صفحه 4 از 24 نخستنخست 1234567814 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 237

موضوع: منابع المپیاد نجوم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

Post منابع المپیاد نجوم

المپیاد نجوم تقریباًٌ تمام موضوعات نجوم محاسباتی را پوشش می‏دهد؛ بنابراین، نمی‏توان منبعی منفرد برای المپیاد نجوم معرفی کرد. برای کسب موفقیت در المپیاد نجوم و توانایی پاسخ دادن به سؤالات آن باید در ابتدا با کلیات علم نجوم آشنا بود؛ کتابی همچون نجوم به زبان ساده نوشته‏ی مایر دگانی و یا نجوم دینامیکی نوشته‏ی رابرت دیکسون برای آشنایی اولیه با نجوم مناسب به نظر می‏رسند. اما پس از مطالعه‏ی آنها، برای هر مبحث کتابی توصیه می‏شود.
    کتاب‏هایی که در سایت باشگاه دانش‏پژوهان جزو منابع اصلی نجوم معرفی شده عبارتند از:
    کتاب درسی فیزیک و آزمایشگاه 1 و 2 و 3 ویژه‏ی رشته‏ی ریاضی
    ساختار ستارگان و کهکشان‏ها، نوشته پاول هاوج، ترجمه‏ی توفيق حيدرزاده، انتشارات گيتاشناسي
    شناخت مقدماتي ستارگان، ترجمه و اقتباساز توفيق حيدرزاده، انتشارات گيتاشناسي
    نجوم کروی نوشته اسمارت، ترجمه دکتر داود محمدزاده جسور، ناشر مرکز نشر دانشگاهي تهران (فصلهای 1و2)
    آشنايي با اخترفيزيک‏ ستاره ‏ای، جلد اول نوشته اريکابوم - ويتس، ترجمه دکتر منيژه رهبر، انتشارات مرکز نشر دانشگاهي
    طرح فيزيک هاروارد (واحد 2 – حرکت در آسمان) تأليف هولتون – رادرفورد – واتسون ترجمه احمد خواجه نصير طوسي، انتشارات فاطمي
    حکايت خلقت عالم پس از نخستين 3 دقيقه، تأليف ت – يادمانيان، ترجمه دکتر محسن شادمهري، فاضله خواجه‏نبي، انتشارات ققنوس
    تئوری و سائل نجوم، استیسی پالن
    نجوم ديناميكي، نوشته رابرت تي- ديكسون، ترجمه احمد خواجه نصير طوسي انتشارات مرکز نشر دانشگاهی

2. Top | #31
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    به نظر شما اگه بخام نجوم كروي(فصول مهم ) رو بدون دبير بخونم چه قدر طول ميكشه؟
    خواهش می کنم این سوال رو نپرسید
    ما که نمی دونیم اطلاعات قبلی شما چقدر هست؟ چقدر سریع می خونین؟ چطوری یاد می گیرین؟ حافظتون چطوریه؟ چطوری سوال حل می کنید؟ و این که استعدادتون چطوریه؟
    این فقط به خودتون بر می گرده
    زمانش زیاد مهم نیست، مهم اینه که بخونیدش
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

3. 5 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

ضمناً دوستان به تاپیک زیر مراجعه کنید
    http://forum.avastarco.com/forum/sho...87%D8%A7%D9%86
    و این که مقاله ای در رابطه با منابع المپیاد توی سایت مجله آسمان شب گذاشتم که خدایی روش زحمت کشیدم خیلی خوبه یه نگاهی بهش بندازین هم دانلود خوبی داره و هم توضیحات زیاد و خوبی راجع بهش نوشتم آدرس:
    http://nightsky.ws/%DA%86%D9%87-%D9%...%85%D8%9F.html
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

5. 3 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط Astronomer نمایش پست ها
    بهتر است اين بخش را اساتيد محترم بگويند ولي من فقط به چند كتاب مشهورتر اشاره ميكنم! اين بخش با كتاب خواني فراگرفته نميشود. بلكه با كار كردن در زير پهنه آسمان ميسر است!
    1) شناخت مقدماتي ستارگان
    2) صورت هاي فلكي
    3) يكسري از نرم افزارها مثل starrynight يا red shift يا ديگر نرم افزار ها كه الآن به ذهنم نمي رسد.
    خواهش دارم از اساتيد كه اين بخش را با نرم افزار ها و كتب موجود كامل كنند.
    البته نياز به همه اين كتب و نرم افزار ها نيست! بلكه يك نوع آزادي عمل به شما ميدهد.
    کتاب های راهنمای رصدی زیادی وجود دارد، که بسیاری از کتاب های انگلیسی در اینترنت یافت می شود.
    از آنجایی که آنها بیشتر نقشه هستند، نیاز به انگلیسی قوی نیز وجود ندارد، لینک چند تا از این کتاب ها رو می گذارم برای شما در پست های بعدی
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

7. 4 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط Astronomer نمایش پست ها
    1) نجوم و اخترفيزيك مقدماتي (كه در پست قبلي هم به آن اشاره شد)
    2) an introduction to cosmology
    من زياد كتاب معتبري در اين باره نمي شناسم ولي سعي ميكنم با دوستانم كه به المپياد جهاني رفتند در اينباره گفتگو كنم. و كتب ديگري هم قرار دهم ولي اين بخش فقط در دوره تابستانه مورد پرسش واقع ميگردد و نيازي به مطالعه آن در قبل از دوره نيست. كتاب انگليسي ديگري هم كه در پست قبل آمد هم درصورت تسلط بر ديگر كتب تا دوره نياز به مطالغه نيست.
    برای کیهان شناسی کتاب فارسی خیلی خوبی وجود ندارد، اما کتاب های انگلیسی....
    پیشنهاد می کنم کتاب an introduction to cosmology رو از لینک زیر دانلود کنید، نوشته ی Liddle
    البته کتاب مذکور سطح نسبتاً بالایی دارد اما اگر آن را بلد باشید دیگه خیلی خوب خواهد بود.
    فایل را از اینجا دانلود کنید
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

9. 5 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال نقره جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    476
    تشکر شده 1,198 بار در 220 ارسال

از نجوم رصدي چه مطالبي لازمه؟من در مورد پيمايش آسمان(صورت هاي فلكي و اسم ستاره ها )تا اندازه خوبي اطلاعات دارم.تلسكوپ هم ندارم.خلاصه كلا چه چيزاي ديگه اي لازم دارم.تو رصد بي تلسكوپ چه كارايي رو تمرين كنم خوبه؟حالا مخصوص المپياد نمي گم.كلا در حد يك آماتور خوب مثل شما دوستان آوا استاري.

11. 6 کاربر مقابل از celestial boy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    151
    تشکر شده 123 بار در 23 ارسال

سلام خدمت دوستان عزیز
    امیدوارم که حالتون خوب باشه.دوستان اگر کسی ممنابع المپیاد نجوم رو میخواهد بنده با توجه به اینکه سال قبل المپیاد داشتم تقریبا اکثریتشو دارم یعنی یه جورایی کلشو. یعنی
    نجوم کروی-اطلس آسمان شب 2000-نجوم دینامیکی-پس از نخستبن 3 دقیقه الفبای المپیاد نجوم واختر فیزیک جلد 1 و2-ساختار ستارگان و کهکشانها-بانک سوالات چند گزینه ای المپیاد نجوم-بانک مسائل نجوم- ستاره شناسی اصول و عمل(جلد فارسی) -المپیاد های نجوم ایران مرحله اول-طرح فیزیک آسمان (حرکت در آسمان)-آشنایی با اختر فیزیک ستاره ای جلد 1-نجوم مقدماتی(انتشارات دانش پژوهان جوان)جلد 3 و4 -آطلس راهنمای آسمان (مترجم:احمد کریمی)
    با این کتبی که اینجا هست دیگه المپیاد واستون خیلی راحت میشه.البته این کتابا زیر قیمت و در حد نو هستند.
    اگر کسی خواهان داشتن این کتب هست میتونه با من در تماس باشه(به وسیله پروفایلم)

13. 5 کاربر مقابل از supernova عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1421
    تشکر شده 461 بار در 83 ارسال

دوستان من به راهنمایی نیاز دارم
    من الان دارم میرم اول دبیرستان ، واسه المپیاد نجوم دینامیکی ، به زبان ساده ، شناخت گیتی ، نظریه و مسائل نجوم و چند تا دیگه که اسمشون تو این کتاب های آقای بهرام پور نبود رو هم خوندم. خوندم که چه عرض کنم خوردم.
    دو تا سوال دارم
    1. الان من کتابهای نجوم و اختر فیزیک مقدماتی 1 و 2 رو آماده دارم آیا الان به دردم میخوره یا کتاب بهتری هم واسه الان من هست؟
    2. اسم کتاب آقای پناهنده رو اگه بگید ممنون میشم توی همون جلسه ماه گرفتگی که آقای دالکی تبلغش رو کردم خواستم بگیرم ولی اسمش نمیدونستم چیه!
    لطفا با توجه به شرایطم که در بالا گفتم یکی لطف کنه بهم بگه چیکار کنم؟
    امضای ایشان
    هر چه بود از دقیقه های نجوم
    با یکایک نهفته ها علوم
    خواندم و سر هر ورق جستم
    چون تو رو یافتم ورق شستم
    نظامی

15. 4 کاربر مقابل از saeedmozah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

به نظر من تا ميتوني رو پايه كار كن ، هم به درد مدرست ميخوره ،هم خيلي جاهاي ديگه ،هم نياز براي درك مفاهيمه . شما در موقعيت بسيار مناسبي هستيد.
    اول سعي كن رياضياتت رو قوي كني و سعي كن حساب رو ياد بگيري(حساب ديفرذانسيل و انتگرال ) كه رياضيات توماس براي شروع فكر كنم مناسب باشه . بعدش اگه دوست داشتي كتابهاي ديگي اي در اين زمينه بخوني خيلي برات جذاب خواهد بود .
    بعد رياضيات فيزيك رو شروع كن (كه هاليدي كتاب جالب و خوبي است ) و مكانيك رو خوب ياد بگير و قسمتي هم از بقيه ي بخش هاي فيزيك .
    حالا شايد وقتش باشه بري سراغ كتب مربوط به اختر فيزيك و...و از خواندنشان لذت ببري .
    البته در كنار اين مطالبي كه گفتم مثلا همرا با خواندن رياضات و فيزيك ميتوني كتابهاي بيشتري در مقدمات بحث هاي نجومي رو تا اندازه اي نگاه كني و تجربه كسب كني و البته از رصد آسمان لذت ببري .
    اميدوارم از مطالعه كردن لذتي كه براي زندگي كردن نياز است را دريافت كنيد. (البته تمام نظرات شخصي است)
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

17. 4 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

لطفا كمك كنيد!
    دوستان به نظر شما از جلد دوم اختر فيزيك ستاره اي روي كدوم فصل ها تاكيد بيشتري كنم ؟ از جلد سه هم اگه ميدونيد بگيد .
    به نظر شما ميتونم بعد از امتهانات نيم سال(بعد از مرحله اول) مكانيك تحليلي شروع كنم و تا قبل از مرحله دو به اندازه ي كافي جمع بندي كنم ؟( لطفا نگيد كه بستگي داره ! در نظر بگيريد كه خودتان جاي من قرار داريد ).
    لطفا نظرتان را بگوييد .
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

19. 4 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

منابع المپیاد نجوم         
    به نظر من مکانیک سماوی از جلد دوم اخترفیزیک ستاره ای مهمتره. اگر اولی را شروع نکردید اول اون را شروع کنید و بعد جلد 2 اخترفیزیک را. میتونید موازی پیش ببریدشون. از اخترفیزیک جلد 2 فصلهای 1و2و3 مهمترند. قسمتهایی از سایر فصلها هم مهمند.

21. 3 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 24 نخستنخست 1234567814 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع