صفحه 16 از 16 نخستنخست ... 61213141516
نمایش نتایج: از شماره 151 تا 160 , از مجموع 160

موضوع: نجوم در آیات و روایات

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80
    تشکر شده 5,177 بار در 631 ارسال

Post نجوم در آیات و روایات

فرموده ای از پیامبر اکرم(ص):
    دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارسی بران دست خواهند یافت.

منظور از ثریا خوشه پروین است.

-----------------------
    این پست منتقل شده از تاپیکی قدیمی به این تاپیک است برای همین پست اول قرار گرفته.در اصل پست اول تاپیک پست شماره 2 است.

---------------
    دوستان عزیز لطفا از بیان نظرات شخصی خود نسبت به تفسیر آیات و روایات پرهیز کنید در صورت گذاشتن نظر شخصی در این موارد، پست مربوطه حذف خواهد شد.ضمنا اگر تفسیر و معنی معتبری از آیات و روایات یافتید قرار دادن آن در تاپیک مانعی ندارد.
    ویرایش توسط آسمون : 01-11-2013 در ساعت 12:05 PM

2. Top | #151
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275
    تشکر شده 3,346 بار در 359 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط gshahali نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز
    بهتر است جهت جلوگیری از سوء تفاهم، منبع مطالب را ذکر کنید.
    این مطلب مربوط به تفسیر شریف نمونه است.
    البته مرحوم علامه طباطبایی در المیزان، آسمان پایین را تمام فضایی می دانند که ستارگان در آن قرار دارند.
    موفق باشید
    سلام، ممنون دوست عزیز از اطلاعتون، اما من قبلا یک بار تمامی منابعم رو در یکی از پست های گذشته معرفی کردم و آسمون جان هم گفت که دیگه لازم نیست دوباره برای هر پست تکرارشون کنم!
    در کل خیلی ممنون از هشدارتون و توجهتون، و ممنون که زحمت کشیدید و این منبع رو اطلاع رسانی کردید.
    لطف کردید!
    امضای ایشان
    حتی در انتهای بن بست نیز، راه آسمان باز است... !
    پس پرواز را بیاموز!

3. 10 کاربر مقابل از Mahdieh. GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #152
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5841
    تشکر شده 1,000 بار در 112 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط ستاره ی تنها نمایش پست ها
    از همه س شما سپاس گذارم که برای قرآن ارزش قایلید من این تاپیک رو در سایتی گذاشتم و جز توهین چیز دیگری نشنیدم!
    جای تشکر دارد از مدیریت محترم سایت، جناب آقای امام، و همکاران محترمشان به دلیل فراهم آوردن این محیط مناسب برای تعامل کاربران؛ چه در این موضوع و چه در دیگر موضوعهای این سایت.
    خدا قوت
    امضای ایشان
    «مبارزه با احمق و حماقت مبارزه با نفاق نیز هست، زیرا احمق ابزار دست منافق است»
    علامه شهید مطهری

5. 10 کاربر مقابل از gshahali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #153
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    6535
    تشکر شده 32 بار در 5 ارسال

سلام دوست گرامی
    خیلی مفید بود اما اگر اسم سوره و شماره آیه را هم
    بعلاوه منبع تفسیر بنویسید بهتره ...
    امضای ایشان
    همه دارایی ام نداری من
    همه دانش ام نادانی من
    همه بودن ام نیستی من...

7. 4 کاربر مقابل از saran عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #154
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6290
    تشکر شده 703 بار در 62 ارسال

سلام به تموم منجمین عزیز
    از کتاب شگفتیهای آفرینش در کلام اهل بیت ، روایتی از بحارالانوار از پیامبر دیدم ، که چنین بود :
    قال ابن عباس دخل علینا رسول الله و نحن فی المسجد حلق حلق ، فقال لنا : فیم انتم ؟
    قلنا نتفکر فی الشمس کیف طلعت و کیف غربت ،
    قال احسنتم کونوا هکذا تفکروا فی المخلوق و لا تفکروا فی الخالق ، فإن الله خلق ما شاء و تعجبون من ذلک .
    ابن عباس از یاران پیامبر گفت در مسجد نشسته بودیم و مردم حلقه حلقه در گوشه و کنار دور هم نشسته بودند که پیامبر بر ما وارد شد ، و پرسید در چه حالید و از چه صحبت میکنید ؟
    گفتیم از چگونگی طلوع و غروب خورشید . فرمودند آفرین بر شما همواره در مخلوقات خدا بیاندیشید ولی درباره تصور خدا هرگز .چرا که خداوند هر چه افرید برای آنچه میخواست آفرید و شما از آنها شگفت زده میشوید .
    اینم از سفارش پیامبر به شما منجمین اندیشمند
    امضای ایشان
    پرواز را به خاطر بسپار ، پرنده مردنیست .
    "فروغ"

9. 10 کاربر مقابل از Arian Soltani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #155
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

سه روز تاریکی، افسانه یا حقیقت؟!!

قَالَ النَّبِيُّ ص فَكَأَنِّي بِهَا قَدْ حُبِسَتْ مِقْدَارَ ثَلَاثِ لَيَالٍ ثُمَّ لَا تُكْسَى ضَوْءً وَ تُؤْمَرُ أَنْ تَطْلُعَ مِنْ مَغْرِبِهَا فَذَلِكَ قَوْلُهُ عَزَّ وَ جَلَّ إِذَا الشَّمْسُ كُوِّرَتْ وَ إِذَا النُّجُومُ انْكَدَرَتْ
    پيغمبر صلى اللَّه عليه و اله فرمود: گويا (خورشید را) پندارمش سه شب باز داشت شود و فرمان يابد كه از مغربش برآيد، و اينست قول خدای عزّ و جلّ إِذَا الشَّمْسُ كُوِّرَتْ وَ إِذَا النُّجُومُ انْكَدَرَتْ
    بحار الأنوار ج‏55 ص 145

حذيفه می گوید از رسول خدا صلى اللَّه عليه و اله پرسيدم نشانه طلوع خورشيد از مغربش چيست؟ فرمود: شب دراز شود تا دو برابر و نمازگزاران بشيوه خود نماز خوانند چون همه شب ولى اختران بجاى خود بمانند و سير نكنند، و آنها به بستر خود بخوابند تا پهلويشان خسته شود، باز برخيزند و نماز گزارند تا شب بر آنها دراز گردد و مردم بهراس افتند و در اين ميان كه چشم براه دارند تا خورشيد از مشرق خود برآيد ناگاه مردم بنگرند كه از مغرب برآمد و چون آن را بينند همه ايمان آرند، و ايمانشان سودى ندهد
    بحار الأنوار ج‏55 ص 208

عبد اللَّه بن اوفى گويد از رسول خدا صلى اللَّه عليه و اله شنيدم ميفرمود: البته بر مردم شبى آيد باندازه سه شب كنونى شماها، و چون بيايد نمازگزارانش بشناسند، يكى از شماها مسلمانان از خواب برخيزد و حزبش را بخواند و باز بخوابد، باز برخيزد و حزبش را بخواند و بخوابد، باز برخيزد، و در اين ميان مردم در هم ريزند، و گويند چه شده؟ و بمساجد پناه برند و بناگاه خورشيد از مغربش برآيد و مردم يكباره شيون كنند تا چون بميان آسمان رسد برگردد و از مشرق خود برآيد، و در اين هنگام است كه ايمان كسى سود ندهد
    بحار الأنوار ج‏55 ص 210

11. 8 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #156
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    901
    تشکر شده 1,741 بار در 163 ارسال

در قرآن کریم:

سوره فصلت - آیه 11 –صفحه 477 (عثمان طه)

ثم استوی الی السماء وهی دخان فقال لها وللارض ائتیا طوعا أوکرها قالتا أتینا طایعین

آن گاه آفرینش آسمان کرد،در حالی که به صورت دود بود، پس به آن و به زمین گفت: خواه یا ناخواه بیایید.آن دو گفتند:فرمانبردار آمدیم.
    و دوخان در اینجا به معنای دود است که آغازهستی را با این ماده معنا میکند .
    امضای ایشان
    قدر زمان حال را بدانید که گذشته هرگز برنمی گردد و آینده شاید نیاید. (گالیله)

13. 13 کاربر مقابل از شهلا ناصریان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #157
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7970
    تشکر شده 15 بار در 3 ارسال

تفکر تو آیات قرآن کار خیلی خوبیه ولی به شرطی که این تامل آدمو به گمراهی نکشونه...الان چند وقته علمای دینی ما دارن راهی رو میرن که کشیشان قرون وسطا می رفتن...خیلی کتاب خوندم که طرف با آیات علمی قرآن می خواسته نظریه علمی بده...عزیزان من قرآن کتاب جامعیه(منظورم از جامع کامل نیست)کتابی که جامع یاشه راجع به همه چیز توش نوشته شده...کتاب کامل راجع به یه موضوع خیلی نوشته...قرآن جامعه و این یعنی کتاب علمی نیست...شاید یه اشاراتی به علم داشته باشه ولی کتاب علمی نیست...قرآن کتاب مذهبیه...پس فکر نمی کنم کار درستی باشه که بخوایم توش کنکاش کنیم...خصوصا این که توش علمی هم نداریم...نتیجه تفسیر آیات علمی قرآن اینه که طرف می آد میگه نسبت عمر جهان به عمر زمین تو قرآن دقیق مثل همونیه که تو علم داریم.یکی نیست بگه حالا از کجا ما تو علم مطمئنیم که عمر جهان و زمین درستن؟
    اینم توضیح ریاضی این نسبت:
    فیزیک می گه عمر جهان 14.5 میلیارد ساله،عمر زمین 4.5 میلیارد سال.نسبت اینا میشه 3=14.5/4.5.
    حالا می آیم تو قرآن:
    خدا می گه عمر جهان 6 روزه،عمر زمین 2 روز.نسیت اینا هم می شه 3.
    توضیح خودم:
    مگه نمی گن قرآن تا ابد درسته و صحتش تغییر نمی کنه؟خب این موضوع شامل آیات علمی هم می شه.بیاید فرض کنیم 4 میلیارد سال گذشته و تو جهان اسلام هست و مردم قرآن دارن و می خونن.اون وقت یه دانشمند می آد میگه قرآن شما تو محاسبه نسبت عمر جهان به زمین اشتباه کرده اینم دلیلش:
    18.5=14.5+4.
    8.5=4.5+4
    این 2 تا عدد عمر جهان و زمین تو اون زمانن(4 میلیارد سال دیگه) حالا این 2تا عدد و به هم تقسیم می کنه که می شه 2.1
    ولی اون موقع هم تو قرآن نسیت 6 به 2 نوشته شده(آیات قرآن هیچ وقت تحریف نمی شن) پس خیلی راحت می تونه بگه قرآن اشتباهه.ولی این قرآن نیست که اشتباهه این تفاسیر غلطن که باعث این موضوع می شن.
    پس کلا نظر منو بخواین می گم بی خیال تجسس تو آیات علمی شین برین همون نسبیت و کوانتومو بخونید که دیگه به آیات قرآن لطمه نخوره.هر وقتم خواستید قرآن بخونید این همه آیه راجع به اخلاق و رفتار هست که خیلی بیش تر جامعه سازه...
    ...

15. 5 کاربر مقابل از pourya tajik عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #158
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط pourya tajik نمایش پست ها
    الان چند وقته علمای دینی ما دارن راهی رو میرن که کشیشان قرون وسطا می رفتن...نتیجه تفسیر آیات علمی قرآن اینه که طرف می آد میگه نسبت عمر جهان به عمر زمین تو قرآن دقیق مثل همونیه که تو علم داریم.یکی نیست بگه حالا از کجا ما تو علم مطمئنیم که عمر جهان و زمین درستن؟
    اگر به کتب معتبر تفسیری مراجعه کنید هیچگاه چنین مطالبی را پیدا نخواهید کرد. بنابراین علمای دینی ما (لااقل علمای تراز اول) هیچگاه چنین تفسیری از آیات نداشتند و فقط اشخاصی که سطح سواد متوسطی دارند اخیرا به این حدسیات روی آورده اند که بدیهی است نظر آنان نظر تفسیری نیست بلکه فقط در حد حدس و احتمال است. هرچند علما و مفسرین نیز وجود چنین وجوهی را برای قرآن انکار نکرده اند اما کسی تا بحال نتوانسته ادعای چنین دانشی را در قرآن داشته باشد.

نقل قول نوشته اصلی توسط pourya tajik نمایش پست ها
    خدا می گه عمر جهان 6 روزه،عمر زمین 2 روز.نسیت اینا هم می شه 3.
    قرآن عمر زمین را دو روز نمی داند بلکه مدت خلقت اولیه آن را دو روز (یا دو مرحله) اعلام کرده است (فصلت/9) و در آیه بعد (فصلت/10) خلقت تکمیلی زمین تا تقدیر اقوات آن را طی 4 روز دیگر مطرح کرده است. بنابراین زمین هم مانند آسمان در 6 روز یا 6 مرحله آفریده شده است. البته این آیات سوره فصلت از جمله آیات سنگین و پر رمز و رازی است که هنوز هیچ مفسری نتوانسته نظر قطعی در رابطه با آن داشته باشد.

17. 14 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #159
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7970
    تشکر شده 15 بار در 3 ارسال

من خودم هم به این موضوع اعتقاد دارم که یه سری از علوم تو قرآن اومده ولی اینو می گم که نمی شه با این فرض که علم ما کامله بریم سراغشون و بخوایم به جواب درست یا غلط برسیم.
    ...

19. 7 کاربر مقابل از pourya tajik عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #160
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10504
    تشکر شده 37 بار در 12 ارسال

نجوم در آیات و روایات         
    نقل قول نوشته اصلی توسط narcissus flower نمایش پست ها
    وَلَقَدْ خَلَقْنَا فَوْقَكُمْ سَبْعَ طَرَائِقَ وَمَا كُنَّا عَنِ الْخَلْقِ غَافِلِينَ ﴿17﴾ سوره مومنون
    وبه حقیقت آفریدیم بر زبر شما هفت طبقات بالای هم ونباشیم .....

آیا علم امروز این موضوع رامیتونه توجیه کنه ؟میتونیم از فرضیه ی جهان های موازی استفاده کنیم؟

سلام
    پیشنهاد می کنم به وبلاگ من که در امضام موجوده مراجعه کنید و پست هفت آسمان و زمین در قرآن را مطالعه بفرمایید.
    امضای ایشان
    چه چیزی از همه بیشتر غیرقابل باور است آن را به من نشان دهید.
    به وبلاگ من هم سری بزنید.http://r.soltanikhah.loxblog.com/

21. 2 کاربر مقابل از r.soltanikhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 16 از 16 نخستنخست ... 61213141516

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع