صفحه 7 از 14 نخستنخست ... 34567891011 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 131

موضوع: چرا نجوم؟

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

Question چرا نجوم؟

هواي سرد، دوري از شهر و تمدن، بي خوابي،‌ ناامني، حمل تلسكوپ و لوازم اپتيكي سنگين، كمبود منابع آموزشي، هزينه‌هاي گزاف و... بخش كوچكي از مشكلاتي است كه به طور كلي و در يك رصد، گريبانگير يك منجم مي‌شود، اما او همچنان به نجوم عشق مي‌ورزد، از آن دست نمي‌كشد، باز هم اگر فاصله‌ي بين دو رصد او زياد شود، دلش براي آسمان صاف و پرستاره‌ي كوير و كوهستان تنگ مي‌شود، با وجود اطلاعات فراواني كه دارد باز هم مشتاقانه به دنبال كتاب‌هاي جديد مي‌گردد و هنوز هم از اول ماه از جلوي هر دكه‌ي روزنامه فروشي كه مي‌گذرد سراغ مجله نجوم را مي‌گيرد، اما چرا؟
    اين علاقه نمي‌تواند پايه‌هاي سستي داشته‌باشد و قطعاً بر مبناي محكمي استوار است. اما وقتي به يك منجم مي‌گوييد: «خب حالا كه چي؟ نجوم به چه دردت مي‌خوره؟ برو دنبال يه لقمه نون كه خربزه آبه!» اغلب جوابي كه مي‌شنويد خيلي شمارا قانع نمي‌كند.
    هر کس به دلیلی خاص نجوم را دنبال می کند.
    شما چطور؟ با چه هدفی نجوم را دنبال می کنید؟ شما چرا نجوم را دوست دارید؟ به کدام بخش نجوم علاقه مندید؟

2. Top | #61
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

چون مثال خون و جراحی زدید بگم که احتمالا خودتون خیلی از خون و جراحی و عمل این حرفا می ترسید!راستی با اون جمله ی اولین موافقم!
    جراحی از علماست که کمتر کسی دنباش میره حالا علاقه یا خیر دنیا و اخرت! و اینکه جراحی چون به طبع خیلی ها سزگار نیست ولی میتونه زیبا باشه! مثلا بری پیشه یه جراح مثلا بگه نیگاه کن این رگه میر تو قلب از این ور میگیریم یه غلت میدیم تا رحت ت بشه جلوشو بست.بعد یه گره میزنیم و درست شد!
    ریاضی مثله جراحی میمونه! اگه بد ببینیش زیبا که نیست خیلیهم کسالت آوره ولی بری دنبالش اونم زیبایی خودشو داره!
    امضای ایشان
    .

3. 7 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #62
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8
    تشکر شده 157 بار در 34 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer169 نمایش پست ها
    چون مثال خون و جراحی زدید بگم که احتمالا خودتون خیلی از خون و جراحی و عمل این حرفا می ترسید!راستی با اون جمله ی اولین موافقم!
    جراحی از علماست که کمتر کسی دنباش میره حالا علاقه یا خیر دنیا و اخرت! و اینکه جراحی چون به طبع خیلی ها سزگار نیست ولی میتونه زیبا باشه! مثلا بری پیشه یه جراح مثلا بگه نیگاه کن این رگه میر تو قلب از این ور میگیریم یه غلت میدیم تا رحت ت بشه جلوشو بست.بعد یه گره میزنیم و درست شد!
    ریاضی مثله جراحی میمونه! اگه بد ببینیش زیبا که نیست خیلیهم کسالت آوره ولی بری دنبالش اونم زیبایی خودشو داره!
    خب دیگه پس هر کس زیبایی رو در یه چیزی میبینه.
    ولی بیشتر انسان ها زیبایی رو زیبایی بصری می دونن و نجوم زیبایی بصری بالایی داره.

5. 4 کاربر مقابل از رویا افشار عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #63
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط رویا افشار نمایش پست ها
    خب دیگه پس هر کس زیبایی رو در یه چیزی میبینه.
    ولی بیشتر انسان ها زیبایی رو زیبایی بصری می دونن و نجوم زیبایی بصری بالایی داره.
    نمیدونم شاید!
    زیبایی تو ذات هر علمیه فقط باید بری دنبالش رو ببینیش!ه کسی از علقه ی خودش دفاع میکنه دیگه!!! یکی نجوم!یکی زیست! یکی ریاضی! یکی شیمی!و یکی ...
    امضای ایشان
    .

7. 4 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #64
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

هدف شما ازنجوم چي بود؟؟!!

سلام به همه...

2سال پيش وقتي داشتم يه چندتا مصاحبه از منجماي آماتور فعال ونامي ازكشور خودمون و چند كشور آسياي شرقي و آمريكايي رو مي خوندم متوجه شدم بالاخره هركس براي هدفي وارد اين راه شده و براي رسيدن به سر منزل مقصود مشغول به فعاليتهايي ست ، ناخودآگاه عزمم جزم تر شد كه به هدفم برسم ... حالا هدف من؟؟

اينه كه يه منجمه مروجه جهانگرد بشم ... واولين رصدي كه ميذارم براي نابيناي عزيز باشه ...

تعجب كردين نه؟؟؟ نابينا و نجوم؟؟؟

حالا سوال من از شما اينه كه واقعا ميشه يه نابينا منجم بشه؟؟؟
    (البته من منظورم منحصرا رصدو نگاه كردن به آسمان نيستا!!!)
    ويه خواهش : يه جورايي از تراوشات ذهني خودتون به من كمك كنين...شما چه راه هايي به من پيشنهاد ميدين؟؟؟
    (ويه البته ديگه : من فردي رو مي شناسم كه اين كار رو انجام داده ...تو پستهاي بعدي معرفي مي كنم...آقاي دکتر برنارد بک وینچاتز...)

دركنار كمك هاتون به من، موضوع تايپيك فراموش نشه !!!؟؟؟
    امضای ایشان
    یه کتاب شعر دیدم با عنوان " صبح از ساعت ۱۰ آغاز می شود".
    من نخونده با هاش موافقم! شما چطور؟
    اصلا به همچین شاعری باید نوبل ادبیات داد. مگه نه؟؟؟؟

9. 13 کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #65
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    401
    تشکر شده 8 بار در 1 ارسال

چون:
    مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک چند روزی قفسی ساخته اند از بدنم
    بچه های نجوم کاری با زمین پر مشغله ندارند!

11. 8 کاربر مقابل از artistuneh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #66
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

سلام به همه ...

مي بينم كه چقد جواباي قشنگ و متفكرانه گرفتم... وحالا معرفي از موفقاي عرصه ي نجوم...دكتر برنارد بك وينچاتز...

هنگامی که فعالیت خود را در "لمس کیهان" * آغاز کردم، به زودی دریافتم که دیدگاه های نادرستی در مورد نجوم وجود دارد و یکی از آنها این است که بسیاری از مردم معتقدند نجوم یک علم بصری است. تصور آنها از یک ستاره شناس کسی است که که از درون تلسکوپ به آسمان می نگرد و از آنچه مشاهده می کند یادداشت بر می دارد.این ممکن است روشی باشد که گالیله ، 400 سال پیش ، از آن برای مشاهدات خود استفاده می کرد.اما ستاره شناسی نوین بسیار متفاوت است.توان دوربین های دیجیتالی برای مشاهده ، بسیار بالاتر از چشمان ماست( حتی فیلم های عکاسی) و مدتهاست که از آنها به عنوان آشکارسازهای نور جمع آوری شده توسط تلسکوپها استفاده می شود.این دوربین ها بسیار حساس تر از چشمان ما هستند و این امکان را ایجاد می کند تا به دقت ، کوچکترین تفاوت در درخشندگی،موقعیت و شکل ظاهری اجرام را اندازه گیری کنیم .همچنین با استفاده از چنین ابزارهای پیشرفته ای می توان با نوردهی طولانی مدت ، اجرامی که میلیاردها بار کم نور تر از آنچه چشمان ما می توانند ببینند را آشکارسازی کرد.هنگامیکه دوربین های دیجیتالی نور ناشی از اجرام آسمانی را به صورت الکترونیکی ثبت کردند ، این نور به یک رایانه منتقل می شود و با استفاده از نرم افزارهای ویژه مراحلی را طی می کند.اخترشناسان از چشمان خود برای خواندن ارقام ، کلمات و برخی اوقات نمودارهایی که بر صفحه نمایشگر رایانه نمایان می شوند استفاده می کنند اما چشمان آنها هیچ گاه به عنوان یک ابزار علمی برای انجام اندازه گیری ها تلقی نمی شود.هیچ چیز وجود ندارد که یک فرد نابینا نتواند انجام دهد.

ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 01-26-2011 در ساعت 02:28 PM
    امضای ایشان
    یه کتاب شعر دیدم با عنوان " صبح از ساعت ۱۰ آغاز می شود".
    من نخونده با هاش موافقم! شما چطور؟
    اصلا به همچین شاعری باید نوبل ادبیات داد. مگه نه؟؟؟؟

13. 13 کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #67
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

نجوم برای نجوم

15. 4 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #68
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    572
    تشکر شده 1,037 بار در 121 ارسال

من نجوم رو به خاطر آرامشش دوست دارم...
    آرامش زایدالوصفی که با هیچ چیز دیگه نمی تونم به دستش بیارم...و البته با هیچ چیز آرامش دهنده ای هم عوضش نمیکنم...
    یه جورایی ستاره ها توتم من به حساب میان...
    دوسش دارم به خاطر اینکه نداشته هام رو همیشه توش پیدا میکنم...دوسش دارم چون آسمون مثل یه همدم آروم و ساکته که همیشه به حرفام گوش میده...
    دوسش دارم چون جواب سوال بچگیام رو که از مامانم می پرسیدم خدا کجاست و خودم قبلش چواب میدادم که تو آسمونه رو هنوز قبول دارم...
    وقتی آسمون رو نگاه میکنم اولین چیزی که یادش میفتم خداست...و شکرش میکنم به خاطر همه ی زیبایی هاش...
    دوسش دارم چون یکی از چیزایی که همه می تونن داشته باشن و داشتنش مایه ی فخر و مباهات یه عده نیست...
    دوسش دارم چون....(این سری بود)
    بدانیم که نجوم تنها علم شناخت عالم و ستارگان و کهکشان ها نیست....قبل از آن علم خداشناسی است....
    پس ما نجومی ها یه قدم به خدا نزدیک تریم...از پل آسمون...
    آسمانی باشید...
    امضای ایشان
    فانتزی این روزام شده اینکه استادمو ببینم بهم بگه استاتیک 20 شدی....
    اون امتحان سختو گرفتم که عمقی درسو فهمیده باشی...

امتحانو بیخِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِیی ییییییییییییییییییییییییی یییییییییال

17. 5 کاربر مقابل از fampersi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #69
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

من فکر میکنم که نجوم یه علم همیشه زنده است .....
    یعنی هر لحظه ممکنه که در نجوم پدیده ی نجومی خاصی رخ بده ......

البته نجوم یکی از علم هایی هستش که نمیشه اونو تا یه حد خاص تصور کرد...
    به همین دلیل حس کنجکاوی انسان رو به وجد میاره.!!!!!!!!!!!!
    به همین خاطره که میگیم چرا نجوم رو بین همه ی علم ها انتخاب کردیم.
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

19. 5 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #70
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    949
    تشکر شده 1,855 بار در 238 ارسال

چرا نجوم؟         
    سلام

من علم نجومو دوست دارم چون با ان به ارامش رسیدم. وقتی به اسمان نگاه میکنم و زیبایی های ان را میبینم به یک نتیجه میرسم.کوچکی خود و بزرگی خدا.
    همیشه وقتی از بزرگی خدا صحبت میکردنند درکی از این موضوع نداشتم ولی وقتی با علم نجوم اشنا شدم فهمیدم کجای عالم هستیم.
    در علم نجوم همیشه یک چیز تازه و جدید وجود دارد و این باعث جذابیت این علم می شود.
    من با رشته ها وگروههای مختلفی اشنا شدم ولی هیچکدام منرا به ارامش نمیرساند ولی از وقتی با نجوم اشنا شدم انگار یک چیز گم شده را پیدا کردم.

21. 4 کاربر مقابل از subaro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 7 از 14 نخستنخست ... 34567891011 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع