صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 12 , از مجموع 12

موضوع: فلسفه علم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Lightbulb فلسفه علم

سلام به همه دوستان آوا استاری

در فروم و کلا در جامعه علمی، به یک سری از مباحث بنیادی کمتر به پرداخته می‌شود. یکی از این موارد، مباحث فلسفی است. فلسفه بسیار گسترده است و شاخه‌های زیادی دارد اما آنچه که مبحث مشترک فلسفه و علم و به نوعی مرز بین این دو است، مبحث فلسفه علم است.

پیش از این در فروم مباحثی مرتبط با فلسفه نجوم داشتیم همانند تاپیکهای فلسفه نجوم-نجوم فلسفی ، علم یا شبه علم یا تفاوتهای طالع بینی و نجوم اما در این تاپیک، حوزه بحث گسترده‌تر از این موارد است و مطالب مختلفی را در بر می‌گیرد که تا به حال به صورت منظم به آن نپرداختیم

دانسته‌ها و آگاهی من در این زمینه محدود به مطالعه یکی دو کتاب و چندین مقاله است به همین دلیل پیشبرد این تاپیک نیازمند این است که همه ما، به منابع مختلف به خصوص کتابهای معتبر مراجعه کنیم و برای پیشبرد مباحث خوراک تهیه کنیم. اگر این اتفاق نیفتد به نظرم بسیاری از مباحث به بیراهه خواهد رفت.

با توجه به گستردگی مباحث، این تاپیک هم مانند بسیاری از تاپیکهای دیگر روند و برنامه مشخصی خواهد داشت که از دوستان تقاضا دارم در همون راستا حرکت کنند و در میان بحث درباره موضوعی خاص، به سایر مباحث نپردازند.

خب این از مقدمه تاپیک، به زودی مطالب اصلی را شروع می کنیم

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    386
    تشکر شده 8,391 بار در 879 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط رخساره روشنی نمایش پست ها
    خیلی ممنون

من این مطلب رو داخل کتاب " فیزیک ِ فلسفی" نوشته دکتر آریا عمرانی خوندم

خوب اطلاعاتی در باره فلسفه ندارم دارم کتاب میخونم که یاد بگیرم ممنون که رفع ابهام کردید
    مرسی رخساره جان/ خیلی هم کار خوبی میکنی

کتاب تائوی فیزیک و کتاب دیدگاه های فلسفی فیزیکدانان معاصر رو هم اگر به این بحث علاقه داری بخونی، حتما استفاده میکنی. برای من که خیلی مفید بودن
    امضای ایشان
    ... جان تو بندری است، جای ورود نور، جای صدور نور ...

3. 6 کاربر مقابل از Sunrise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11817
    تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

فلسفه علم         
    1.همه چیز علم است.اگر توانایی درک یا شناخت چیزی بیشتر از ظرفیت مغزی ما وجود دارد و ما از درک آن قاصریم ضعف تفکری و تعقلی ماست و این به این معناست که همانگونه که دوشیدن گاو نیازمند علم است(خودم علمشو ندارم)فرستادن شاتل نیز(بازم علمشو ندارم)اما خارج از انصاف علمیست است که تعاریف خاص را(تعریف علم)از دهان بیشتر مردم جستجو کنیم آنهم علومی که به دست تحریف سپرده شده
    2.متافزیک:من معتقدم اگر 500 سال پیش با یکی از اربابان علم راجع به امواج مخابراتی گپ و گفتی داشتیم شاید هیچ درکی نداشت اما آیا این امواج در فیزیک نیست؟
    سالها گذشت و ما این شدیم و سالها نیز خواهد گذشت

فلسفه:در این دنیا یا همه چیز فلسی است یا همه چیز فلسفی نیست اما برای تصمیمگیری صحیح یک نگاه فلسفی عمیق لازم است

کرانه مغز من توانایی پرواز در مغز کس دیگری را ندارد توانایی پرواز در سیاهچاله را ندارد اگر تصور کنیم در جهان چه مسایلی وجود دارد که ما حتی از وجود آن بیخبریم مغز من تنها در کرانه آگاهیم و در نزدیکی تخیلاتم میپرد.تخیلات من هر قدر بزرگ در قیاس عالم وجود و حقیقت محض بینهایت ذلیل و حقیر است

5. کاربر مقابل از I.A عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع