صفحه 5 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 67

موضوع: انرژی تاریک

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275
    تشکر شده 3,346 بار در 359 ارسال

Lightbulb انرژی تاریک

سلام به همه ی دوستان نجومی و هم آوایی!
    تو این تاپیک قصد داریم یکی دیگه از مهم ترین و جالب ترین چالش های فیزیک رو بررسی کنیم، معمایی که هنوز مدتی از کشف ماده تاریک نگذشته، ذهن کیهان شناسان رو درگیر خودش کرد

قراره که با همراهی همدیگه در رابطه با " انرژِی تاریک " بحث کنیم و دانسته هامون رو به اشتراک بزاریم!
    پیشاپیش ممنون از همراهی تون
    موفق باشیم

........

پ.ن: فعلا روند تاپیک به این صورت باشه که در رابطه با کشف و مفهوم انرژی تاریک بحث کنیم.
    ممنون
    ویرایش توسط Mahdieh. GH : 08-25-2013 در ساعت 02:34 PM

2. Top | #41
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

اگه قرار باشه همه جرم منفی در مرکز باشه و انقدر قوی باشه که نیروی غالب دافعه باشه با منبسط شدن کره شعاع کره هم افزایش پیدا میکنه و چون گرانش نیوتونی با فاصله دو جسم رابطه معکوس داره رفته رفته این دافعه کم و کمتر میشه و سرعت انبساطم کم میشه تا در نهایت انبساط در جایی متوقف میشه پس باید دنبال مدلی باشیم که انبساط تندشونده رو بهمون بده نه کندشونده.حالا این مدل چیه؟

بعد یه چیز دیگه الان بین دو جسم با جرم منفی نیروی جاذبه وجود داره؟
    امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

3. 8 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مداد رنگیهام نمایش پست ها
    اگه قرار باشه همه جرم منفی در مرکز باشه و انقدر قوی باشه که نیروی غالب دافعه باشه با منبسط شدن کره شعاع کره هم افزایش پیدا میکنه و چون گرانش نیوتونی با فاصله دو جسم رابطه معکوس داره رفته رفته این دافعه کم و کمتر میشه و سرعت انبساطم کم میشه تا در نهایت انبساط در جایی متوقف میشه پس باید دنبال مدلی باشیم که انبساط تندشونده رو بهمون بده نه کندشونده.حالا این مدل چیه؟

بعد یه چیز دیگه الان بین دو جسم با جرم منفی نیروی جاذبه وجود داره؟
    سوال خوبی پرسیدی مونا خانم
    اول اینکه طبق قوانیم فیزیکی ما دلیلی نداریم که جرم منفی نداشته باشیم .یعنی جایی ما رو ممنوع نکرده ...پس فرض میکنیم که این جرم منفی وجود داشته باشه...حتی با وجود اینکه تا حالا ندیده باشیم شون.

خب بزاراول اصلا ببینیم دو تا جرم مثبت چه کار میکنند و قوانین رو روشون اجرا کنیم...
    وقتی جرم +mدر فاصله ای از جرم +m2 هست , نیرویی که بین این دو هست چه جوریه ؟این جوری

حالا اگر این ها –m1و-m2باشند چه نوع نیرویی بین شان هست؟؟

یک نکته ای که وجود داره این هست که تصور جامع این هست که عامل تصمیم گیرنده در این حالات نیرو هست , اما فیزیکدانان میگند موجودی به نام شتاب تصمیم میگیره که چی به چی باشه.
    خب حالا میاییم میگیم گرانشی که برای جرمm1به واسطه ی جرمm2 ایجاد میشه اینجوریه:

یعنی چی؟
    یعنی انچه باقی ماند جمله ی شتاب هست.چون m1از دو طرف ساده شد. وحالا معادله ای با هویت شتاب داریم نه نیرو!و این شتاب هست که حاوی اطلاعات در مورد راستای حرکت هست .و
    متقابلا برای دو جرم مثبت داریم:

حالا نیرویی که بین اون دوتاست , از جنس جاذبه هست.و دو جرم به سمت مرکز جرمشون حرکت میکنند.و راستای شتاب شان
    -r هست.بنابراین فاصله ی این ها رفته رفته کم میشه... دوست دارند به سمت یکدیگر حرکت کنند.
    سوالت رو حواسم هست .در ادامه جواب میدم
    گفتم طولانی نشه

5. 9 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137

حالا اگر یک جرم مثبت و منفی داشته باشیم چی؟؟میشه قضیه ی دزد و پلیس

جرم منفی مشتاق و واله به دنبال و راستای جرم مثبت میشتابد

اما جرم مثبت خیلی جالبه , در راستایی که از جرم منفی فرار کنه , حرکت میکند.

فرمول رو ببینید .a1روی m1 منفی کار میکنه .(-r) به این خاطر هست که یه جوری حرکت کنه که فاصله اش از جرم مثبت کم بشه.
    اما a2 چی؟؟
    راستای شتابگیری a2 که روی m2 مثبت کار میکنه +r هست.پس جرم میخواد شتابان از دست جرم منفی فرار کنه.اون +r رو میبیند یعنی میخواد ازش دوری کنه

حالا یه خورده در مورد جرم ها حرف بزنیم:
    اگر جرم مثبت بزرگتر از جرم منفی باشه , بالاخره در روزی روزگار این دوتا به هم خواهند رسید و ملاقات خواهند داشت
    اما
    اگر جرم مثبت کوچکتر از جرم منفی باشه , فاصله شان رفته رفته زیاد و زیادتر میشه و یکدیگر را نخواهند دید .در واقع یک تاثیر رانش و دافعه انگاری دارند...
    ادامه داره

7. 9 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137

سلام
    اول از همه خوش به حال اونایی که رفتن رصد ....بهشون خوش بگذره...
    ولی خب نباید بزاریم چراغ خونه خاموش بمونه که !!

خب رسیدیم به حالتی که دو جرم منفی داریم .میخواهی ببینم چه جوری رفتار میکنند.
    مثل قبلی هامیاییم یه جاگذاری ساده تو فرمول اصلی میکنیم.چی شد؟؟
    راستای حرکت در این حالت +r .پس این دو تا ذره در راستایی حرکت میکنند که از که از هم فاصله بگیرند و دور بشوند...

اگر ما فرض رو براین بزاریم که این جرم منفی با انرژی تاریک یه ارتباطی داره , پس به این نتیجه میرسیم که نوعی از دافعه در این موجود نهفته است و شاید تمایلی به تشکیل ساختار نداشته باشه و حرکت شان به صورتی باشه که فاصله از هم بگیرند و این به معنی گسترش و پخش شدنش هست.نه؟؟

حالا اینکه جهان به صورت شتابدار گسترده میشه رو , به نظر من خوبه اینجوری استدلال کنیم
    در دوران ماده غالب شاید جهان مثل گلوله خمیر سفت بوده وکم کش میومده .اما رفته رفته که این خمیر کش میاد انگار در مجموع قدرت بازگرداننده و منقبض کننده اثرش از بین میره ...در حالیکه این نیروی کش اومدن داره به خمیر وارد میشه .
    حالا بعد از گذشتن از مرزی دیگه نیروی جاذبه توانایی این رو نداره که جلوی انرژی تاریک بگیره .پس انرژی تاریک چون دیگه مانعی نمیبینه رفته رفته حضورش و تاثیرش بیشتر میشه...

9. 10 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

ممنون از نرگس جان

خب تا اینجا فهمیدیم که دوجرم مثبت همواره همدیگه رو می ربایند دو جرم منفی همواره تمایل به دور شدن از هم دارن و در مورد جرم مثبت و منفی بسته به علامت شتاب اگر جرم ماده مثبت بیشتر باشه برآیند نیروها جاذبس و اگر جرم منفی غالب یاشه برآیند نیروها دافعه میشه.از طرفی ما الان در دوران انرژی غالب هستیم و با انبساط کیهان رفته رفته داره چگالی ماده کم میشه در حالی که چگالی انرژی تاریک ثابته.

حالا دو تا سوال:
    1.اگر بخوایم انبساط کیهان رو به ماده ای با جرم منفی نسبت بدیم به جای اینکه بگیم عامل انبساط کیهان انرژی تاریک هست چه مشکلی پیش میاد؟چه لزومی داره که حتما عامل انبساط ماهیت انرژی داشته باشه؟!
    2.چرا اجرام دورتر سریعتر از ما دور میشن؟!

فکر کنم اگر بخوایم با ماده جلو بریم با انبساط کیهان چگالی هر دو ماده با جرم مثبت و منفی کم میشه و فاصلشونم زیاد میشه و قدرت نیروهایی که به هم وارد میکنن هم کم میشه بنابر این مانمیتونیم انتظار داشته باشیم اجرام دورتر سریعتر از ما دور بشن حالا اگر ماهیت انرژی بهش بدیم چه اتفاقی میوفته؟یا بهتر بگم ماهیت انرژی چه طور میتونه سریعتر دور شدن اجرامی که در فاصله دورتری از ما قرار دارنو توجیه کنه؟

ممنون
    امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

11. 4 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط narcissus flower نمایش پست ها
    اقا احسان اجازه, من سوال دارم

یعنی با این حرف شما , هر چی کره ی ما داره بزرگتر میشه , اون دافعه بیشتر خودشو نشون میده ...
    حالا این نشون دادن , چه جوری نمود پیدا میکنه؟؟!!!
    مثلا میشه این فرض رو بکنیم که حالا که داره زورش میچربه , هول میشه و شتاب ایجاد میکنه تا همه چیزو رو تحت سلطه ی خودش قرار بده؟؟ هوم؟
    شما که ماشالله نصفِ جوابتونو دادین خودتون!

نقل قول نوشته اصلی توسط smhm نمایش پست ها
    به نظرم اینطوری پخشش کنیم:
    جایی که جرم مثبت بیشتر است جرم منفی کمتر است و جایی که جرم مثبت کمتر است حضور جرم منفی بیشتر است.

با این توزیع میشه گفت در فضای درون کهکشانها جرم منفی کمتر است اما در فضای میان کهکشانها جرم منفی بیشتر است. و از طرفی چون در مقیاسهای کیهانی حجم فضای میان کهکشانها بیشتر از حجم فضای درون کهکشانهاست بنابراین در کل، ماده منفی در جهان غالب است.
    این هم پخش کردنِ خوبیه اما میشه ساده تر از این هم پخش کرد، چیزی که من پسِ ذهنمه اینه که موقعِ پخشِ جرمِ منفی، همه ی دنیا رو مرزهای قابل دید در نظر نگیرید، در واقع این «پسِ ذهن» به خاطرِ یک مدل‌سازی در نسبیتِ عام هستش، والا نظرِ شما به قوتِ خودش صحیحه

نقل قول نوشته اصلی توسط مداد رنگیهام نمایش پست ها
    ممنون از نرگس جان

خب تا اینجا فهمیدیم که دوجرم مثبت همواره همدیگه رو می ربایند دو جرم منفی همواره تمایل به دور شدن از هم دارن و در مورد جرم مثبت و منفی بسته به علامت شتاب اگر جرم ماده مثبت بیشتر باشه برآیند نیروها جاذبس و اگر جرم منفی غالب یاشه برآیند نیروها دافعه میشه.از طرفی ما الان در دوران انرژی غالب هستیم و با انبساط کیهان رفته رفته داره چگالی ماده کم میشه در حالی که چگالی انرژی تاریک ثابته.

حالا دو تا سوال:
    1.اگر بخوایم انبساط کیهان رو به ماده ای با جرم منفی نسبت بدیم به جای اینکه بگیم عامل انبساط کیهان انرژی تاریک هست چه مشکلی پیش میاد؟چه لزومی داره که حتما عامل انبساط ماهیت انرژی داشته باشه؟!
    2.چرا اجرام دورتر سریعتر از ما دور میشن؟!

فکر کنم اگر بخوایم با ماده جلو بریم با انبساط کیهان چگالی هر دو ماده با جرم مثبت و منفی کم میشه و فاصلشونم زیاد میشه و قدرت نیروهایی که به هم وارد میکنن هم کم میشه بنابر این مانمیتونیم انتظار داشته باشیم اجرام دورتر سریعتر از ما دور بشن حالا اگر ماهیت انرژی بهش بدیم چه اتفاقی میوفته؟یا بهتر بگم ماهیت انرژی چه طور میتونه سریعتر دور شدن اجرامی که در فاصله دورتری از ما قرار دارنو توجیه کنه؟

ممنون
    عجله نکنید، ما هنوز انرژی تاریک رو کاملا مدل نکردیم داریم کم کم پیش میریم. اما

1. توی کیهان شناسی نوین ماده و انرژی فرقِ خاصی با هم ندارند، این که اینجا به صورتِ انرژی بیان شده شاید به این خاطر باشه که ما هنوز ساختارِ ذرات مانندی براش پیدا نکردیم و ماهیتش هنوز قابلِ لمس نیست.

2.این سوال مربوط به قانونِ هابل و نوعِ انبساطِ کیهانه، اگر به تاپیکِ انفجارِ بزرگ مراجعه کنید جوابِ سوالتون اونجا هست

....
    اگر ما فرض رو براین بزاریم که این جرم منفی با انرژی تاریک یه ارتباطی داره , پس به این نتیجه میرسیم که نوعی از دافعه در این موجود نهفته است و شاید تمایلی به تشکیل ساختار نداشته باشه و حرکت شان به صورتی باشه که فاصله از هم بگیرند و این به معنی گسترش و پخش شدنش هست.نه؟؟

حالا اینکه جهان به صورت شتابدار گسترده میشه رو , به نظر من خوبه اینجوری استدلال کنیم
    در دوران ماده غالب شاید جهان مثل گلوله خمیر سفت بوده وکم کش میومده .اما رفته رفته که این خمیر کش میاد انگار در مجموع قدرت بازگرداننده و منقبض کننده اثرش از بین میره ...در حالیکه این نیروی کش اومدن داره به خمیر وارد میشه .
    حالا بعد از گذشتن از مرزی دیگه نیروی جاذبه توانایی این رو نداره که جلوی انرژی تاریک بگیره .پس انرژی تاریک چون دیگه مانعی نمیبینه رفته رفته حضورش و تاثیرش بیشتر میشه...
    خوب حالا سوالِ اصلی اینجاست که چرا انرژی تاریک قدرتش ثابته؟! (بام همون بحثِ توزیعِ جرمِ منفی هستش یعنی جرمِ منفی رو چه طور توزیع کنیم که قدرتِ انرژی تاریک ثابت باشه، اصلا قدرت چی معنی میشه؟)
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

13. 9 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137

بچه ها کجایید؟؟؟ انقدر پست نزارید تو رو خدا

اقا احسان حالا که پای جرم منفی رو کشیدید وسط من یه چیزی بگم؟؟امروز از شخصی دانا در این زمینه پرسیدم و او هم خیلی راحت جواب داد, جرم منفی اصلا معنی نداره ....حالا من کلی داشتم توجیه میکردم ... ولی ایشون میگفت نه...و میگفتند اصلا با وجود جرم منفی انرژی جنبشی سیستم منفی میشه و درست نیست و این یک نظریه هست...و ثابت بودن چگالی انرژی تاریک چیزی هست که مدلها رو خوب پوشش داده و این ثابت بودن رو خلا فقط میتونه داشته باشه...

حالا این جرم منفی الان چه هویتی داره؟؟(بچه ها یاری کنید)

15. 10 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

ولی به نظر من ماده منفی یا همون انرژی تاریک وجود داره.
    همانطور که میدونید منشا پیدایش کهکشانها یکی از معماهای کیهانشناسی است. چرا که اگر بیگ بنگ یک انبساط همگن و همسان باشد هیچ دلیلی وجود ندارد که در برخی نقاط فضا تراکمی از ماده بوجود آید و هسته اولیه کهکشانها شکل بگیرد.
    با پذیرفتن انرژی تاریک شاید بتونیم این معما را حل کنیم. به نظر من پس از بیگ بنگ همزمان با انتشار ماده مثبت، ماده منفی نیز در جهان منتشر شد. اما ماده منفی بخاطر خاصیت دافعه ای ذاتی آن به تدریج پخش شد و انبساط یافت با این عمل حوضچه هایی از ماده مثبت در حصار ماده منفی تشکیل شد و همین حوضچه ها منشا پیدایش کهکشانها شدند. حتی علت ساختار شبکه ای و اسفنجی شکل عالم نیز در اثر همین پخش شدن ماده منفی در بین ماده مثبت بوجود آمده. والله اعلم.

17. 8 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #49
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

بچه ها کجایید؟؟؟ انقدر پست نزارید تو رو خدا

اقا احسان حالا که پای جرم منفی رو کشیدید وسط من یه چیزی بگم؟؟امروز از شخصی دانا در این زمینه پرسیدم و او هم خیلی راحت جواب داد, جرم منفی اصلا معنی نداره ....حالا من کلی داشتم توجیه میکردم ... ولی ایشون میگفت نه...و میگفتند اصلا با وجود جرم منفی انرژی جنبشی سیستم منفی میشه و درست نیست و این یک نظریه هست...و ثابت بودن چگالی انرژی تاریک چیزی هست که مدلها رو خوب پوشش داده و این ثابت بودن رو خلا فقط میتونه داشته باشه...

حالا این جرم منفی الان چه هویتی داره؟؟(بچه ها یاری کنید)
    خوب اون شخصِ دانا راست می‌گه

جرمِ منفی از لحاظِ نظری موجودِ عجیب غریبیه، مثلا تصور کنید که من یک صندلی که جرمش منفی هستش رو به جلو هُل می‌دم اما صندلی باید بیاد عقب!

یا در موردِ همین بحثی که دو تا جرمِ مثبت و منفی نیروشون چه طور میشه، خواهید دید که سیستم به طورِ خالص به یک سمت حرکت می‌کنه (گرچه مرکزِ جرم همچنان ثابته چون جسمِ منفی m*xش در سوی مخالف قرار میگره ) و کلی پیچیدگی های نظری دیگه! اما من از مطرح کردنِ بحثِ جرمِ منفی هدفی داشتم که به زودی بیانش می‌کنم (حالا اتفاقا ادامه ی حرفام به بحثِ جنابِ smhm مربوطه)

نقل قول نوشته اصلی توسط smhm نمایش پست ها
    ولی به نظر من ماده منفی یا همون انرژی تاریک وجود داره.
    همانطور که میدونید منشا پیدایش کهکشانها یکی از معماهای کیهانشناسی است. چرا که اگر بیگ بنگ یک انبساط همگن و همسان باشد هیچ دلیلی وجود ندارد که در برخی نقاط فضا تراکمی از ماده بوجود آید و هسته اولیه کهکشانها شکل بگیرد.
    با پذیرفتن انرژی تاریک شاید بتونیم این معما را حل کنیم. به نظر من پس از بیگ بنگ همزمان با انتشار ماده مثبت، ماده منفی نیز در جهان منتشر شد. اما ماده منفی بخاطر خاصیت دافعه ای ذاتی آن به تدریج پخش شد و انبساط یافت با این عمل حوضچه هایی از ماده مثبت در حصار ماده منفی تشکیل شد و همین حوضچه ها منشا پیدایش کهکشانها شدند. حتی علت ساختار شبکه ای و اسفنجی شکل عالم نیز در اثر همین پخش شدن ماده منفی در بین ماده مثبت بوجود آمده. والله اعلم.
    انرژی تاریک وجود که داره اما خوب، این که آیا ماهیتش ماده ای با جرمِ منفی هستش یا نه جای بحثه، اینجا یه اشکال پیش میاد، مگه نمی‌گفتیم ماده و انرژی هم ارز هستن، پس چی شد؟ چرا داریم تفکیک قائل میشیم؟ اصلا منظور از ماده و انرژی چیه؟

خوب واقعیت اینه بیشترِ اوقات وقتی از جرمِ منفی صحبت می‌کنیم منظورمون اینه که «ذراتی» هستند که خواصِ جرمِ منفی رو دارند، و مثلِ همه ی ذرات می‌تونن جاری بشن جمع بشن و پخش بشن و.... اما وقتی داریم از انرژی منفی حرف می‌زنیم بیشتر منظورمون یک میدانه که فعلا ماهیتش نا شناخته است و این میدان نمی‌تونه مثلِ ماده رفتار کنه و ذره باشه، گرچه از طرفی کوانتم هم پیشبینی می‌کنه که ذره و میدان خیلی فرقی با هم ندارند اما اِعمالِ همزمانِ کوانتم و نسبیت برای این بحث می‌تونه غیر مجاز باشه!

کلا وقتی من مثالِ جرمِ منفی رو برای انرژی تاریک بیان کردم فقط خواستم قضیه رو از دیدگاهِ کلاسیک نگاه کنم، حالا اگر اجازه بدید من مدلِ انرژی تاریک رو با ماده ای با جرمِ منفی بسازم و ویژگی های کیهانی این نیرو رو بیان کنم بعد بگیم که توی مدلِ استاندارد کیهان شناسان دقیقا چه طور با کمک ِ نسبیتِ عام این قضیه رو مدل می‌کنند
    امضای ایشان

19. 9 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #50
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

انرژی تاریک         
    خوب داستانِ ما به اینجا رسید که خواستیم با جرمِ منفی، انرژی تاریک رو بسازیم، من اینجا می‌خوام یه ذره جوب بزنم!

فرض کنید که من یک ماده ی نامرئی با جرمِ منفی داشته باشم که قبل از انفجارِ بزرگ توی کلِ فضا پخش بوده (دقت کنید کلا دیدگاهم کلاسیکه هااااااا، یعنی کاری با این که فضا موقعِ انفجارِ بزرگ به وجود اومده و این حرفا، ندارم از این گذشته به پیچیدگی های نظری وجودِ جرمِ منفی هم وارد نمی‌شم،
    صرفا یک استفاده ی ابزاری از این موجودِ خیالی می‌کنم) این که این ماده نامرئی هستش یعنی این که جاری نمیشه و اثرِ اتلافی هم روی حرکت نداره و کلا برهمکنشِ الکترومغناطیسی نداره.

فرض کنید تو شکلِ پایین، فضا به صورتِ یکنواخت از ماده ی جرمِ منفی پر شده (صورتی)، هر ذره ای با جرمِ مثبت توی این فضا قرار بدم هیچ نیرویی بهش وارد نمیشه:

حالا دو تا ذره با جرمِ مثبت قرار می‌دم، فرقی که این حالت با حالتِ عادی داره اینه که گرانشِ بینِ دو تا ذره ی با جرمِ مثبت کمتر از حالتی هستش که هیچ جرمِ منفی تو فضا پخش نشده باشه.

سوالاتی که دارم اینه:

آیا اصلاً کلاً عملاً و نظراً () این گزاره که «گرانش در این حالت ضعیفتر از گرانش در خلا هستش» صحیحه؟

چرا در این مورد اثرِ گرانش تضعیف میشه؟

این تضعیف شدن یک نواخته یا تابعِ فاصله است؟ چرا و چه طور؟ (یعنی اگر تابع هستش چه طور تابعی؟)

آیا فاصله ای وجود داره که بعد از اون فاصله پادگرانش کاملا غالب بشه یا نه، در بینهایتِ دور هم فقط گرانش احساس میشه؟
    امضای ایشان

21. 9 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع