صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 45

موضوع: گفت‌وگو با طعم نجوم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

گفت‌وگو با طعم نجوم

سلام به همه دوستان گرامی

از چندی قبل در نظر داشتم که در فروم تاپیکی ایجاد بشه برای گفت‌وگو یا همون مصاحبه با افراد و چهره‌های مختلف در جامعه نجومی کشور. البته پیش از ایجاد این تاپیک، تلاشهایی از سوی دوستان دیگر برای این امر صورت گرفته بود مثلا قرار بود با آقای دکتر منصوری مصاحبه‌ای انجام بشه که میسر نشده بود. در نهایت به این نتیجه رسیدم که اگر تاپیکی در این رابطه ایجاد بشه و این برنامه به صورت مدون پیش بره، مفید خواهد بود.

و اما هدف از این کار این است که اعضای فروم و جامعه نجومی بتوانند با افرادی که با مسئولیت‌های مختلف، در زمینه نجوم آماتوری، ترویج نجوم و نجوم حرفه‌ای به فعالیت مشغول هستند، ارتباط مستقیم داشته باشند و سوالات و پیشنهادات خود را مطرح کنند. به نظر من بسیاری از ما از شرایط و چالش‌های مختلف پیش روی مراکز نجومی، مجلات، موسسات، رسانه‌ها و ... اطلاعات ناقصی داریم. خوب است که با پرسیدن سوالات خود در قالب یک گفت‌وگو، پاسخ بسیاری از آن‌ها را بیابیم.

هدف این تاپیک، ایجاد ارتباط دو طرفه است. ارتباطی که می‌تواند هم به مصاحبه شونده کمک کند با نظرات اعضای فروم که بخشی از جامعه نجوم آماتوری کشور هستند آشنا شود هم به اعضای جامعه کمک می‌کند با نظرات مصاحبه شونده آشنا شوند و به طور خلاصه، فضایی ایجاد شود که با گفتمان، همه بتوانند با واقعیت‌ها، چالش‌ها و مشکلات پیش روی قسمت‌های مختلف جامعه نجومی بیشتر آشنا شوند و در راستای بهبود آن بکوشند

رعایت قوانین فروم، قوانین نقد و لحن و ادبیات آن در این فروم کاملا واجب است. لذا از همه دوستان تقاضا دارم که پس از اعلام هر مصاحبه، سوالات و مطالبی را که در ذهن دارند، به صورتی که ذکر شد بیان کنند تا پس از جمع آوری همه سوالات، بتوانیم مصاحبه را به خوبی انجام دهیم.

امیدوارم که این تاپیک، مفید باشه

و اما بهتره بریم به سراغ اولین فردی که قراره باهاشون گفت‌وگو کنیم. در پست بعدی ایشون را معرفی خواهم کرد...

2. Top | #2
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

اولین گفت‌وگو

سال‌ها او را در تلویزیون و به خصوص شبکه 4 سیما دیده‌ایم. مجری، تهیه‌کننده و کارگردان یکی از قدیمی‌ترین برنامه‌های تلوزیونی است. برنامه‌ای که بسیاری را به علم نجوم علاقه‌مند کرد و با وجود فراز و نشیب‌ها، 12 سال است که پخش می‌شود. حتی مدتی تیم سازندگان این برنامه عوض شد و با شیوه‌ای متفاوت پخش می‌شد اما مجددا به روال سابق بازگشت و اکنون یک هفته از دوازدهمین سالگرد تولد آن می‌گذرد.

سیاوش صفاریان‌پور مروج علم، منجم آماتور، مجری و کارگردان و روزنامه‌نگار علمی است که از اواخر دهه هفتاد پس از ورود به صدا و سیما، به تدریج ساخت برنامه‌هایی را در زمینه نجوم آغاز کرد. به غیر از برنامه تلوزیونی آسمان شب، وی تهیه برنامه‌های دیگری از جمله تیک تاک، کندو، مستندهای علمی و همچنین مجری‌گری برنامه‌های مختلفی را به عهده داشته است. در زمینه نجوم آماتوری وی بیشتر به فعالیت در زمینه عکاسی نجومی پرداخته است و همچنین عناوین دیگری همچون یکی از اعضای موسس پروژه‌ بین‌المللی صلح ستارگان و مشاور اجرایی ماهنامه نجوم در کارنامه کاری وی دیده می‌شود.

و اما کمی توضیح در رابطه با این گفت‌وگو:

در تاپیک مربوط به برنامه آسمان شب، بسیاری از اعضای فروم سوالات، انتقادات و پیشنهادات مختلفی را در مورد این برنامه مطرح می‌کردند. به همین دلیل به عنوان اولین مصاحبه، از آقای صفاریان پور خواستم گفت‌وگویی در این مورد داشته باشیم. در این گفت‌وگو قصد داریم سوالات مختلفی با محوریت برنامه تلوزیونی آسمان شب و ترویج علم از وی بپرسیم و نظر او را درباره مسائل مختلف پیرامون ساخت برنامه جویا شویم و همچنین نظرات و سوالات شما دوستان در رابطه با برنامه را با ایشان مطرح کنیم.

پس از شما دوستان خواهش می‌کنم سوالات و مطالب خود در این رابطه را در این تاپیک مطرح کنید تا بعد از جمع آوری و جمع بندی به همراه سوالات مطرح شده در تاپیک برنامه، مهم‌ترین آنها را در گفت و گو با ایشان مطرح کنم

خیلی ممنون

3. Top | #3
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

با تشکر از اقای اکبرنیای عزیز

اگه اجازه بدین چراغ اول رو من روشن کنم

شاید یکی از مواردی که بارها و بارها حتی در فروم هم مطرح شده، بحث انحصار گرایی برنامه اسمان شب به ویژه در اطلاع رسانی برنامه های نجومی سطح کشور است
    خیلی از اوقات برنامه های فاخری توسط گروه های نجومی برگزار و به برنامه گزارش میشود ولی دریغ از یک اطلاع رسانی کوچک و چه بسا برنامه های نجومی کم ارزش‌تری که کلی بدان پرداخته میشود! نمیدانم دلیل ان چیست!

و یه نظر دیگه
    تجربه ثابت کرده واسه اجرای برنامه هیشکی اقای صفاریان پور نمیشه
    امضای ایشان

4. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80
    تشکر شده 5,177 بار در 631 ارسال

نظر من اینه که آسمان شب بهتره یکم جذاب بشه و از این حالت خشکی دربیاد.
    به نظر نمیاد موضوعات تکراری هستند؟

ممنون.
    ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 05-15-2013 در ساعت 12:57 PM دلیل: ویرایش نوع نگارش

5. 17 کاربر مقابل از javadstar76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

با تشکر از نظرات دوستان

دقت کنید مصاحبه نوشتاری به این معنی نیست که من سوالات را برای ایشون بفرستم و ایشون جواب را تایپ کنند به این معنی است که من حضوری با ایشون مصاحبه می‌کنم و آن را ضبط می‌کنم، سپس به شکل نوشتار در می‌آورم همان کاری که در اکثر مجلات و روزنامه‌ها به همین شکل انجام می‌شود که شکل اصلی و حرفه‌ای تر یک مصاحبه هست

منتظر سوالات شما هستم لطفا در عرض یکی دو روز آینده سوالات را مطرح کنید

ضمنا این نکته را در نظر داشته باشید که مثلا اگر اعتقاد دارید که مورد خاصی در مورد برنامه آسمان شب نباید اینگونه باشند، بفرمایید باید چگونه باشد. یعنی دوست دارید برنامه چه تغییراتی داشته باشد تا به آنچه در ذهن شماست برسد

7. 21 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #6
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7499
    تشکر شده 491 بار در 52 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    ضمنا این نکته را در نظر داشته باشید که مثلا اگر اعتقاد دارید که مورد خاصی در مورد برنامه آسمان شب نباید اینگونه باشند، بفرمایید باید چگونه باشد. یعنی دوست دارید برنامه چه تغییراتی داشته باشد تا به آنچه در ذهن شماست برسد
    من یه پیشنهاد دارم ولی دور از انتظاره... به نظرم اگه خود آقا صفاریان پور بیان و به سوالات دوستان توی انجمن پاسخ بدن خوب میشه.
    البتّه برای اینکه وقت ایشون هم گرفته نشه میشه سوالات رو جمع بندی کرد و اونموقع خودشون بیان و پاسخ بدن.
    اینجوری یه حالت ارتباط مستقیم میشه

9. 6 کاربر مقابل از Mat عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط Mat نمایش پست ها
    من یه پیشنهاد دارم ولی دور از انتظاره... به نظرم اگه خود آقا صفاریان پور بیان و به سوالات دوستان توی انجمن پاسخ بدن خوب میشه.
    البتّه برای اینکه وقت ایشون هم گرفته نشه میشه سوالات رو جمع بندی کرد و اونموقع خودشون بیان و پاسخ بدن.
    اینجوری یه حالت ارتباط مستقیم میشه
    به نظر من یک مصاحبه گفتاری با رعایت ترتیب و الگوی مشخصی که در روزنامه‌نگاری رایج است، بهتر از این است که یک سری سوالات نوشته شده را به ترتیب پاسخ دهند.

دوستان از این پس اگر در مورد چگونگی اجرای مصاحبه نظری دارید، به صورت پیام شخصی به من اطلاع دهید. این تاپیک اصلا به منظور بحث در مورد چگونگی انجام مصاحبه ایجاد نشده است.

11. 17 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #8
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1574
    تشکر شده 2,674 بار در 300 ارسال

پیشنهادات من برای آسمان شب:

به نظر من بهتره پس از این همه سال آسمان شب سعی کنه ساختار شکنی کنه و از قالب یکنواخت خودش بیرون بیاد.برای مثال یکی از برنامه ها که زیر نور ماه با کارشناسان برنامه به رصد و عکاسی پرداخته شد نمونه ی جالبی از این ساختار شکنی بود.
    لزومی نداره همیشه در یک استدیو و زیر نور شدید پروژکتور برنامه اجرا بشه،شاید اجرای برنامه ای در قصر بهرام و یا بصورت دوره ای در مناطق رصدی مختلف و یا حتی پارک ها و مکان های عمومی و همراهی با عموم مردم بتونه مخاطبان قدیمی آسمان شب رو به ادامه دیدن این برنامه تشویق کنه.
    مخاطب این برنامه حالا دیگه 12 سال هست که با این برنامه زندگی کرده و به تحول و تغییر نیاز داره،به اطلاع از دستاورد های جدید علمی نیاز داره به اطلاع از دستاورد های منجمان و مهندسان ایرانی در این حوزه نیازمنده،نیازمند به برقراری ارتباط با گروه های خارجی موفق و اطلاع از فعالیت های آنهاست.البته همیشه باید به فکر مخاطبان جدید هم بود.

استفاده ی بیشتر و بهتر از جلوه های ویژه خیلی راه گشا است،شاید بشه با توجه به اینکه برنامه زنده نیست از انیمیشن های جذاب و مفید همزمان با سخنان کارشناس استفاده کرد.

تبلیغات در افزایش مخاطبان بسیار مهم است.در صورت امکان در خود تلویزیون ؛اما در صورتی که امکان آن نباشد میتوان از پتانسیل های فضای مجازی استفاده کرد.
    برای نمونه همین فروم آوا استار، من مطمئنم اگر شما هر هفته با یک پست برنامه ی اون هفته خود و میهمانان خود را معرفی کنید مخاطبان شما افزایش خواهند یافت البته رفع نیاز های یک مخاطب حرفه ای هم بسیار مهم است.مطمئن هستم با افزایش مخاطبان مدت برنامه را میتوان به میزانی که در خور وشایسته ی این برنامه است افزایش داد.

البته خیلی طولانی شد
    امیدوارم خونده بشه
    امضای ایشان

Imagination
    is more important than knowledge

13. Top | #9
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

واقعیت اینه که سالهاست این برنامه رو با اجرای آقای صفاریان پور دیده ایم و شناخته ایم.

یک جور عادت به حضورشون داریم.مثلا برنامه نود بدون حضور آقای فردوسی پور خیلی سخته.این برنامه هم با اجرای آقای صفاریان پور همیشه زیبا تر بوده است.

البته انتقاداتی هم به برنامه هست به خصوص به پویا نبودن برنامه.

و صدالبته محدودیتهای زمانی و مالی رو هم باید در نظر گرفت.

میتوان با روی خط آوردن شخصیتهای مختلف و حضور بیشتر افراد و حتی به چالش کشیدن مباحث مختلف نجومی از جمله رصدخانه ملی و دیگر مباحث این برنامه را جذاب تر کرد.

رویدادهای نجومی جذاب را میتوان جذاب تر کرد و مخاطب را پای برنامه میخکوب کرد. مطمئنم دنباله دار آیسان میتواند این برنامه را بسیار پرمخاطب تر کند.

اگر بتوان همزمانی برنامه را با برنامه پربیننده نود تغییر داد خیلی بهتر است.

امیدوارم حمایت منجمین از یکی از معدود برنامه هایمان و شاید تنها برنامه ی ما در سیما,موجب تداوم برنامه و پویاتر شدن آن باشد.

سوالم از ایشون اینه که راهی هست که از منجمان بیشتری در این برنامه استفاده کرد؟

مثلا با ارسال گزارشهای رصدی منجمان از رویدادهای رصدی یا همایشها و انجمنهای نجومی کشور یا تصاویر نجومی که به صورت آنلاین به این برنامه فرستاده بشه.

و دوم اینکه ما (علاقه مندان نجوم) چکار میتونیم بکنیم که به این برنامه کمکی کرده باشیم؟در صورتی که کمکی از دست ما بربیاد.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

14. 19 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #10
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5402
    تشکر شده 833 بار در 77 ارسال

گفت‌وگو با طعم نجوم         
    ایده عالیه

سوالای من اینان

1. آیا آسمان شب برنامه ای برای جا دادن گروه ها، باشگاه ها، انجمن ها و تشکل های نجوم آماتوری از سراسر کشور در دستورکار خودش داره یا خیر؟
    2. کاش آسمان شب نشست هایی نظیر اونی که برای آوا استار گذاشت و ویکی نجوم رو معرفی کرد ، یا مناظره بین مجله نجوم و آسمان شب رو برای استان ها بذاره
    3. کاش آسمان شب بخش بخش بشه، ی بخش طولانی تر از بقیه مصاحبه باشه اما بخش های دیگه محتوای خودشونو داشته باشن، یکنواختی خیلی بده...

برنامه نود عالیه
    اما آسمان شب دگر است
    امضای ایشان
    Hallelujah.,

16. 17 کاربر مقابل از Ali Ahmadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع