نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: آموزش ساخت مبدل واید برای لنز 55-18 کانن

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2044
    تشکر شده 1,314 بار در 87 ارسال

Post آموزش ساخت مبدل واید برای لنز 55-18 کانن

سلام به همه دوستان
    اين تاپيک براي آموزش ساخت مبدل وايد کننده OS ايجاد شده که قبلا هم عکس هايي نجومي از اين لنز ديده بودين البته قرار بود زود تر بذارم ولي به خاطر مشغله زياد کمتر ميتونستم به فروم بيام.

اين مبدل خيلي ساده هست و به راحتي ميتونيد با هزينه خيلي کم بسازيد و براي لنز 55-18 canon استفاده کنين و فعلا رو هيچ لنز ديگري تست نشده.
    بهتره اول بگم فکر ساخت اين مبدل از کجا به ذهنم رسيد. همون طور که ميدونين لنز 55-18 و البته ساير لنز ها داراي فکوس اضافي هستن يعني مرزي براي فکوس بي نهايت نيست. من تصميم گرفتم از اين فکوس اضافي طوري استفاده کنم که علاوه بر بيشتر کردن ميدان ديد بتونم مرزي براي بي نهايت بذارم تا فکوس گرفتن در شب راحت تر بشه. وقتي مبدل به لنز وصل ميشه با چرخوندن فکوس تا آخر فکوس روي بي نهايت و ستاره ثابت ميشه و ديگه لازم نيست وقت بري فکوس گرفتن بذاريد.
    اين مبدل به سادگي و با يک لنز عينک و يک فيلتر UV ساخته شده . طبق شکل زير

شما براي ساخت مبدل به يک لنز نمره 9- عينک با قطر 65mm و يک فيلتر uv و نوار چسب نياز داريد.
    طبق تصوير بالا فيلتر uv رو درست وسط لنز بذاريد بعد محکم با نوار چسب سفتش کنين بعد چسب قسمت پيچي فيلتر رو با موکت بر ياتيغ تميز کنين. البته يادتون نره شيشه فيلتر رو حتما جدا کنين چون باعث درخشش لنز و ايجاد نور هاي اضافي ميشه. بعد روي نوار چسب شيشه اي رو با نوار چسب سياه بپوشونين براي چسبوندن فيلتر به لنز عينک از نوار چسب هاي برق کاري استفاده نکنين چون بعد از مدتي شل ميشه و لنز و کج ميکنه و بهتره از نوار چسب هاي شيشه اي استفاده کنين.
    مزايا:
    افزايش ميدان ديد تا 100 درجه
    داشتن فکوس بي نهايت
    کاهش نويز
    معايب:
    وجود ابيراهي هاو فکوس نبودن در اطراف لنز
    درخشش لنز در نور هاي شديد مثل نور ماه کامل و...
    نداشتن فکوس نزديک

عکس هاي زير توسط همين مبدل گرفته شده اند.

عکس زیر در ایزوی 6400

به خاطر اينکه اطراف لنز از فکوس خارجه ميتونين عکساي دور قطبي زيبايي بگيريد چون ستاره ها از وسط لنز به اطراف کم کم به خاطر عدم فکوس بزرگتر ميشن البته فعلا دارم روش کار ميکنم که با يک سيستم چند لنزي ابيراهي هاي اطراف لنز رو هم مقداري کمتر کنم. که بعد ها از همين تاپيک تغيرات گفته ميشه. سعي ميکنم تو پست هاي بعدي عکس هاي با کيفيتي بذارم تا بهتر معايب رو ببينين البته چون تصوير وايد ميشه ابيراهي ها کمتر به چشم ميان. دوستان هر سوالي در مورد مبدل داشتن من در خدمتم.
    موفق باشيد.

2. Top | #2
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693
    تشکر شده 2,158 بار در 242 ارسال

با تشکر از شما همونطوری که فرمودین قطر شیشه عینک 65 میلیمتر و فیلتر هم 58 میلیمتر هست که چسب کاری رو سخت میکنه . بهتر نیست قطر شیشه اندازه داخل فیلتر بشه تا با چسب آبکی چسبونده بشه ؟ اینطوری خیلی بهتر میشه و میشه فیتش کرد. الان شیشه رو تهیه کردم ولی اگر بشه اینکار رو کرد و قطر شیشه اندازه فیلتر بشه عالی میشه . آیا در میدان دید تاثیر نداره ؟
    امضای ایشان
    حافظ از مشرب قسمت گله بی انصافیست
    طبع چون آب و غزل های روان ما را بس ...

3. 4 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2044

نقل قول نوشته اصلی توسط Mojtaba Gholami نمایش پست ها
    با تشکر از شما همونطوری که فرمودین قطر شیشه عینک 65 میلیمتر و فیلتر هم 58 میلیمتر هست که چسب کاری رو سخت میکنه . بهتر نیست قطر شیشه اندازه داخل فیلتر بشه تا با چسب آبکی چسبونده بشه ؟ اینطوری خیلی بهتر میشه و میشه فیتش کرد. الان شیشه رو تهیه کردم ولی اگر بشه اینکار رو کرد و قطر شیشه اندازه فیلتر بشه عالی میشه . آیا در میدان دید تاثیر نداره ؟
    ممنون اگه قطر شیشه از 65 کمتر باشه باعث کم شدن میدان دید و سایر مشکلات میشه درسته چسبوندن فیلتر به لنز سخته ولی اگه چند بار سعی کنین میتونین به خوبی بچسبونین اگه از چسب های دیگه استفاده کنین لنز و از دست میدین مخصوصا اگه نتونین درست مرکز لنز بچسبونین. در ضمن اگه بتونین لنز های بزرگتر از 65 پیدا کنین یا خودتون تراش بدین میدان دید واید تر هم میشه...

5. 7 کاربر مقابل از Omid Scope عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    9351
    تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

سلام دوست عزيز و خلاق...
    سلام به همه ي دوستان....

آقا اميد عزيز...
    اين شيشه عينك كه گفتين من دنبالش رفتم ...3 جوره ميگن.....
    هر 2 طرف محدب....
    يك طرف صاف و يك صرف محدب...
    و اينكه كلا شيشه تماما محبه...يني يك طرف محدبه و پشتش مقعر هست...
    من كدومو بايد بگيرم؟؟....

راستي......
    اگه مطمئن باشم فيلتر رو درست در وست گذاشتم...ميتونم دور فيلتر رو در جايي كه به لنز چسبيده با چسب حرارتي(تفنگي كه چسب آب ميشه ازش مياد بيرون) يا چسب قطره اي محكم كنم؟......

7. Top | #5
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2044

سلام دوست عزیز
    شما باید عدسی بگیرید که تغریبا یک طرف صاف (دارای انحنای بسیار کم) و طرف دیگر هم مقعر باشه در ضمن بهتره عدسی شماره 9- فشرده بگیرین(ضخامت نسبت به لنز های مشابه کمتر هست) در این صورت مشکل گوشه عکس ها هم برطرف میشه(دیگه گوشه ها سیاه نمیشه) مثل عکس زیر بدون دستکاری یا کراپ و...

در مورد چسباندن هم بهتره از چسب حرارتی استفاده کنین چون چسب حرارتی بعدا به راحتی از شیشه جدا میشه ولی برای چسب قطره ای باید از حلال مخصوص خودش استفاده کنید.
    موفق باشید.

8. Top | #6
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11592
    تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

آموزش ساخت مبدل واید برای لنز 55-18 کانن         
    سلام
    از این ترفند روی لنز المپیوس 12-50 استفاده کردم. واید خیلی خوبی میداد. البته متاسفانه برای این لنز فکوس بی نهایت نداد.
    متشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)