صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 35 , از مجموع 35

موضوع: هلال بحراني شوال و رصدگران ايراني

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4650
    تشکر شده 330 بار در 20 ارسال

هلال بحراني شوال و رصدگران ايراني

سلام به دوستان آوايي گرامي
    روز شنبه 29 ماه مبارك رمضان 1433 مطابق با 28 امرداد 1391 و 18 آگوست 2012 رصدگران ايراني با كمك تلسكوپ هاشون به دنبال هلال ماهي خواهند گشت كه شب قبل در ساعت 20 و 24 دقيقه به وقت ايران متولد شده. پارامترهاي هلال در اين روز به گونه ايه كه رويتش پس از غروب خورشيد در پهنه ايران منتفيه.
    درواقع ارتفاع ماه در زمان غروب خورشيد چنان كمه كه بعد از غروب خورشيد ماه در غليظ ترين و غبارآلودترين لايه هاي جو حضور داره و امكان ديدنش حتي با داشتن جدايي زاويه اي و فاز مناسب كلا منتفيه.

بنابراين رصدگران ايراني به نوعي از رصد هلال ماه كه به "هلال در روز" مشهور شده مشغول خواهند شد. يعني سعي خواهند كرد هلال ماه رو زماني كه هنوز هلال ارتفاع بالايي داره و در حضور خورشيد تابان شكار كنند. (نزديكي خورشيد به ماه رو بايد در طول رصد در نظر داشته باشيم و اول از چشمامون و در درجه بعد از اپتيكمون مراقبت كنيم. درنظر نگرفتن نكات ايمني در رصد هلال در روز ميتونه خطرناك باشه!)

انجام اين كار مستلزم استفاده از اپتيك هاي مناسب و دقت بالا در نشانه روي به سمت هلال هست. تلسكوپ مناسبي كه به خوبي align شده و با استفاده از موتور درحال دنبال كردن هلاله و درطول رصد مطمئنيم كه هلال در ميدان ديدش حضور داره ممكنه اين شانس رو داشته باشه كه هلال رو به دام بندازه!
    فلسفه ايجاد اين تاپيك اينه كه رصدگران و تلسكوپ داران آوايي تجربيات خودشون رو در مورد روش هاي رويت هلال در روز با هم مبادله كنند و ان شا الله براي رويت هلال چالشي شوال آماده بشن.
    امضای ایشان
    آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی، درحالی که در درون تو جهان بزرگی نهفته است؟!
    امام علی (ع)

2. Top | #31
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط geologist نمایش پست ها
    تا حالا تلسکوپ مجهز به gprs ندیده بودم. یعنی با نصب سیم کارت به اینترنت وصل میشه؟!!!
    شاید هم منظورتون gps یا همون "سیستم موقعیت‌یاب جهانی" هستش؟!
    بله منظورم همونgps بود.
    امضای ایشان
    یه کتاب شعر دیدم با عنوان " صبح از ساعت ۱۰ آغاز می شود".
    من نخونده با هاش موافقم! شما چطور؟
    اصلا به همچین شاعری باید نوبل ادبیات داد. مگه نه؟؟؟؟

3. 4 کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

استهلال هلال شوال 1433 قمری
    تاریخ رصد: شنبه 28/5/1391
    محل رصد: ارتفاعات شواز
    طول 53.630 شرقی و عرض 31.697 شمالی و ارتفاع 2260 متراز سطح دریا.
    تجهیزات: شکستی آپوکروماتیک 80 میلیمتر و 8 اینچ دابسونی.
    اعضای گروه: آقایان شیخ رضا خانی، بنده (مصدق)، نمکیان، نصیرزاده، اسلامی

ساعت 15:50 در رصدگاه مستقر شدیم. هوا تا حدود ساعت 18 نیمه ابری بود اما به تدریج صاف شد.
    با هر دو تلسکوپ مختصات هلال را نشانه روی می کردم اما هلال در چشمی دیده نمی شد.
    آقای نمکیان که بعلت خستگی شب گذشته مشغول استراحت بودند حدود ساعت 18:30 به جمع ما پیوستند. بنده از ایشان نیز کمک خواستم تا اینکه در ساعت 19:07 از پشت تلسکوپ شکستی آپو اعلام کردند که هلال را می بینند.
    بعد از آن همه سعی کردیم هلال را ببینیم اما موفق نشدیم. بنده احتمال دادم که این مسئله شاید بخاطر تفاوت فوکوس چشم اعضا باشد اما ترجیح دادم فوکوس را تغییر ندهم چون ممکن بود هلال را کلا از دست بدهیم.
    آنطور که آقای نمکیان گفتند شکل هلال کمانی از ساعت 13 تا 17 و بسیار محو و کم رنگ بود و مرتب پنهان و دوباره ظاهر می شد.
    در حین رصد چند مرتبه هلال ناپدید شد و بنده مجددا تلسکوپ را از طریق خورشید به سمت هلال تنظیم می کردم و در هر بار آقای نمکیان موفق به رویت آن می شدند.
    در ساعت 19:35 خورشید با روشنایی نسبتا زیادی در پشت کوه های دوردست غروب کرد (این مسئله نشان دهنده غبار نسبتا کم افق بود.)
    در ساعت 19:40 آقای نمکیان هلال را گم کردند. بنده چون از قبل محل غروب ماه را تعیین کرده بودم تلسکوپ را به سمت آن محدوده تنظیم کردم.
    هر دو مشغول جستجوی هلال در نزدیکی افق بودیم که بازهم آقای نمکیان در ساعت 19:45 اعلام کردند که توانستند یک لحظه هلال را در حالیکه نیمی از آن در بالای کوه قرار داشت مشاهده کنند و بعد از آن دیگه هلال ناپدید شد.
    عید فطر بر همگی مبارک.

5. 11 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    894
    تشکر شده 1,000 بار در 114 ارسال

آیا با تلسکوپ 8 اینچ هم هلال را دیدید؟
    امضای ایشان
    هرکجا هستم باشم آسمان از آن من است.
    www.yazdsky.com

7. 2 کاربر مقابل از Ahmad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

تلسکوپ 8 اینچ که پایه دابسونی آن را از قبل درجه بندی کرده بودم مخصوص رصد برای خودم گذاشته بودم. و آقای نمکیان را هم موظف کرده بودم تا هلال را با همان تلسکوپ شکستی دنبال کنند و از دست ندهند. البته چند بار هم با 8 اینچ امتحان کردند ولی موفق نشدند.
    من قبلا هلال باریک ربیع الثانی 1431 با کشیدگی 8.5 درجه را با شکستی آپو دیده بودم. فکر می کنم بطور کلی تلسکوپ های شکستی آپو ابزار مناسبتری برای رویت هلال هستند.

9. 8 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    572
    تشکر شده 1,037 بار در 121 ارسال

هلال بحراني شوال و رصدگران ايراني         
    گزارش رویت هلال شوال 1433
    تاریخ شمسی: 28 امرداد 1391
    تاریخ قمری:29 رمضان المبارک1433
    تاریخ میلادی:18 آگوست 2012
    مکان رصد: همدان_رصدخانه ابن صلاح همدانی
    طول جغرافیایی رصدگاه: 34.78622شرقی
    عرض جغرافیایی رصدگاه: 48.53207 شمالی
    ارتفاع از سطح دریا: متر1867
    وضعیت جوی: آسمانی همراه با ابرهای پراکنده و غبار محلی
    ابزار:تلسکوپ 12 اینچی بازتابی نیوتنی،6 اینچ بازتابی نیوتنی
    آعضای گروه:خانم ها مهسا درویشی،ثمین فرخ سیر،مرواریدشیرین،سایه مینایی
    وضعیت رویت هلال:رویت نشد
    مشروح گزارش:
    اعضای گروه رویت هلال رصدخانه ی ابن صلاح همدانی جمعه شب مورخ 1391/5/27در این مرکز به منظور آماده کردن ابزارها برای رویت هلال حاضر شد که متاسفانه به دلیل برخی مشکالات و ناهماهنگی های پیش آمده این مهم حاصل نشد و در نهایت منجر به این شد که برای شکار این هلال تیم رویت نتوانند از تلسکوپ های مجهز به سیستم گوتو کمک بگیرد. در مورخ شنبه 28 امرداد تیم رویت هلال رصدخانه ابن صلاح همدانی در ساعت12 ظهر در رصدگاه مستقر شد و تلاش خود را برای شکار این هلال آغاز نمود. در ساعت 2 بعداظهر مطابق پیش بینی سازمان هواشناسی اسمان پوشیده از ابر شد که یاس برخی از اعضای تیم را به دنبال داشت اما با صبر و شکیبایی در ساعت 6 عصر نواحی محدوده ای هلال ماه خالی از ابر شد و دوباره تلاش ها برای شکار هلال آغاز شد. در طول این رصد با وجود رعایت نکات ایمنی باز هم یک غفلت باعث سوختگی سطحی صورت یکی از اعضا و مقنعه ایشان شد. در این ماه هم تقریبا مشابه شرایط جوی همدان در رویت هلال ماه مبارک رمضان به دلیل وجود ابر و غبار محلی هلال توسط این گروه رویت نشد. لازم است از آقایان سبحان حیاتی و جواد قراباغی به دلیل کمک و همکاری به گروه در این برنامه کمال قدردانی و شپاس را داشته باشم.
    و من الله توفیق...
    ویرایش توسط fampersi : 08-22-2012 در ساعت 12:46 PM
    امضای ایشان
    فانتزی این روزام شده اینکه استادمو ببینم بهم بگه استاتیک 20 شدی....
    اون امتحان سختو گرفتم که عمقی درسو فهمیده باشی...

امتحانو بیخِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِیی ییییییییییییییییییییییییی یییییییییال

11. 9 کاربر مقابل از fampersi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)