صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 13 , از مجموع 13

موضوع: رصد های تکراری !

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    281
    تشکر شده 282 بار در 33 ارسال

رصد های تکراری !

در حالیکه گالیله 400 سال قبل با تلسکوپ های دست ساز عمق منظومه شمسی را رصد کردواقعا رصد های تکراری و تشویق به اینگونه رصد ها تحت عنوان روز ، ماه و سال نجوم توسط گروه های نجومی در سراسر کشور چه دردی از نجوم پیشرفته دنیا را دوا خواهد کرد آنهم در حالیکه ساخته دست بشر از منظومه شمسی نیز عبور کرده و آنوقت ما هنوز در حال تشویق بقیه به رصد کردن مشتری و مریخ و هلال ماه نو هستیم ! فکر نمی کنید خودمان را سر کار گذاشته ایم و در حال درجا زدن هستیم ! چه وقت قرار است ما منجمین ایرانی تحت هدایت انجمن نجوم ایران دست به رقابت های مهم و دست اول در عرصه نجوم جهانی بزنیم ؟ ایا فقط دیدن آسمان شب و بر گزاری مسابقاتی مانند رصد مثلا 120 کهکشان و ... باری به هر جهت بودن و نمایش اینکه ما هم در حال مثلا یک فعالیت های نجومی هستیم را در ذهن متبلور نمیکند ؟ ایا وقت آن نرسیده که نجوم ایران صرفا مترجم فعالیت های دانشمندان دیگر کشور ها نباشد و از همه اعضا یاری بطلبد . ظاهرا مدتهاست که رصد های تکراری مشتری و مریخ و ماه دورانشان بسر آمده است .

فرهاد داودوندی انجمن نجوم شهرستان بروجرد

2. 14 کاربر مقابل از farhad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط stargazer1389 نمایش پست ها
    حرفهای شمام منطقین و درست. اما راجع به دوم و سوم هر کاری ریسک داره و هرچیزی که بخاد انجام بشه و خوبم انجام بشه طول میکشه تا نتیجه بده. باید برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت واسش بشه. همون کاری که اروپاییها و آمریکاییها سالهاست انجام میدن. و اینکه شما درست میگین الانشم خیلیا که ممکنه ما هم جزوشون باشیم ممکنه تو حرفهامون بعضی چیزا رو بد بگیم یا اشتباه اما من نوعی وقتی یه دفعه یه سوالی ازم شد که بلد نبودم اول اینکه باید بگم" نمیدونم و ایشالا پیدا میکنم جوابشو و دفعه بعد بهتون میگم"، نه اینکه واسه لوطی نباختن یه چیزی به هم ببافم و دوم اینکه یه دفعه که این سوال ازم شدو نمی دونستم برم دنبالش و جوابشو پیدا کنم و دفعه بعد ارائه بدم همین باعث پیشرفتمون میشه وقتی خودمونو متعهد بدونیم که درست یاد بگیریم، جواب صحیح رو بدیم و دنبالش باشیم و آپدیت کنیم اطلاعاتمونو.
    نکته بعدی هم که هست تو رصدهای عادی و بقول شما تکراری و عمومی که برگزار میشه فقط مفاهیم عادی و اجرام ساده رو به ملت نشون میدیم از جمله صور فلکی و سیارات و ماه و یکی دوتا سحابی. بعد این وسط هرکه علاقه مند به بیشتر دونستن و یادگیری بود به کلاسهای آموزشی ارجاعش میدیم و به اساتیدی که مطالب رو عمقی تر و مفصلتر بیان می کنن. پس اساتید امکان خطاشون کمتره (البته اساتیدم باید آپدیت باشن و به ندانستنشون اعتراف کنن و برن دنبال سوالاتی که مبهمه و دفعه بعد ارائه بدن. این مورد رو من در اساتید دیگه هم دیدم نه نجومی حتی اساتید دانشگاهی).
    خلاصه اینکه اگه متعهد باشیم به این چیزا خوب میتونیم نجوم و جامعه نجومی رو ترویج بدیم بین مردم عادی. چیزی که من خودم توی رصدهای عمومی که در عید نوروز برای مردم شهرهای دیگه (میهمان) در یزد برگزار می کردیم، دیدم این بود که شاید کم کمش 50% از این برنامه و دونستن مطالب خوششون میومد و بعضی وقتها سوالهایی میکردن که عجیب غریب بود و نشون از علاقه شون داشت. پس بنظرم خوب میشه رو علاقه مردم سرمایه گذاری کرد. البته با برنامه و هدف نه یرخی.
    راجع به فن بیان مروجین هم کاملا با tahoo موافقم.
    با قسمت اول حرفتون موافقم و قانع شدم! البته هنوزم فکر میکنم ریسک این کار بالاست!(شاید من این طور فکر میکنم!)
    نسبت به وضعیت نجوم و این جور چیزها نباید خوش بین بود! باور کنید اینو چندین بار هم تجربه کردم و دیدم که اره اگه این این طوری بشه و اون این طوری و ... و در نهایت این میشه و این! ولی در حقیقت غیر از این میشه! توی این موضوع بیشتر بدبین باشیم و همراه با سخت گیری اون موقع حداقل نتیجه ای که میخوایم رو میگیرم! البته نظره اصلی خودم رو توی تاپیک"درباره وضعیت نجوم در ایران" زدم و به نوعی هم جواب قسمت دوم حرفتون هم دادم!
    امیدوارم بهترین راه ها برای پیشبرد نجوم توی کشور مطرح بشه و نتیجه ی رضایت بخشی رو هم در پی داشته باشه!
    امضای ایشان
    .

4. 6 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #12
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4853
    تشکر شده 311 بار در 45 ارسال

اول یه نکته به نظر من برنامه های ترویجی لازمه اما بهنه ای برای تعطیلی کارهای اکتشافی نیست!
    فکر نمیکنم این برنامه ها اونقدر وقتمون رو بگیره که به کارهای اکتشافی نرسیم اگر هم واقعا وقتگیره خوب باید کمش کرد چون کارهای اکتشافی لطمه ای به ترویج نمیزنه که هیچ بیشترش هم میکنه شما فرض کنید یک نفر هر روز بشنوه که یک نفر از شهر خودش دباله دار یا ابرنواختر یا... کشف کرده بیشتر مشتاق میشه یا اینکه زحل رو از پشت تلسکوپ ببینه
    یکی از عوامل مهم هم اینکه چون ما امکانات نداریم نجوم حرفه ایمون هم پیشرفت نکردهپس کسی نیست که به جامعه آماتوری خط بده
    یک عامل خیلی مهمتر هم تنبلیهکار ترویج با هفته ای یا ماهی یکبار هم راه میفته اما برای اکتشاف باید هرشب یا چندشب در هفته کار کنی
    و یک عامل دیگه هم گرونیهقیمت ابزار بالاست و اگه بخوای هرفه ای کار کنی هم تلسکوپ خوب میخوای هم پایه go toخوب هم دوربین عکسی گرون و هم برای رصدهای حرفه ای ccdکه میشه حدود 10 ملیون تومان ناقابل(آدم این ریختی میشهبعدبعد)
    اما هیچ کدوم به اندازه تنبلی مؤثر نیست (خودم میگم به کسی برنخوره)
    امضای ایشان
    جهان پر از پلیدیست
    نه به خاطر وجود انسان های بد
    بلکه به خاطر سکوت انسان های خوب

6. 5 کاربر مقابل از نجمه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #13
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    12081
    تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

رصد های  تکراری !         
    عالی بودممنون

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)