صفحه 7 از 10 نخستنخست ... 345678910 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 95

موضوع: نجوم ومعماری

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    439
    تشکر شده 608 بار در 73 ارسال

Post نجوم ومعماری

سلام به دوستان آسمانی

تو این تاپیک می خوام به کمک شما دوستان به معرفی انواع بناهای مرتبط با نجوم در داخل و خارج از کشور و ویژگی های اونا بپردازم. همونطور که میدونید ما با ساخت رصدخانه های مراغه و سمرقند تو این زمینه پیشتاز بودیم ولی متاسفانه اکنون بناهای معدود ونه چندان مطلوبی تو کشور ما در این رابطه وجود داره که ناشی از بی توجهی به نجوم در زمان معاصر است

امیدوارم که بتونیم با معرفی این بناها و فضاهای عملکردیشون، ضمن آشنایی با فضاهای معماری این بناها زمینه رو برای طراحی و ساخت بناهای مطلوب توسط معماران و شما مدیران آینده نجوم ایران فراهم کنیم.
    ویرایش توسط yperseusy : 07-05-2015 در ساعت 02:38 PM

2. Top | #61
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    977
    تشکر شده 259 بار در 36 ارسال

در یک ماکت برنزی مربوط به 2زیگورات که در شوش به‌دست آمده نیز
    شاهد مراسم خاصی هستیم که کاهنان معبد در موقع برآمدن خورشید،
    در کنار آن دو ستایشگاه انجام می‌دهند.این اثر نیز نمود دیگری است از پیوند مراسم مذهبی با اجرام فلکی.
    در 3طرف برج-معبد چغازنبیل 3سکوی آجری دایره‌شکل که بالای آن
    به‌صورت استوانه است-روبه‌روی ورودی‌های زیگورات -به سوی
    «‌شمال‌غربی»، «جنوب‌غربی» و «شمال‌شرقی» ساخته شده که توجه هر بیننده‌ای را به‌خود جلب می‌کند.
    در 4سمت این سکوها 4«طاق‌نما» که با چند قوس یا ردیف پشت سر هم
    به‌ترتیب کوچک می‌شوند، به چشم می‌آید.در این‌باره نوشته اند:«این سه
    بنا که روی هم مجموعه واحدی را تشکیل می‌دهند، یک رصدخانه
    خورشیدی یا تقویم آفتابی برای سنجش گردش خورشید و به‌تبع آن
    نگهداشتن حساب سال و سال‌شماری و استخراج تقویم و تشخیص
    روزهای اول و میانی هر فصل سال یا اعتدالین بهاری و پاییزی و انقلاب‌های تابستانی و زمستانی بوده است».
    این محقق پس از اشاره‌ای که به واژه سیان‌کوک( siyan kuk) که بر آجر یکی از سکوهای سه گانه، نوشته شده و به مفهوم چشم‌انداز و دیدارگاه بوده و تااندازه‌ای هم معنای رصدخانه را می‌رساند، اظهار می‌دارد که «بررسی رصدخانه مجاور چغازنبیل و محاسبه‌های دقیق به‌کار گرفته شده در آن، نشان می‌دهد که دانشمندان عیلامی طراح و سازنده آن، از جابه‌جایی‌های خورشیدی آگاهی کامل داشته‌اند و نشانه‌های دیگری در دست است که نشان می‌دهد چنین آگاهی‌ها، کمترین دانسته‌ها و دانش‌های نجومی آنان بوده است».
    نویسنده کتاب در ادامه می‌نویسد:«باید به این نکته توجه داشت که
    چنانچه در وقت معینی از سال، ساختمان زیگورات چغازنبیل در حد فاصل
    بین خورشید و رصدخانه قرار گرفته باشد و مانع رسیدن پرتوهای خورشید
    به آفتاب‌سنج‌ها شود، باید از بخش دیگری از رصدخانه که در سوی دیگر
    زیگورات قرار دارد، استفاده شود و اصلا این، یکی از دلایل سه‌گانه ساخته‌شدن رصدخانه است».
    شایان نگرش آنکه فزون از هزار سال پس از ساخت زیگورات چغازنبیل و
    پیش از 2هزار سال از احداث زیگورات بابل، در مکزیک بناهایی شبیه به
    ساختمان برج-معابد که کاربرد نجومی نیز داشته‌اند، به‌وجود می‌آید.
    شماری از باستان‌شناسان و اسطوره‌پژوهان، همچون ژرژ رو، جان‌گری،
    جرمی بلک و آنتونی‌گرین بر این باورند که زیگورات و پرستشگاه « ا- تمن-
    آن- کی»یا «معبد پایه زمین و آسمان»، همان «برج بابل»مذکور در باب
    یازدهم بخش نخست تورات (کتاب پیدایش) است.
    به‌نظر نگارنده، قدمت، شکل، ارتفاع، کاربرد و استفاده از آجر و قیر در
    ساخت زیگورات بابل، این ایده را تقویت می‌کند.هنری هلی نیز در
    «راهنمای‌کتاب مقدس» پس از ارائه شواهد باستان شناختی، بر چنین دیدگاهی مهر تأیید می‌گذارد.
    امضای ایشان
    رمز موفقیت فقط سه جملس:
    کسب تجربه از دیروز ، استفاده از امروز ، امید به فردا

ولی ما معمولا با این سه جمله خرابش میکنیم:
    حسرت از دیروز ، اتلاف امروز ، ترس از فردا

دکتر شریعتی

3. 8 کاربر مقابل از mamdoo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #62
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3378
    تشکر شده 993 بار در 133 ارسال

چیچن ایتزا (Chichén Itzá) منطقه ی باستانی قوم مایا نمونه ای از تمایل فرهنگی این قوم به نجوم است. هرم عظیم پله دار کوکولکان (Kukulcan) که در کانون این محل قرار گرفته است، در هر یک از وجوه خود 91 پله دارد، که در مجموع 364 پله است. با افزودن سکوی بالایی تعداد کل پله ها 365 عدد -به تعداد روزهای یک سال- است. علاوه بر این، در اعتدالین بهاری و پاییزی (اولین روز بهار و پاییز که ساعات روز و شب برابر هستند)، نور خورشید سایه ی یک مار عظیم را بر روی راه پله ی شمالی ایجاد میکند.
    بنایی به نام کاراکول (Caracol) که بنا به اعتقاد کارشناسان به عنوان رصدخانه مورد استفاده قرار می گرفته است نیز در محل استقرار چیچن ایتزا وجود دارد. پنجره های این بنا طوری تنظیم شده اند که با نقاط جذاب و مهمی هم طراز باشند. هرچند قسمت بالای این بنا آسیب دیده است، اما با بررسی پنجره های پایینی متوجه می شویم که آنها به سمت شمالی ترین و جنوبی ترین محل استقرار ستاره زهره، محل غروب آفتاب در اعتدالین ساخته شده اند و گوشه های بنا نیز به سمت محل طلوع و غروب خورشید در انقلابین است.
    منبع:www.azure.mihanblog.com

5. 7 کاربر مقابل از Hadise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #63
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3378
    تشکر شده 993 بار در 133 ارسال

اینتیهواتانا
    قلعه ماچوپیچو، یکی از مهم‌ترین آثار به جامانده از تمدن باستانی اینکا در کشور پرو که بر فراز کوهی با ارتفاع 2350 متر از سطح دریا ساخته شده‌است، از سال 1983 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.
    در این بخش قطعه سنگی موسوم به «سنگ اینتیهواتانا» وجود دارد که اطلاعات باارزشی درباره دانش نجوم و ستاره‌شناسی در اختیار کارشناسان گذاشته است. این سنگ به طور دقیق نقاط اعتدال پاییزی و بهاری (زمانی که روز و شب طول یکسانی پیدا می‌کنند) و دیگر پدیده‌های نجومی را نشان می‌داده‌است.

شیوه کارکرد این سنگ که بر فراز ستونی قرار دارد به این ترتیب است که در ظهر روز 21 مارس (اعتدال بهاری) و 21 سپتامبر (اعتدال پاییزی) خورشید درست بر فراز ستون و روی سنگ اینتیهواتانا قرار می‌گرفته است، به طوری که سنگ و ستون هیچ سایه‌ای تشکیل نمی‌داده‌اند.

7. 14 کاربر مقابل از Hadise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #64
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1574
    تشکر شده 2,674 بار در 300 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Hadise نمایش پست ها
    سلام بر هم اوای عزیز space
    ممنون از کمکتون،قبول دارم که طرح مال منه اما به کمکتون نیاز دارم خیلی زیاد
    یه سوال جریان این نور قرمز چیه؟تو مطالعاتم بود طول موج نور ابی از قرمز کوتاهتر و زمانی که نور در سیاهچاله سقوط میکند انرژی بدست می اورد به این معنی که طول موجش کوتاهتر می شود و در نهایت میشه گفت همه چیز ابی بنظر میاد.
    این با اون فرق میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    خواهش میکنم!
    نه من از دید رصدی به نور نگاه کردم و با کانسپتت کاری ندارم
    گفتم قرمز چون واقعا عجیبه که برخی از معمار های عزیز کلی زحمت میکشن و یه بنا رو طراحی میکنن در حالی که عملا قابل استفاده نیست
    وقتیی یه منجم برای رصد میره دوست داره با چشم هاش بیشترین جزئیات ممکن در آسمون رو ببینه برای همین باید چشمش به تاریکی عادت کنه تا ستاره ها رو بهتر ببینه
    منجم ها در شب رصدی از نور قرمز استفاده میکنن چون این نور کمترین خیرگی رو در چشم ایجاد میکنه ولی نور سفید در چشم خیرگی ایجاد میکنه که باعث میشه منجم مجبور بشه برای مشاهده ستاره ها مدتی چشمش رو از نور دور کنه تا چشمش رو به تاریکی عادت بده
    حالا من نمیدونم کاربرد بناتون چی قراره باشه مثلا شاید برای یه گالری نجومی زیاد اجباری بر استفاده از نور قرمز نباشه ولی اگه رصد گاه یا رصد خانه میسازید که قرار کسی اونجا رصد کنه استفاده از نور قرمز تقریبا اجباریه به نظر من!
    امضای ایشان

Imagination
    is more important than knowledge

9. 4 کاربر مقابل از space عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #65
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    439

سلام بر دوستان هم آوا
    چقدر خوب که این تاپیک به همت vega عزیز راه اندازی شد،فکر کنم قدر این تاپیک بیشتر از بچه های نجوم بچه های معماری میدونند مخصوصا کسانی که موضوع پایان نامشون مربوط به طراحی فضایی برای نجوم است حالا با هر عنوانی.
    منم 3 تا سوال داشتم،لطفا جواب بدین
    1- برای طراحی فضایی که قرار از قاعده سیاهچاله پیروی کند برای شما چی از همه مهمتر؟
    2- به نظر شما دوستان چطور میشه از بی نظمی که به نظم در جهان منجر شده مثل هاله های دور زحل برای طراحی استفاده کرد ان چیز که براتون مهم است رو بگید؟
    3- به عنوان یک منجم دوست دارید در جایی مثل کویر با رصدخانه ای مدرن روبرو شوید یا رصدخانه ای کاملا از جنس کویر؟
    دوستان لطفا بهم کمک کنید
    درود بر شما
    امیدوارم که پایان نامتون رو بخوبی بگذرونید...و میبخشید که دیر جواب میدم
    و اما جواب سوالای شما

1.این که میخواید از قواعد سیاهچاله برای چیدمان فضایی استفاده کنید مربوط به کانسپت شماست و انواع مختلفی داره: اگه منظورتون اینه که یه کار علمی بکنید باید به مطالعه انواع سیاهچاله ها و قواعد اونا بپردازید ولی اگه منظورتون کانسپت صرفا جهت آغاز طراحی و ایجاد حس حضور هست پیشنهاد من استفاده از الگوی مارپیچی کهکشانهای با مرکزیت سیاهچاله هستش که فرمتون رو مرکز گرا میکنه و به نظر من مناسبه...

2.این جملتون این ذهنیت رو به من داد که میخواید تو سبک معماری غیرخطی(پیدایش کیهانی) کار کنید و اگه این نیت رو دارید پیشنهاد میکنم درباره اصل عدم قطعیت هایزنبرگ مطالعه کنید،ولی درباره حلقه های زحل باید بگم که یه سری قوانین گرانش باعث شده که این حلقه ها شکل بگیرن و از اونجایی که این قواعد مشخص هستند نمیشه گفت که اینجا بی نظمی عامل بوجود آورنده نظم بوده...

3.به نظر من سایت و موقعیت طرح توی طراحی خیلی مهمه ،یعنی اینکه طرح باید با سایت همخوانی داشته باشه تا جزئی از سایت بشه و این باعث ایجاد حس تعلق در کاربر میشه اینه که به نظر من تو یه همچین سایتی(کویر) اگه طرحتون از جنس کویر باشه ولی با امکانات مدرن ،شما به بهترین نتیجه رسیدید...

سلام بر هم اوای عزیز space
    ممنون از کمکتون،قبول دارم که طرح مال منه اما به کمکتون نیاز دارم خیلی زیاد
    یه سوال جریان این نور قرمز چیه؟تو مطالعاتم بود طول موج نور ابی از قرمز کوتاهتر و زمانی که نور در سیاهچاله سقوط میکند انرژی بدست می اورد به این معنی که طول موجش کوتاهتر می شود و در نهایت میشه گفت همه چیز ابی بنظر میاد.
    این با اون فرق میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    راستش تا اونجا که من یادمه طول موج نور به مشخصات منبع نور بستگی داره و در طول مسیر تغییر نمیکنه و این دامنه ی نوره که در اثر عبور از محیط غیر خلا کاهش پیدا میکنه....ولی درباره آبی به نظر رسیدن ذرات در اطراف سیاهچاله و قبل از افق رویداد باید بگم که ذرات باردار به هنگام سقوط به درون سیاهچاله شتاب میگیرن و با افزایش انرژی ،این ذرات امواجی با فرکانس بالا تولید میکنند...
    ویرایش توسط آسمون : 03-27-2012 در ساعت 07:34 PM دلیل: ترکیب پست ها
    امضای ایشان
    " هرتجربه، برگي به كتاب تجربه ها مي افزايد، خردمند كسي است كه اين كتاب را بخواند و برگي به آن نيافزايد."

11. 5 کاربر مقابل از vega عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #66
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3674
    تشکر شده 10 بار در 2 ارسال

سلام خدمت اهالی آوا استار !
    عزیزان من این ترم برای پایان نامم خانه نجوم باید طراحی میکنم!
    سایت طرحو خواستم از جایی انتخاب کنم که شما برای رصد بیشتر اونجا میرید!
    با دیدن تاپیک های مربوطه 3 جا رو در نظر دارم!
    قصر بهرام - مرنجاب - قلعه خرگوشی!
    از شما اهل فن میخواستم ببیینم کدامو بیشتر می پسندین !
    اونی که به نظرتون بهتر هست رو بگید!
    دلیلشم بگین ممنون میشم!

13. 4 کاربر مقابل از sara_e عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #67
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1574
    تشکر شده 2,674 بار در 300 ارسال

دوستان خیلی خوب میشه به این پرسش های و نیاز های معمار های عزیز پاسخ بدید تا روز به روز شاهد پیشرفت معماری نجومی باشیم
    ماشالا منجم هم که اینجا کم نداریم و منجمای عزیز هم اینجا کم درخواست از معمارا ندارن(شایدم اعتراض یا چیز)
    حالا که این گروه معمارها خودشون رو به سوی پیدا کردن نیاز های ما بجای کپی کردن کار ها و پایان نامه های دیگران هستند، بهتره بهتر بهشون راهنمایی کنیم
    (لطفا پس از مشاهده اعضا این پست توسط مدیران حذف شود!)
    با تشکر
    امضای ایشان

Imagination
    is more important than knowledge

15. 5 کاربر مقابل از space عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #68
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    439

نقل قول نوشته اصلی توسط space نمایش پست ها
    دوستان خیلی خوب میشه به این پرسش های و نیاز های معمار های عزیز پاسخ بدید تا روز به روز شاهد پیشرفت معماری نجومی باشیم
    ماشالا منجم هم که اینجا کم نداریم و منجمای عزیز هم اینجا کم درخواست از معمارا ندارن(شایدم اعتراض یا چیز)
    حالا که این گروه معمارها خودشون رو به سوی پیدا کردن نیاز های ما بجای کپی کردن کار ها و پایان نامه های دیگران هستند، بهتره بهتر بهشون راهنمایی کنیم
    (لطفا پس از مشاهده اعضا این پست توسط مدیران حذف شود!)
    با تشکر
    راستش رو بخواین این موضوع واسه منم تبدیل به یه سوال بی پاسخ شده،خیلی از دانشجویان معماری اومدن اینجا و سوالاتی رو برای پایان نامشون مطرح کردن ولی اکثرشون بدون پاسخ موندن...
    حالا که یه حرکت مثبت از سمت دانشجویان معماری شروع شده چرا کسی از بین این همه منجم کاربلد کمکشون نمیکنه....

مگه غیر از اینه که درنهایت این کار به نفع جامعه نجوم کشوره...
    امضای ایشان
    " هرتجربه، برگي به كتاب تجربه ها مي افزايد، خردمند كسي است كه اين كتاب را بخواند و برگي به آن نيافزايد."

17. 9 کاربر مقابل از vega عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #69
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    812
    تشکر شده 43 بار در 7 ارسال

سلام ...
    كسي اطلاع داره راه هاي مبارزه با آلودگي نوري چياست ...
    يعني شما كه مي خواين آسمون رو رصد كنيد چه چيزايي بايد رعايت بشه ؟

19. کاربر مقابل از معمار عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

20. Top | #70
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

نجوم ومعماری         
    نقل قول نوشته اصلی توسط معمار نمایش پست ها
    سلام ...
    كسي اطلاع داره راه هاي مبارزه با آلودگي نوري چياست ...
    يعني شما كه مي خواين آسمون رو رصد كنيد چه چيزايي بايد رعايت بشه ؟
    سلام به شما دوست گرامی
    میتونید تاپیک آلودگی نوری رو مطالعه بفرمایید و اگر سوالی مد نظرتان بود در همان تاپیک مطرح کنید.

موفق باشید
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

21. 4 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 7 از 10 نخستنخست ... 345678910 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع