صفحه 7 از 7 نخستنخست ... 34567
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 67 , از مجموع 67

موضوع: انرژی تاریک

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275
    تشکر شده 3,346 بار در 359 ارسال

Lightbulb انرژی تاریک

سلام به همه ی دوستان نجومی و هم آوایی!
    تو این تاپیک قصد داریم یکی دیگه از مهم ترین و جالب ترین چالش های فیزیک رو بررسی کنیم، معمایی که هنوز مدتی از کشف ماده تاریک نگذشته، ذهن کیهان شناسان رو درگیر خودش کرد

قراره که با همراهی همدیگه در رابطه با " انرژِی تاریک " بحث کنیم و دانسته هامون رو به اشتراک بزاریم!
    پیشاپیش ممنون از همراهی تون
    موفق باشیم

........

پ.ن: فعلا روند تاپیک به این صورت باشه که در رابطه با کشف و مفهوم انرژی تاریک بحث کنیم.
    ممنون
    ویرایش توسط Mahdieh. GH : 08-25-2013 در ساعت 02:34 PM

2. Top | #61
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط smhm نمایش پست ها
    اگر قرار باشه این ماده منفی هیچ برهمکنشی با ماده مثبت نداشته باشه در اینصورت هیچ نیروی پادگرانشی هم در کار نیست.
    دقت کنید گفتم فقط بر هم کنشِ الکترومغناطیسی نداره:

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    این ماده نامرئی هستش یعنی این که جاری نمیشه و اثرِ اتلافی هم روی حرکت نداره و کلا برهمکنشِ الکترومغناطیسی نداره.
    درست مثلِ ماده ی تاریک، ماده ی تاریک هم بر همکنش ِ الکترومغناطیسی نداره، میشه از توش رد شد، میشه توش شناور شد و احساسش نکرد و درونش با سرعتِ نزدیک به نور حرکت کرد بدونِ این که سرعتمون رو کند کنه، تنها اثری که روی ما داره اثرِ گرانشی هستش و لاغیر و این هیچ ایرادی نداره

از این گذشته (تقریبا دارم برای بارِ چهارم تو این تاپیک تاکید می‌کنم که) اولِ اولِ بحث هم گفتم که تمامِ مدلِ ساخته شده ی ما غلطه ولی چون شباهتِ زیادی به مدلِ اصلی داره داریم ازش استفاده می‌کنیم، یعنی ماده ی منفی و پخش شدنش قبل از انفجارِ بزرگ و این حرفا همش کشکه! فقط چون دینامیکش شبیهِ مدلِ استاندارد هستش داریم این طوری به قضیه نگاه می‌کنیم
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

3. 14 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #62
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

خوب دوستان جانِ کلام رو تو این پست و این پست گفتن، مخصوصا این نکته که انفجار باید از یه حدی قویتر باشه، فرض کنید انفجار از اون حد قویتر بود حالا ببینیم مرحله به مرحله چی میشه:

1)اولِ اولِ انفجار ماده خیلی فشرده بوده، هیچ پادگرانشی وجود نداشته، هر چی بوده گرانش بود و بس! پس انبساط کند شونده بود

2)حالا یه ذره دنیا بزرگتر میشه و ذرات از هم بیشتر فاصله می‌گیرن، اتفاقی که می‌افته اینه که چگالیِ ماده ی معمولی یه ذره کم میشه، اما چگالی ماده ی منفی هنوز ثابته ولی با وجودِ کم شدنِ چگالی ماده ی مثبت، همچنان خیلی موثرتر از ماده ی منفیه، اثرِ غالب همچنان گرانشه و انبساط داره کند میشه

3)حالا کم کم چگالیِ ماده ی مثبت این قدری کم شده که بشه با چگالی ماده ی منفی مقایسه اش کرد، کم کم اثرِ انرژی تاریک داره دیده میشه، اما هنوز گرانش غالبه و انبساط داره کندتر میشه، اما کمتر

4) اوخ اوخ اوخ! چگالی ماده ی مثبت این قدری افت کرد که الان دقیقا برابر با چگالی ماده ی منفی شده، حالا اثرِ غالبی وجود نداره و همه چی ثابته انبساط نه کند میشه و نه تند.

5) حالا انبساط اون قدر چگالی ماده ی مثبت رو کم کرده که چگالیش حتی از چگالی ماده ی منفی هم کمتر شده، حالا اثرِ ماده ی منفی (انرژی تاریک) غالبه، انبساط شروع شده به سریعتر و سریعتر شدن و جهان به نظر میاد قراره تا ابد منبسط بشه.

همه ی این پنج گزاره ی بالا رو تو شکلِ پایین یکجا ببینید (شرمنده هر چی زور زدم کوچکترش کنم نشد، ولی جای نگرانی نیست، کم حجمه) :

(دقت کنید توی این شکل، اولا محورِ زمان لگاریتمی هستش و صفرِ زمان، زمانِ حاله (مثلا!)

نمودارِ اول (بالایی) شعاعِ کیهان رو بر حسبِ زمان نشون میده، کیهانِ قرمز بدونِ جرمِ منفی هستش ولی کیهانِ آبی با جرمِ منفی، محاسبات کاملا دقیقه و با نرمافزار حساب شده

نمودارِ دوم (پایینی) چگالی جرمِ مثبت رو بر حسبِ زمان و در مقایسه با چگالی جرمِ منفی نشون داده، دقت کنید اینجا هم محورِ عمودی لگاریتمیه، یعنی در لحظه ی صفر چگالی ماده ی مثبت ده برابرِ ماده ی منفیه، در لحظه ی اولِ نمودار ( انفجار) بیش از یک میلیارد برابرِ جرمِ منفی و الی آخر، ولی محورِ عمودی برای شعاعِ کیهان لگاریتمی نیست)

می بینید که تا زمانی که چگالی جرمِ مثبت زیاده هنوز اثرِ جرمِ منفی دیده نشده و اختلافِ فاحشی بینِ کیهانِ آبی و قرمز نیست، اما به محض ِ این که چگالی قابلِ مقایسه میشه اختلاف ها شروع میشه و بعد از مدتی اختلاف به قدری زیاد میشه که در انتهای نمودار اندازه ی کیهان 3 برابرِ حالتِ بدونِ ماده ی منفی شده.

دقت کنید انبساط برای حالتِ بدونِ ماده ی منفی همیشه کند شونده است این که در انتهای نمودار کیهانِ قرمز کمی به بالا انحنا پیدا کرده به خاطرِ محورِ لگاریتمی زمانه، برای حالتِ عادی محورها این نمودار رو داریم:

که دیده میشه انبساطِ کیهانِ قرمز همیشه کند شونده است (انحنا به سمتِ پایینه)

اما چرا این همه به خودمون زحمت دادیم تا با این مدلِ غلط این چیزا رو حساب کنیم؟!

جواب ساده است!

چون این دینامیک (تحول بر حسبِ زمان) دقیقا دینامیکی هستش که انرژی تاریک باهاش کار می‌کنه و جهان دقیقا همین طوری منبسط میشه، مثلا لحظه ی شماره ی 4 در کیهانِ ما حدودا 5 میلیارد سالِ پیش بوده که کشف شده از اون موقع تا الان انبساط تند شونده است و هنوز هیچ علتی براش پیدا نشده.

حالا کارِ من تموم شد! اما سوالم نه:

حالا که این مدل غلطه، پس مدلِ درست چیه؟

منتظرِ جوابم
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

5. 13 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #63
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

خوب تا الان ساز و کار انبساط و یاد گرفتیم اگر بخوایم کمی دقیقتر بهش نگاه کنیم عاملی که این پاد گرانش رو ایجاد میکنه انرژی تاریکه .
    حالا دوتا سوال برام پیش اومده وقتی می گیم چگالی انرژی ثابته یعنی چی؟مگه انرژی هم چگالی داره؟
    بعد یه چیز دیگه اگر بخوایم کمی دقیقتر نگاه کنیم میتونیم بگیم عاملی که پاد گرانش رو ایجاد میمکنه(حالا اسمشو میخوایم انرژی تاریک بذاریم یا هر چیز دیکه) خاصیتی از بافت فضا زمانه و بهش وابستس همونطور که میگفتیم فضا زمان با ایجاد کیهان به وجود اومدو معنای وجودی گرفت و با گسترشش داره گسترده میشه انرژی تاریکم خاصیتی از فضا زمانه و با گسترش کیهان گسترده میشه؟
    ممنون
    امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

7. 7 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #64
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال

خب اقا احسان زحمت کشید و یک نظریه ی غلط رو به ما تلقین کرد

اما بیایم از همین نظریه ی غلط استفاده کنیم و دوباره بررسی رو ادامه بدیم.

میدونیم که موجودی مثل جرم منفی ماهیت خارجی ظاهرا نداره که بخواد پاد گرانش و انبساطی رو که ما دنبالش هستیم رو ایجاد کنیم. چون اصولا جهان ما در یک دریای جرم منفی یا چیز دیگه ای اغاز به کار نکرده .بلکه خود انفجار بوده که اغاز همه چیز بوده , حتی اغاز فضا زمان.
    یعنی خود مجموعه ی ما یک مجموعه ی مادر بوده, نه زیر مجموعه....

حالا به نظر چه چیزی میتونه در این حالت جایگزین جرم منفی باشه؟
    شاید خلا این کار رو بکنه...میگند که میتونه و دارای این انرژی هست .
    به نظر بهتره , به خلا به چشم هیچ و پوچ نگاه نکنیم.فکر کنیم این خلا خودش از یک چیزی درست شده شاید نوسانات میدان های کوانتومی باشه(نمیدونم)

خب حالا اینکه چرا چگالی ثابت هست, برای این میتونه باشه :

مگه ما نمیگیم انبساط داریم, مگه این انبساط باعث بزرگتر شدن جهان نمیشه؟خب جرم باریونی که زیاد نمیشه ؟همون قبلیه.پس یه چیزی داره بزرگ میشه. که فضا هست .فضایی که خلا داره .
    پس داره با بزرگ شدن فضا , خلا بیشتر میشه.
    یعنی اون اولا فضا کوچولو بود(حجم در نظر بگیر), خلا هم کم بود(که فرض کردیم عامل انرژی رو در خودش داره)
    حالافضا بزرگ شده , خلا هم بزرگ شده ...پس چگالی ثابت میمونه ...

یعنی حالا که بادکنک داره بزرگ میشه , توش فوت هم بکنیم تا مثل قبل میزان مولکول های هوا در واحد حجمش ثابت بمونه و افت چگالی نداشته باشیم...

ولی یک سوال دارم حالا بعدا میپرسم

و اینکه بقیه دوستان هم اگر نظری دارید بگید, اینجوری خیلی بیشتر یاد میگیریم...

9. 9 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #65
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال

خب سلام
    گفتیم یادی از این تاپیک بکنیم و با یک سوال دوباره راهش بیندازیم

ببینید من درست میگم...
    من میدونم که توی جهان قراره قانون بقای جرم و انرژی داشته باشیم؟درسته؟؟اگر نیست بهم بگید چرا؟؟
    اگر من این فرض رو قبول کنم که گزینه ی بالا درست هست .حالا یک ابهام دارم
    جهان ما داره منبسط میشه .درسته؟

و فهمیدم که در جهان انرژی تاریک دارم(اصلا فرض کنید جرم منفی)

میدونم که چگالیش ثابته...درسته؟؟

ثابت بودن چگالی میگه که همون طور که جهان داره بزرگ میشه به همون میزان انرژی تاریک هم داره تولید میشه ...درسته؟؟

سوال من:ایا با این اتفاق ما نقض بقا نداریم؟؟

به نظر من میتونیم در این مورد گپی دوستانه داشته باشیم
    هر جا هم من اشتباه گفتم لطفا من رو ارشاد کنید

منتظرم

11. 14 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #66
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10485
    تشکر شده 70 بار در 26 ارسال

یعنی خود مجموعه ی ما یک مجموعه ی مادر بوده, نه زیر مجموعه

سلام میشه یخورده بیشتر توضیح بدید ممنون.
    امضای ایشان
    جهان های حبابی انفجار بزرگ جهان های موازی

13. کاربر مقابل از Naruto Sh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

14. Top | #67
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

انرژی تاریک         
    نقل قول نوشته اصلی توسط narcissus flower نمایش پست ها

... فهمیدم که در جهان انرژی تاریک دارم(اصلا فرض کنید جرم منفی)

میدونم که چگالیش ثابته...درسته؟؟

ثابت بودن چگالی میگه که همون طور که جهان داره بزرگ میشه به همون میزان انرژی تاریک هم داره تولید میشه ...درسته؟؟

سوال من:ایا با این اتفاق ما نقض بقا نداریم؟؟....

واقعا این ثابت بودن چگالی انرژی به چه معناست؟ اگر قرار باشه انرژی به سیستم اضافه بشه این انرژی از چه منبعی تامین میشه؟
    امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

15. 4 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 7 از 7 نخستنخست ... 34567

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع