صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 17 , از مجموع 17

موضوع: از نجوم تا آسمان شب !

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    40
    تشکر شده 361 بار در 62 ارسال

از نجوم تا آسمان شب !

در اين تاپيك قصد دارم به بهانه آغاز فعاليت ماهنامه آسمان شب ، مسائل و مشكلات نشر علمي در ايران را بررسي كنيم و مقايسه اي همه جانبه بين اين 2 نشريه و ساير نشريات علمي بنماييم .

دعوت ميكنم از كليه دوستان كه در اين بحث شركت كنند .
    ویرایش توسط Green Dream : 10-05-2010 در ساعت 02:00 PM

2. 17 کاربر مقابل از Green Dream عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

چند روز پیش شماره جدید ماهنامه آسمان شب منتشر شد که میتونید خبرش را اینجا بخونید:

شماره 25 نشریه آسمان شب

جدای از بحث‌های قبلی این تاپیک (که مربوط به نزدیک به 2 سال پیش بوده و بیشتر درباره مقایسه دو مجله است) چیزی من رو خیلی نگران میکنه:

این که هر دو مجله نجومی کشور در شرایط فعلی مجبور به زیاد کردن قیمت شده‌اند. ماهنامه نجوم در شماره جدید قیمت را از 4000 تومان به 5000 تومان رساند و نوع کاغذ را هم عوض کرد (با نظرسنجی که خیلی از شما هم در اون شرکت کردید) ولی حتی با قیمت فعلی هم چاپش اقتصادی نیست.

و ماهنامه آسمان شب دو شماره قبل یعنی شماره (23) که مهر ماه 91 منتشر شد 5000 تومان بود در شماره قبل یعنی (24) به 7000 تومان رسید و در شماره جدیدش یعنی شماره (25) به 10000 تومان رسیده (که طبق نوشته سردبیر ماهنامه باز هم پوشش هزینه‌ها را نمی‌دهد).

حالا این از این لحاظ نگران کننده است که افزایش قیمت میتونه باعث کاهش تعداد مخاطبان بشه که خودش باعث مشکلات بیشتر برای مجلات میشه ... . البته این افزایش قیمت در همه کالاها مشاهده میشه اما چون کالاهای نجومی از جمله کتاب، مجله، تلسکوپ و ... از نظر دیدگاه اقتصادی، جز کالاهای ضروری خانوارها نیست و یک جورهایی لوکس محسوب میشه، قطعا در مشکلات اقتصادی، جز اولین چیزهایی خواهد بود که از سبد خرید افراد حذف میشه.

امیدوارم که این افزایش قیمت کالاها تمام بشه تا شاهد کم رونق شدن مباحث نجومی نباشیم ... .

از این نکته که بگذریم در بررسی محتوایی هم به نکته جالبی می رسیم. آسمان شب از شماره گذشته خیلی بیشتر به سمت مباحث فضایی رفته و بخش عمده‌ای از ماهنامه (قسمت مرزهای بی‌کران فضا) به مقالات فضایی اختصاص یافته و مقالات نجومی کاهش پیدا کرده‌اند که باید دید نظر مخاطبان نسبت به این تغییرات چگونه است

4. 29 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #12
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    210
    تشکر شده 1,220 بار در 140 ارسال

چیزی که پر واضحه، مسیر نزولی توجه به علم و خصوصا توجه به نشریات علمیه. واقعاً جای تاسف داره که مجله ای با بیش از 20 سال تجربه و چاپ، تازه باید نگران چاپ شدن یا نشدن شماره بعدیش باشه. مسئولیت با کیه نمیدونم. ولی خیلیها مقصر هستند. البته الان دنبال مقصر نیستیم. مهم آسیب شناسی این موضوعه. شروع تفکر به دنیای نجوم برای خیلی از ما با این مجله آغاز شده. قطعا گرانی مجله دل خیلی از دوستداران نجوم رو میزنه و این یعنی سرعت گرفتن در مسیر نزولی! فقط میتونم بگم هیچ یک از ما به هیچ وجه راضی نیستیم که در کیوسکهای روزنامه فروشی خبری از مجله نجوم نباشه. راه و چاه چیست؟! خدا میدونه
    امضای ایشان
    هر لحظهُ آسمان جایی برای شگفتی است

6. 13 کاربر مقابل از Mehrzad-jupiter عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783
    تشکر شده 1,158 بار در 208 ارسال

به نظر من، مجلاتی مثل نجوم و آسمان شب باید از مسائل غیر ضروری دوری کنند
    به مجلاتی مثل اسکای اند تلسکوپ و استرونومی اگر نگاه کنید ،همگی دارای مقالاتی حرفه ای در زمینه عکاسی ،رصد و ... هستند که کمک خیلی زیادی به پیشرفت در این زمینه ها می کند
    در این مجلات جایی برای داستان یا تبلیغات غیر نجومی وجود ندارد اما در مجلات ایرانی چه طور؟
    به نظر من اگر مجله نجوم می خواهد داستان های نجومی داشته باشد بهتر است فقط به صورت الکترونیکی به روی سایت منتشر شود و به جای آن در مجله ،چند مقاله مفیدتر داشته باشند
    این که در مجلات مصاحبه کنیم که نجوم در ایران چطور است و چطور باید باشد فایده ای ندارد.
    به جای آن اگر مقالاتی ارائه شوند که فرد را به رصد و عکاسی با ابزار هایش ترغیب کند بسیار بهتر است
    مخصوصا در این گرانی که قیمت مجلات افزایش پیدا کرده بهتره از مطالب غیر ضروری خود داری شود
    آسمانتان پر ستاره
    امضای ایشان
    من برگشتم

8. کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

9. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط علیرضا محمدی نمایش پست ها
    به نظر من، مجلاتی مثل نجوم و آسمان شب باید از مسائل غیر ضروری دوری کنند
    به مجلاتی مثل اسکای اند تلسکوپ و استرونومی اگر نگاه کنید ،همگی دارای مقالاتی حرفه ای در زمینه عکاسی ،رصد و ... هستند که کمک خیلی زیادی به پیشرفت در این زمینه ها می کند
    در این مجلات جایی برای داستان یا تبلیغات غیر نجومی وجود ندارد اما در مجلات ایرانی چه طور؟
    به نظر من اگر مجله نجوم می خواهد داستان های نجومی داشته باشد بهتر است فقط به صورت الکترونیکی به روی سایت منتشر شود و به جای آن در مجله ،چند مقاله مفیدتر داشته باشند
    این که در مجلات مصاحبه کنیم که نجوم در ایران چطور است و چطور باید باشد فایده ای ندارد.
    به جای آن اگر مقالاتی ارائه شوند که فرد را به رصد و عکاسی با ابزار هایش ترغیب کند بسیار بهتر است
    مخصوصا در این گرانی که قیمت مجلات افزایش پیدا کرده بهتره از مطالب غیر ضروری خود داری شود
    آسمانتان پر ستاره
    در مورد مجلات نجومی مثل اسکای و استرونومی که پر از تبلیغات هستند اتفاقا مجلات ایرانی زیاد تبلیغ ندارند
    مجلات نجومی مجلاتی ترویج علمی هستند یعنی لزوما مجلاتی نیستند که فقط در مورد چگونگی رصد و عکاسی مطلب داشته باشند. همه جور سلیقه ای مجله را تهیه می کنند و اتفاقا برخی بیشتر مصاحبه ها را می پسندند برخی هم مطالب اخترفیزیکی یا داستانی

10. 7 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #15
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6357
    تشکر شده 386 بار در 47 ارسال

منم با اولین پست آقای اکبرنیا موافقم
    من وقتی که ماهنامه رو خریدم یه لحظه تعجب کردم و وقتی آسمان شبو خریدم از خریدم تا حدودی منصرف شدم
    به جز بحث قیمت (ما که به روی جفت دیده هامون از هر دو میخریم...) بحث محتوای مطالب هم هست من تا همین الان فقط آخرین آسمان شبو رق زدم و نخوندم ... ماهنامه نجوم بهتر کار میکنه حداقل دوتا متن جذاب نجومی رو با ذوق آدم میخونه
    به نظر من باید مسولین هر دو مجله به فکر افزایش جذابیت هم باشند ....مثلا مصاحبه با دکتر مبشر در شماره 227 ماهنامه خب خیلی جذاب بود
    میدونید هم یه چیزایی یادگرفتیم هم علاقه خودِ من نسبت به نجوم بیشتر شد هم فال بود و هم تماشا
    جذاب باشه از هر دو دفتر تقاضایه جذابیت رو دارم .... درس عربی رو که خیلی ها بدشون میاد(مثال میگم ) اگه یه معلم جذاب درس بده با تمام خشکی و سختی هاش (امیدوارم به کسی جسارت نکرده باشم) تو مشتاق عربی میشی خب نجوم هم که درسه و باید جذاب باشه...
    امضای ایشان
    تمام ذرات جهان دارای نیروی مرموزی به نام جاذبه هستند كه باعث جذب آنها به یكدیگر می شود و به طور معمول ذرات هر توده مجذوب مركز آن و توده ذكر شده، خود، مجذوب توده دیگری است.((آیزاك نیوتن))

12. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783
    تشکر شده 1,158 بار در 208 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    در مورد مجلات نجومی مثل اسکای و استرونومی که پر از تبلیغات هستند اتفاقا مجلات ایرانی زیاد تبلیغ ندارند
    مجلات نجومی مجلاتی ترویج علمی هستند یعنی لزوما مجلاتی نیستند که فقط در مورد چگونگی رصد و عکاسی مطلب داشته باشند. همه جور سلیقه ای مجله را تهیه می کنند و اتفاقا برخی بیشتر مصاحبه ها را می پسندند برخی هم مطالب اخترفیزیکی یا داستانی
    تبلیغ هست ولی تبلیغ تجهیزات نجومی نه چیزه دیگر...
    ولی در هر صورت این مجلات باید به بخش نجوم کاربردی و عملگرا توجه بیشتری داشته باشند (که البته مجله نجوم بیشتر به آن توجه می کند)
    در کنار ترویج علم باید به پیشرفت ان هم فکر کرد.
    امضای ایشان
    من برگشتم

13. کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

14. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

از نجوم تا آسمان شب !         
    نقل قول نوشته اصلی توسط علیرضا محمدی نمایش پست ها
    تبلیغ هست ولی تبلیغ تجهیزات نجومی نه چیزه دیگر...
    ولی در هر صورت این مجلات باید به بخش نجوم کاربردی و عملگرا توجه بیشتری داشته باشند (که البته مجله نجوم بیشتر به آن توجه می کند)
    در کنار ترویج علم باید به پیشرفت ان هم فکر کرد.
    بله قطعا به نجوم عملگرا و پروژه های رصدی هم هم توجه زیادی میشه

در مورد تبلیغات هم قطعا اگر فقط قرار باشه تبلیغات نجومی چاپ بشه، چون تعدادش کم هست عملا درآمد لازم کسب نمیشه و کلا مجله امکان چاپ نخواهد داشت بنابراین تنها راه بقای مجله اینه که تبلیغات داشته باشه. مجلاتی مثل اسکای و استرونومی رو از لحاظ تعداد چاپ و پخش در جهان نمیشه با نجوم و آسمان شب مقایسه کرد. در جهان به قدری فعالیتهای نجومی هست که تبلیغاتش برای اون مجله ها کافی باشه ولی در ایران و شرایط اقتصادی فعلی واقعا محدوده. تازه تا جایی که اطلاع دارم مجلات نجوم در جهان هم با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند

ممنون از توجه تون

15. 6 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع