرو گردن از سایر هم سن و سالان خود که نجوم کار می کنند نیز بالاتر هستند اما حتی در مرحله ی اول المپیاد نجوم نیز پذیرفته نمی شوند.
    دلیل این موضوع هم بسیار ساده است. المپیاد نجوم تفاوت بسیار زیادی با نجوم آماتوری دارد (اما بی ارتباط با این موضوع نیست)
    شاید اگر نگاهی گذرا به موضوعات المپیاد نجوم بیاندازیم، خواهیم دید که سوالاتی که در آن مطرح می شوند ارتباط زیادی به رصد ندارند و بسیاری از کسانی که موفق به کسب مدال در المپیاد نجوم می شوند کمتر از تعداد انگشتان دست، تلسکوپ را از نزدیک می بینند.
    البته این موضوع، مشکل یا عیبی نیست! زیرا همین افراد می توانند به سادگی تمام اطلاعاتی را که یک منجم دارد را اثبات و توجیه علمی نمایند.
    اما به نظر بنده تنها زمانی می توان المپیاد و نجوم آماتوری را کامل دانست که این دو با یکدیگر باشند.
    در واقع المپیاد می تواند یک بستر مناسب برای افزایش دانش منجمان آماتور باشد و شرایطی را فراهم کند که منجمان آماتور توجیه پدیده هایی را که می بینند را بدانند و در صورت مواجهه با موضوعی جدید بتوانند با یک بررسی فیزیکی دلیل آن را بیابند.
    همچنین نجوم آماتوری نیز می تواند به المپیادی های نجوم کمک کند. درواقع اگر المپیادی های نجوم بتوانند آموخته های خود را به صورت عملی به کار ببندند بسیار پیشرفت خواهند کرد و درواقع مباحث تئوری و عملی با یکدیگر پیوند می خورند.
    حال به موضوع اصلی یعنی این که چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند می پردازیم:
    بسیاری از علاقه مندان به شرکت در المپیاد نجوم، در ابتدا جذب زیبایی¬های نجوم می¬شوند. اما باید گفت که المپیاد نجوم تفاوت‏های بسیار زیادی با نجوم رصدی دارد. بخش نجوم آماتوری و رصد به طور کلی بخش کمی از سؤالات را در بر می¬گیرد و نکته¬ی مهم آن است که تعداد قابل توجهی از مدال آورندگان اطلاعات بسیار کمی از بخش رصدی و آماتوری نجوم دارند!
    شاید بتوان گفت سؤالات المپیاد نجوم نمونه‏هایی ساده‏سازی شده از مباحث پیچیده و دانشگاهیِ نجوم و فیزیک محاسباتی است. المپیاد نجوم درواقع ارتباط بسیار زیادی به فیزیک و ریاضیات دارد و همین موضوع شرکت‏کنندگان در المپیاد نجوم را ملزم به فراگیری فیزیک و ریاضیات می¬نماید.
    سؤالات المپیاد نجوم عموماً به این صورت است که متغیر‏هایی داده می‏شود و پارامترهای دیگر مورد سؤال قرار می‏گیرد. به عنوان مثال در برخی موارد، فاصله‏ی یک قمر مصنوعی در چند نقطه از مدار خود نسبت به مرکز زمین داده می‏شود و در نهایت دوره‏ی گردش، میزان کشیدگی و حداکثر و حداقل فاصله‏ی آن از زمین مورد سوال قرار می‏گیرد. برای آشنایی با برخی سوالات دیگر می‏توان نمونه‏های زیادی را نام برد. مثلاً تحلیل مدار انتقال یک ماهواره از سیاره‏ای به سیاره‏ی دیگر و محاسبه‏ی انرژی مورد نیاز برای جابجایی، تعیین مختصات آسمانی و تبدیل دستگاه‏های مختصاتی به یکدیگر و یا بررسی برخی از ویژگی‏های تلسکوپ‏ها، از جمله سؤالات متداول در المپیاد نجوم به شمار می‏روند.
    بنابراین احتمالاً تنها کسانی در المپیاد نجوم پذیرفته می شوند که دانشی اندک از نجوم آماتوری داشته باشند و کتاب های نجوم محاسباتی مانند نجوم کروی، نجوم و اخترفیزیک مقدماتی و الفبای المپیاد نجوم و اخترفیزیک و کتاب هایی از این قبیل را مطالعه کرده باشند.

2. Top | #71
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8858
    تشکر شده 333 بار در 57 ارسال

خب روزگاری بود که بنده به شدت به نجوم علاقه مند بودم..البته هنوز هم هستم اما نه به صورت المپیادی
    همین مسائل ذکر شده هم باعثش شد..
    چون واقعا حس میکردم یک سری مسائلش (نظیر اختر فیزیک و کمی تا قسمتی هم کروی، بخش زمان هاش واقعا دیوانه کننده بود!!) باعث شد که کمی دور بشم..
    یه جاهایی محض میشد و باعث میشد خسته بشم از خوندنش.. این اتفاق توی فیزیک (المپیادش) برام نیفتاده و نمی افته. چون مباحثش محض نیستند(خصوصا الکتریسیته و مغناطیس و سینماتیک که موجب دور شدنم از المپیاد نجوم شد)
    الان راه حلی برای ارجاع هست؟ منظورم بازگشت به نجومه المپیادیه؟(چون در کل که نمیتونم نجوم رو ول کنم)
    امضای ایشان
    چون اکثر نوابغ و دیوانگان رفتار مشابه دارند، نبوغ و جنون در یک ردیفند. (گوته)

3. کاربر مقابل از storm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

4. Top | #72
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312
    تشکر شده 2,399 بار در 324 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط storm نمایش پست ها
    خب روزگاری بود که بنده به شدت به نجوم علاقه مند بودم..البته هنوز هم هستم اما نه به صورت المپیادی
    همین مسائل ذکر شده هم باعثش شد..
    چون واقعا حس میکردم یک سری مسائلش (نظیر اختر فیزیک و کمی تا قسمتی هم کروی، بخش زمان هاش واقعا دیوانه کننده بود!!) باعث شد که کمی دور بشم..
    یه جاهایی محض میشد و باعث میشد خسته بشم از خوندنش.. این اتفاق توی فیزیک (المپیادش) برام نیفتاده و نمی افته. چون مباحثش محض نیستند(خصوصا الکتریسیته و مغناطیس و سینماتیک که موجب دور شدنم از المپیاد نجوم شد)
    الان راه حلی برای ارجاع هست؟ منظورم بازگشت به نجومه المپیادیه؟(چون در کل که نمیتونم نجوم رو ول کنم)
    اين بستگي به اين داره كه نجومو شما بخواين چه طوري بخونين؟اگه بخواين به صورت پيشرفته مثلا با تمام ريزه كاري هاش بخونين المپياد بهترين گزينه است.چون زبون المپياد داستان نيست كه بياد بگه مثلا بعد زمين مريخ قرار داره.فقط محاسبه است.البته اگه هدفتون از خوندن المپياد هم فقط علاقتون به نجوم باشه خيلي موفقين.ولي اگه علاقه نداشته باشين يا به خاطر موارد ديگه وارد اين حيطه بشين از اولش نياين بهتره.چون المپياد نجوم پر از مباحث پيچيده اي هست كه براي خوندنشون اونم به صورت جدي اعصاب ومغزي كاملا آماده مي خواد. وآماده شدنش هم فقط در گرو علاقه به نجومه.چون اگه دوسش نداشته باشين تحمل اين فرمول ها خيلي مشكله.
    ولي اگه مي خواين به صورت تفريح اين كار رو دنبال كنين راه هاي بسيار زيادي هست كه بدون گذاشتن وقت بسيار ميتونين موفق بشين.براي نمونه يكي بزرگترين منجمان آماتور جهان خودش پزشك بوده.بنابر اين تو اين مورد هيچ محدوديتي وجود نداره.
    در حال حاضر دو عامل موثر در قبولی المپیاد این دو موردن:
    1- ساکن تهران باشید
    2- در مدارس خاص تحصیل بنمایید
    كاملا با اين حرفتون مخالفم.ما يه عالمه المپيادي (حتي تو اين سايت )هم داريم كه بدون داشتن امكانات خوب با توجه به موقعيت شهرشون مدال آوردن.مهم ترين مورد توي المپياد تلاشه وعلاقه.هيچ ربطي به بقيه ي چيزا نداره

5. 8 کاربر مقابل از aysa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #73
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8916
    تشکر شده 190 بار در 33 ارسال

به نظر من مهم ترین عوامل برای موفقیت توی المپیاد اینان:
    1علاقه و پشتکار
    2داشتن معلم توانمند(حتی گاهی چند معلم برای مباحث متفاوت)
    3داشتن رقبای قوی
    ساکن تهران بودن یا تحصیل در مدارس خاص خیلی هم مهم نیستند چون من خودم توی سمپاد درس خوندم اما چون 2عامل اخر که براتون گفتم رو نداشتم المپیاد نجوم قبول نشدم البته ناگفته نماند که من سال سوم المپیادو رها کردم و قبول دارم تلاشم کم بوده
    امیدوارم المپیادیای عزیز اشتباهات منو تکرار نکنند

7. 5 کاربر مقابل از zahra ghahremanian عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #74
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر فعال آوا استار
    مدال برنز كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    5774
    تشکر شده 93 بار در 18 ارسال

از تمام دوستان بابت نظر دادن متشکرم!
    اول اینو با اطمینان خاطر بگم که هیچکس نمیتونه بدون علاقه نجوم بخونه!شک نکنید!
    همه ویژگی هایی که گفتید برای موفقیت در المپیاد لازمه و یکی دیگه رو هم خودم بهش اضافه میکنم اونم نگاه ابزاری به المپیاده!
    کسی که اولویتش علاقه باشه چندین قدم از بقیه جلوتره و میتونه بقیه ی گزینه ها رو با کوشش حل کنه!
    ولی اگه کسی همه ی ویژگی ها رو داشته باشه و فقط فاکتوره علاقه رو نداشته باشه به هیچ وجه نمیتونه اونو با فاکتورهای دیگه جبران کنه!مخصوصا توی المپیاد نجوم!
    البته باید دید که منظور هر کس از موفقیت چیه!
    آیا حیف نیست که آدم چند سال از عمرش پای چیزی که بهش علاقه نداره بذاره؟
    از طلایی های سال های پیش که تجربه دارند به طور ویژه درخواست میکنم که حتما نظرشون رو بدن!

9. 6 کاربر مقابل از saeed77 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #75
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    918
    تشکر شده 5,275 بار در 411 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط aysa نمایش پست ها
    كاملا با اين حرفتون مخالفم.ما يه عالمه المپيادي (حتي تو اين سايت )هم داريم كه بدون داشتن امكانات خوب با توجه به موقعيت شهرشون مدال آوردن.مهم ترين مورد توي المپياد تلاشه وعلاقه.هيچ ربطي به بقيه ي چيزا نداره
    من که نگفتم فقط ایناس, گفتم دو عامل موثر
    اثرش هم اونجا دیده میشه که 10تا طلای پارسال همه از تهران بودن

من منکر تلاش و علاقه نیستم اما میگم خیلی از مدال اوران المپیاد کسایی بودن که به واسطه امکاناتی که داشتن صرفا برای عبور از فیلتر کنکور سراغ المپیاد اومدن
    امضای ایشان
    Though my soul may set in darkness, it will rise in perfect light;
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night
    Follow me on 1X

11. 12 کاربر مقابل از Amirali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #76
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8858
    تشکر شده 333 بار در 57 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط aysa نمایش پست ها
    اين بستگي به اين داره كه نجومو شما بخواين چه طوري بخونين؟اگه بخواين به صورت پيشرفته مثلا با تمام ريزه كاري هاش بخونين المپياد بهترين گزينه است.چون زبون المپياد داستان نيست كه بياد بگه مثلا بعد زمين مريخ قرار داره.فقط محاسبه است.البته اگه هدفتون از خوندن المپياد هم فقط علاقتون به نجوم باشه خيلي موفقين.ولي اگه علاقه نداشته باشين يا به خاطر موارد ديگه وارد اين حيطه بشين از اولش نياين بهتره.چون المپياد نجوم پر از مباحث پيچيده اي هست كه براي خوندنشون اونم به صورت جدي اعصاب ومغزي كاملا آماده مي خواد. وآماده شدنش هم فقط در گرو علاقه به نجومه.چون اگه دوسش نداشته باشين تحمل اين فرمول ها خيلي مشكله.
    ولي اگه مي خواين به صورت تفريح اين كار رو دنبال كنين راه هاي بسيار زيادي هست كه بدون گذاشتن وقت بسيار ميتونين موفق بشين.براي نمونه يكي بزرگترين منجمان آماتور جهان خودش پزشك بوده.بنابر اين تو اين مورد هيچ محدوديتي وجود نداره.

خب طبیعتا...
    در نجوم تا انتها رفتم تقریبا و چون تا انتها رفتم جذابیتشو به صورت تئوریک، تقریبا برام از دست داد. و همون طور که گفتم محض شد.
    هنوز به نجوم علاقه دارم و هنوز هم ازش لذت میبرم. اما دیگه برام تکراری شده حس میکنم.
    یعنی اون مدال طلا دیگه برام توی نجومبرق نمیزنه..
    و واقعا نمیدونم چیکار کنم جز اینکه فیزیک رو ادامه بدم...؟!
    امضای ایشان
    چون اکثر نوابغ و دیوانگان رفتار مشابه دارند، نبوغ و جنون در یک ردیفند. (گوته)

13. 2 کاربر مقابل از storm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #77
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7085
    تشکر شده 8 بار در 2 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Amirali نمایش پست ها
    من که نگفتم فقط ایناس, گفتم دو عامل موثر
    اثرش هم اونجا دیده میشه که 10تا طلای پارسال همه از تهران بودن

من منکر تلاش و علاقه نیستم اما میگم خیلی از مدال اوران المپیاد کسایی بودن که به واسطه امکاناتی که داشتن صرفا برای عبور از فیلتر کنکور سراغ المپیاد اومدن

با حرفای شما کاملا موافقم...به نظرم اصن منصفانه نیس که تاثیر امکانات رو نادیده بگیریم.
    اگر هم هرازگاهی میبینیم که از شهرای کوچیک کسی تو المپیاد حرفی واسه گفتن داشته،مطمئنا با پشتکار چن برابره که تونسته کمبود امکانات رو جبران کنه...
    امضای ایشان
    پرواز را به خاطر بسپار!
    پرنده مردنی ست...

15. 3 کاربر مقابل از Andromeda73 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #78
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند         
    ببینید دوستان به نظرم هرچه کتابها و منابع آموزشی المپیاد نجوم زیاد بشه، شرایط برای بچه هایی که معلم ندارند بهتر میشه. یعنی در سالهای اخیر به صورت مداوم داره کتابهای جدیدی در زمینه المپیاد چاپ میشه و وضع خیلی بهتر از گذشته شده. حالا اگر بچه هایی که علاقه دارند تمام این کتابها را بخونند و از راهنمایی مدال داران سال قبل استفاده کنند و بدونند باید چی بخونند، میتونن موفق بشن. تنها رمز موفقیت اینه که خیلی وقت بگذارند و خیلی مطالعه کنند

به نظر من با وجود امکانات آموزشی مثل کتاب و dvd و سایتهایی مثل سایت خودمون که تلاش داره دانش آموزان را در راه المپیاد راهنمایی کنه، کسانی که معلم ندارند هم با تلاش بیشتر میتوانند به موفقیت برسند فقط باید از مدال داران سال گذشته و تجربیاتشون استفاده کنند و اونها را تا جای ممکن پیاده کنند

17. 10 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 8 از 8 نخستنخست ... 45678

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)