صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 15 , از مجموع 15

موضوع: ساختsky tracker برای عکاسی نجومی

1. Top | #1
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

ساختsky tracker برای عکاسی نجومی

درود بر دوستان سر به هوا

بالاخره بعد از مدتها که تصمیم داشتم یک اسکای ترکر دست ساز بسازم این کارو انجام دادم و از تست های اولیه هم راضی هستم .مجهز به یک موتور گیربکس ۶ ولت که با ۴ تا باطری قلمی کار میکنه.

فقط قطبی کردنش کمی مشکله که دارم روش کار میکنم که مجهز به یک پلار اسکوپ بکنمش.

عکسهای زیر با بدنه 550D و لنز 55-250 گرفته شده ولی در تست های دیگه تحمل وزن nikon d610 + 28-300 رو هم داشته و مشکلی از نظر کار با بدنه فول فریم و سنگین رو نداره.

هر دو عکس در فاصله کانونی ۱۳۵ و ۳۰ ثانیه نوردهی ثبت شده.یکی با موتور روشن و یکی خاموش:

در فاصله کانونی ۲۵۰ و ۳۰۰ میلیمتر هم تست کردم ولی به شدت نسبت به خطای قطبی کردن حساس هست و اگه دقیق قطبی نشه کمی کشیدگی ستاره هارو نشون میده.

البته برای دیپ اسکای مناسب نیست و بیشتر برای لنزهای تا ۳۰۰ میلیمتر میشه ازش استفاده کرد.یه جورایی میشه گفت کارایی ویکسن رو داره ...
    ویرایش توسط SAEED560 : 11-04-2015 در ساعت 12:00 AM
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

2. 15 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #11
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

درود

عذرخواهی میکنم برای تاخیر در ادامه

نوبت میرسه به اتصال قطعات.

برای جا باطری ها از زیر بازوی بالایی استفاده میکنیم و برای اتصال مدار کنترل سرعت موتور هم از روی بازو همون طور که در شکل دیده میشه.یه کلید قطع و وصل هم براش تعبیه میکنیم روی بازو.محل قرار گیری این قطعات خیلی مهم نیست و با کمی جابجا شدن اتفاقی نمیفته ولی محل قرار گیری موتور خیلی اهمیت داره که در موردش در زمان نصب صحبت میکنیم.

قبل از اتصال موتور نیاز به قطعه خیلی مهمی داریم که من در لیست قطعات نیاوردم چون باید ساخته بشه و اینکه دقیق ساخته بشه در کار دستگاه تاثیر زیادی میزاره.

یک عدد پیچ M6 با گام 1mm .برای ساخت این پیچ باید برید سراغ یک تراشکار ماهر و با حوصله.طول قسمت رزوه این پیچ باید حداقل ۸ سانتی متر باشه و در قسمت گل پیچ یک استوانه به قطر خارجی ۱ سانتی متر و در روی این گل پیچ یک سوراخ به قطر ۳ میلیمتر و ارتفاع ۷ میلیمتر.این سوراخ برای این هست که شفت موتور ( اگه همون موتوری که من گفتم دقیقا بخرید ) داخلش فیکس بشه.بنابراین باید به تراشکارتون بگید که ۳ میلیمتر قطر درونی رو چند میکرون گشادتر بگیره و در کنار گل پیچ هم یک سوراخ کوچیک قرار بده و قلاویزش کنه تا بتونید با یک پیچ کوچیک شفت موتور رو توش محکم کنید.سخت شد؟

فکر استفاده از پیچ های آماده و اتصال اونها به شفت رو از طریق مبدل ها ... که توی لوازم رباتیک ها پیدا میشه از سرتوی بیرون کنید چون کوچکترین لنگی در محل اتصال شفت به موتور تاثیر مخربی روی نتیجه میزاره. ( من تست کردم شما نکنید )

ادامه دارد...
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

4. 4 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #12
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

سلام و شب بخیر

عذر خواهی میکنم برای تاخیری که بوجود اومد :-)

بعد از ساخته شدن پیچ نوبت میرسه به اتصال موتور به پیچ و بدنه.شفت موتور داخل سوراخ پیچ که در بالای اون تعبیه کردیم قرار میگیره و توسط یک پیچ کوچک که در داخل سوراخ کناری کله پیچ قرار داره محکمش میکنیم.حالا اگر موتور به یک بازوی دستگاه بسته بشه و یک مهره در بازوی دیگه قرار بگیره و پیچی که ساختیم در درون اون مهره قرار بگیره با چرخش موتور و در نتیجه پیچ٬ دو بازوی دستگاه از یکدیگر باز میشن و یا در صورت چرخش برعکس موتور به هم نزدیک میشن. این یعنی همون حرکتی که بهش نیاز داشتیم.
    ولی یک نکته وجود داره و اونم این هستش که اگه مهره به بازوی دستگاه فیکس بشه با چرخش موتور و تغییر زاویه پیچ و مهره٬ به موتور فشار وارد میشه و بنابراین باید اتصال مهره به بازوی دستگاه به طریقی باشه که قابلیت چرخش داشته باشه.مثل شکل زیر.البته راه های زیادی برای اتصال وجود داره و بستگی به ابتکار عمل خودتون داره ولی مهم این هستش که چرخش موتور در درون مهره هیچ گونه لنگی ایجاد نکنه.

من برای اینکار یک صفحه کوچک کنار مهره لحیم کردم و داخلش رو قلاویز کردم و اون رو به پیچی که کنار بدنه فیکس شده متصل کردم تا با چرخش موتور درون مهره و تغییر زاویه بتونه مقداری حرکت کنه.

ادامه دارد...
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

6. 3 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #13
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

سلام دوباره

یک نمونه عکس از شباهنگ توسط لنز ۳۰۰ میلیمتر و ۸ ثانیه ترک توسط همین مقر

جهت ایجاد انگیزه در عکاسان آماتور برای ساخت این مقر
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

8. 4 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665
    تشکر شده 5,416 بار در 440 ارسال

درود بر شما آقا فرشاد ....

عاللیییه .... امیدوارم بتونم اینو بسازم. بسیار ممنون از اشتراک این تجربه ارزشمندتون ....
    امضای ایشان
    در خرابات مغان نور خـــــــــــــدا میبینم
    این عجب بیـــــن که چه نوری ز کــــــجا میبینم

Follow Me On YouPic

10. 3 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #15
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

ساختsky tracker برای عکاسی نجومی         
    سلام دوباره

تقریبا تمام قسمت های دستگاه رو گفتم و فکر نمیکنم برای ساختش نکته مبهمی باقی مونده باشه.اگرهم سوالی بود در خدمتم.

فقط در انتها باید یک هد سه پایه خوب و محکم بر روی بازوی بالایی نصب کنید ( شاخه بالایی حرف T ) و یک کلید دو حالته هم سر راه موتور و مدار کنترل سرعت قرار بدید که بعد از حدود ۵ دقیقه کارکرد یا کمی بیشتر کلید رو معکوس کنید تا فک های دستگاه بسته بشه و به حالت اولیه برگرده و مجددا برای عکاسی آماده بشه.

یادم نیست گفتم یا نه ولی دوباره میگم برای قطبی کردن بهتر نیاز به یک پلار اسکوپ دارید که کنار دستگاه نصب بشه و کل مجموعه روی یک سه پایه محکم عکاسی قرار میگیره و دستگاه آماده به کار هستش.برای خود من تجربه خوبی بود و توصیه میکنم اگه علاقمند هستید حتما درستش کنید.این رو هم اضافه کنم که برای ساختش توی کارگاه خونه ممکنه مجبور بشید به اندازه یک مقر سبک مثل ioptron هزینه کنید ولی لذت عکاسی با تجهیزات دست ساز یه چیز دیگست.امیدوارم تونسته باشم کمکی بکنم به علاقمندان به عکاسی نجومی آماتوری :-)

امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

12. 4 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)